Povjerenica Europske komisije za susjedstvo i proširenje Marta Kos kazala je kako članice EU nisu ujedinjenje po pitanju sankcija predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku. Kos je pohvalila opoziciju u RS.
"Teško je imati posla s nekim ko ne radi najbolje u interesu svoje zemlje, Bosne i Hercegovine. I teško je imati posla s nekim tko ide protiv teritorijalnog integriteta, suvereniteta i ustavnog poretka", kazala je Kos o Dodiku .
"To jedan od razloga zašto još nismo bili u mogućnosti otvoriti pregovore s Bosnom i Hercegovinom, iako BiH ima status kandidatkinje, ali zbog unutarnje političke situacije, ne mogu čak ni imenovati glavnog pregovarača", istaknula je Kos.
Kos je kazala kako političari u BiH nisu u stanju staviti na papir agendu reformi koja će omogućiti našoj zemlji da dobije milijardu eura iz EU Plana rasta.
"Postoje i neke svijetle tačke, a to je da postoji i opozicija u Republici Srpskoj koja postaje konstruktivnija, i to bi onda mogao biti proboj za pregovarački proces", kazala je Kos u intervjuu za Radio Slobodna Europa uči današnje posjete Srbiji.
Prema njezinim riječima, najizglednija kandidatkinja iz regije koja u mandatu sadašnje Europske komisije može postati novom članicom EU je Crna Gora, zatim Albanija dok BiH uporno zaostaje na tom putu i sada su joj najveća zapreka unutarnji politički sukobi.
"Mogli bismo to napraviti s Crnom Gorom. Sva poglavlja su otvorena, tako da ih zatvaramo kako bismo mogli završiti proces krajem 2026. s tehničke tačke gledišta", kazala je Kos.
Kos smatra kako bi Albanija mogla završiti pregovore u 2027. godini ali je istaknula kako je i za jednu i za drugu državu važno da osim okončanja tog tehničkog dijela pristupnog procesa nastave provoditi reforme jer će u konačnici o tome ovisiti odluka mogu li postati članicama EU-a.
Govoreći o situaciji u Srbiji Kos je kazala kako vlasti te zemlje "sada moraju dokazati da su doista za europski put" a potvrdila je kako u Bruxellesu "sa simpatijama gledaju na studente koji prosvjeduju tražeći reforme."
"Ono što prosvjednici zahtijevaju od srpske vlade je isto što Europska komisija zahtjeva od Srbije da ispuni u procesu pregovora. To su vladavina prava, borba protiv korupcije, javne nabavke, medijsko zakonodavstvo, izborno zakonodavstvo", kazala je Kos.
U odnosu na Kosovo* Europska komisija sada na prvom mjestu očekuje uspostavu nove vlade kako bi znala s kim će pregovarati a Sjevernu Makedoniju opisala je kao "tužnu priču."
Također, istaknula je kako je normalizacija odnosa Kosova* sa Srbijom preduvjet da bi Kosovo* moglo dobiti "status zemlje kandidatkinje i započeti proces članstva u EU."
Kosovo* je podnijelo zahtjev za članstvo u EU u decembru 2022. godine i još nema status kandidata.
Povjerenica Europske unije za susjedstvo i proširenje Mara Kos doputovat će u utorak popodne u Beograd gdje će razgovarati razgovarati s predsjednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić, novim premijerom Đurom Macutom predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
(*Bosna i Hercegovina nije priznala nezavisnost Kosova)