Šef Delegacije EU u BiH Luigi Soreca rekao je da EUFOR ima jasan mandat – očuvanje sigurnog i stabilnog okruženja u BiH, što podrazumijeva vojnu misiju i vojne operacije, a ne sprovođenje domaćih zakona.
"Način ovog očuvanja je i dalje u okviru vojnog mandata, ali u kontekstu odvraćanja od počinjenja različitih djela", rekao je Soreca za "Nezavisne novine" dodajući da o mandatu EUFOR-a ne odlučuju ni ambasador EU, ni njegov komandant, već Savjet bezbjednosti UN svake godine 1. novembra.
On je istakao da ustavnu krizu u BiH ne mogu riješiti ni Brisel ni EUFOR, već domaće institucije s obzirom na to da se ovdašnji zakoni usvajaju u zakonodavnoj proceduri, sa ovlašćenim predlagačima, te izvršnoj vlasti zaduženoj za njihovo provođenje.
"Ne možemo zamijeniti domaće vlasti, ali radimo sve što možemo, čak nekad mislim i više. Nekad mi se čini da mi više radimo za evro-integracije nego domaće vlasti. Radimo sve u našoj moći da pomognemo ovoj zemlji da izađe iz krize, da razgovaramo sa svima, da svi preuzmu svoj dio odgovornosti", naglasio je Soreca.
Soreca je istakao da će građani na kraju od svojih lidera morati da traže da ostvare njihove težnje, napominjući da i dalje više od 71 odsto građana želi evropske integracije.
On je rekao da uprkos ustavnoj krizi u BiH, EU ne mijenja svoj pristup i da su "vrata Unije i dalje širom otvorena za BiH postane članica, te da na tom planu treba usvojiti potrebne zakone u oblasti pravosuđa i imenovati glavnog pregovarača s EU iz BiH.
"Nekako nas brine ova ustavna kriza i, moram to reći, brinu nas potezi rukovodstva Republike Srpske. Mi ih pozivamo da prestanu sa takvim aktivnostima i vrate se na pitanja EU", rekao je Soreca.