O političkoj situaciji u BiH, funkcionisanju vlasti u Federaciji BiH, položaju srpskog naroda u ovom entitetu, razgovarali smo sa potpredsjednikom Federacije BiH, Igorom Stojanovićem.
Euronews: Koliko je političkim predstavnicima u BiH (stalo) do evropskih integracija?
Stojanović: Mislim da evropske integracije najmanje odgovaraju nacionalnim strankama u BiH. Ulazak u Evropsku uniju podrazumijeva ispunjavanje svih presuda suda u Strazburu i jednakopravnost svih naroda i građana na prostoru BiH. U tom konceptu u kojem danas vidimo da nacionalne stranke isključivo pričaju o svojoj ugroženosti - taj koncept se polako raspada i sve ono što imaju Bošnjaci moraju imati Srbi, Hrvati i svi ostali. Sve ono što traže Hrvati u izbornom zakonu moraju imati i svi ostali.
Euronews: Je li realno očekivati da do junskog sastanka Evropskog vijeća usvojimo ova dva zakona?
Stojanović: Ja mislim da se radi o dva koncepta. Da li želite za građane BiH milijardu maraka ili ćete im ponovo uskratiti? Mislim da je nužno donijeti zakone zbog budućnosti građana i zbog nekih sredstava koja su značajna. Da li će oni biti savršeni? Vjerovatno će svi imati neke kritike, ali je bitno da imamo osnovu koju kasnije možemo odrađivati uz određeni dogovor.
Euronews: Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković je rekao da ako do juna ne ispoštujemo ovo što se od nas traži, da vidi raspad koalicije sa HDZ-om. Šta bi to značilo za funkcionisanje vlasti na nivou BiH, ali i na nivou FBiH?
Stojanović: Mi bismo došli u jednu situaciju koju smo imali u Vijeću ministara prije izbora 2022. godine. Podsjetiću da u tom periodu više od godinu i po dana Vijeće ministara nije donijelo niti jedan zakon na nivou BiH. Dakle, postavio bi se smisao ove koalicije. Ona je imala smisla u svom prvom periodu kada je doneseno devet zakona.
Zato i jeste potpisana platforma sa opozicionim strankama iz Republike Srpske, pogotovo nakon posljednjih dešavanja koje je prouzrokovao Milorad Dodik. A što se tiče Federacije, pa ja smatram da se za sad odluke donose na vladi. Mislim da je preko 90% odluka doneseno jednoglasno, tako da da ne bi bilo nekih većih turbulencija.
Euronews: Lider HDZ BiH Dragan Čović je rekao "hajde da usvojimo tri zakona, ovaj zakon o sudu, VSTV-u i izborni zakon i time bi bilo riješeno pitanje unutar BiH", odnosno riješena politička kriza. Je li to realno?
Stojanović: Apsolutno da nije realno. To je jedna sebičnost nacionalnih stranaka i u ovom slučaju Dragana Čovića kada je u pitanju politička situacija u BiH. Izborni zakon o kojem priča HDZ može na neki način riješiti ono što HDZ želi, ali ne i probleme svih građana u BiH. Dakle, podsjetiću još jednom sve one koji ne znaju, da za razliku od Hrvata, koji već od Daytona biraju svog člana Predsjedništva iz Federacije - to u Srbima u Federaciji nije omogućeno. Kao što ne možemo dobiti ni člana Predsjedništva iz reda Bošnjaka i Hrvata iz Republike Srpske.
Dakle, radi se o jednoj diskriminaciji o kojoj također treba razgovarati i mislim da presude "Pudarić", "Sejdić - Finci" i sve ostale koje se nalaze u Strazburu takođe zajedno treba razmatrati uz sve ovo što HDZ pokušava staviti na sto sa Izbornim zakonom. Radi se upravo o izmjenama koje je predložila Marina Pendeš.
Euronews: Šta je onda izlaz iz ove političke situacije? Evo jasno je da HDZ insistira na izbornom zakonu, Trojka neće sa SNSD-om?
Stojanović: Pa izlaz je upravo da se HDZ opredijeli da li će nastaviti donositi evropske zakone. Dakle, jasno je da u ovom trenutku Milorad Dodik sa SNSD-om blokira čitav jedan proces. To nije pitanje srpskog naroda, nego pitanje da li će Milorad Dodik odgovarati za ono zašto ga Sud Bosne i Hercegovine želi ispitati i provjeriti sve navode vezano za tužbu koja je pokrenuta.
Dakle, uslovljavati i čuvati na neki način SNSD u vlasti da biste riješili svoje političko pitanje je nešto što je za mene crno ili bijelo. Hoćete li - evo konkretno Dragan Čović kao Hrvat - želi li se približiti EU i Hrvatskoj ili će čuvati Milorada Dodika koji odlazi u Rusiju kod Putina i trenutno neće da se odazove institucijama Bosne i Hercegovine? Ovdje je pitanje podržavate li rad institucija i naše približavanje EU.
Euronews: U cijeloj ovoj krizi Dodik poziva na sastanak u Doboj sve političke stranke. Hoćete li se vi odazvati?
Stojanović: Ma ja sam već odgovorio. Mislim da su svi predstavnici Trojke poslali vrlo jasne poruke.
Je li onda realna promjena većine na nivou Bosne i Hercegovine, odnosno smjena kadrova SNSD-a i ulazak opozicije u vlast?
Stojanović: Pa da vam kažem, činjenica je da će se HDZ pitati. Dakle, kao što sam rekao, da li smo mi sada za nastavak puta ili će HDZ sačuvati Dodika koji ruši institucije Bosne i Hercegovine? Samo je to pitanje. Zato i platforma koja je potpisana sa opozicijom iz Republike Srpske podrazumijeva nastavak rada na evropskom putu, na zakonima koji su prioriteti i koji će Bosni i Hercegovini otvoriti neka nova finansijska sredstva i samim tim podići državu koja će pravno zaštiti svakog čovjeka na prostoru cijele Bosne i Hercegovine.
Cijeli intervju pogledajte u video prilogu.