Iz Koalicije za slobodne i poštene izbore "Pod lupom" navode da prijedlog izmjena Izbornog zakona BiH, kojeg je u parlamentarnu proceduru uputila delegatkinja Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Marina Pendeš (HDZ BiH), izaziva zabrinutost zbog neimplementacije presuda Evropskog suda za ljudska prava, narušavanja principa jednakog biračkog prava (jedan čovjek – jedan glas), dalje politizacije Centralne izborne komisije BiH (CIK BiH), te nedostatka inkluzivnosti u procesu izborne reforme.
"Konkretno, HDZ-ov prijedlog zakona ne uvažava presude Evropskog suda za ljudska prava koje nalažu eliminaciju diskriminatornih odredbi u izbornom procesu, te narušava međunarodni standard u izborima koji se odnosi na jednako biračko pravo tj. princip da svaki glas mora imati jednaku težinu (jedan čovjek – jedan glas) koji predstavlja temelj demokratskih izbora," tvrde u Koaliciji "Pod lupom".
Smatraju da prijedlog zakona vodi ka "politizaciji CIK BiH u još većoj mjeri od trenutne, čime ova ključna izborna institucija postaje stranačka ekspozitura u punom smislu te riječi."
"To se postiže kroz prijedlog da komisiju za izbor i imenovanje članova CIK BiH čini 6 članova od kojih su svi stranački (prema trenutnim odredbama, komisija ima 7 članova od koji su samo 3 stranački kadrovi – barem na papiru) i srozavanje kriterija za kandidate/kinje za članove/ice CIK BiH. Takođe, prijedlog zakona uopšte ne uključuje unapređenja integriteta izbornog procesa kako bi se spriječile dokazane izborne krađe i prevare, prije svega kroz uvođenje novih izbornih tehnologija u izborni proces u BiH, a što je nulti prioritet Koalicije „Pod lupom“ ", stav je u ovoj organizaciji.
Iz Koalicije "Pod lupom" zaključuju da je za jačanje izbornog integriteta i demokratske kulture u BiH neophodno da se reforma izbornog procesa provede kroz inkluzivan dijalog svih političkih aktera, uz poštivanje međunarodnih standarda i presuda relevantnih sudova.