Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Pendeš: Ne tražimo ništa što nije u Ustavu BiH zagarantirano

    Aggeler: Povratak na takozvani "izvorni" Dejtonski sporazum je obmana

    Brian Aggeler (Izvor: OSCE)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Bosna i Hercegovina suočava se danas sa najtežom ustavnom krizom od rata koji je završio prije gotovo 30 godina. Dejtonski mirovni sporazum kojim je okončan taj užasni rat povjerio je OSCE-u suštinsku ulogu: da pomogne u osiguravanju trajnog mira, zaštiti ljudskih prava i izgradnji stabilne, demokratske države, naveo je u kolumni ambasador Brian Aggeler, šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini o trenutnoj situaciji u BiH.

    ADVERTISEMENT

    U izvršavanju ovog mandata, OSCE ne samo da ima odgovornost, već i dužnost da se jasno i dosljedno izjasni kada je budućnost Bosne i Hercegovine ugrožena, istaknuo je ambasador Aggeler.


    Po njegovim navodima to znači osudu napora usmjerenih ka podrivanju ustavnih struktura države putem uspostavljanja paralelnih struktura i zabrane rada institucija na državnom nivou, čime se podriva teritorijalni integritet BiH.


    Aggeler podsjeća da je pravno dejstvo tih zakona privremeno obustavio Ustavni sud BiH, ali i da se tim radnjama nastavlja ugrožavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH podrivanjem nadležnosti države te umanjuje opseg pravne zaštite pojedinaca i pravnih osoba u Republici Srpskoj.


    "Iako je Ustavni sud BiH privremeno obustavio pravno dejstvo nekih od ovih zakona, namjera koja stoji iza njih i dalje je duboko zabrinjavajuća. Opravdanja koja pozivaju na povratak na takozvani 'izvorni' Daytonski sporazum su obmanjujuća. Državne institucije uspostavljene uz izričitu suglasnost entiteta - kako je propisano Ustavom BiH - prijeko su potrebne za funkcioniranje države. Nakon što su te institucije uspostavljene na državnom nivou, njihove se nadležnosti ne mogu jednostavno jednostrano ukinuti ili ukinuti. Ni Ustav BiH ni sporazumi o prijenosu ne sadrže odredbe o njihovom isteku ili jednostranom povlačenju. U sadašnjem ustavnom okviru takvi jednostrani potezi jednostavno nisu zakonski dopušteni", upozorava šef Misije OSCE-a u BiH.


    Naglašava kako "predani javni službenici koji nastavljaju obavljati svoje dužnosti u ovom teškom okruženju pomažu održati funkcioniranje države za dobrobit svih građana. Njihova hrabrost i integritet zaslužuju snažnu i glasnu podršku svih nas".


    "Secesionistička i antidejtonska retorika pogađa samo središte institucionalnog integriteta države. Ona stvara sve dublju neizvjesnost, čije je posljedice teško predvidjeti. U tom kontekstu, uloga međunarodne zajednice nije da nameće rješenja. Odgovornost leži na političkim čelnicima BiH – da podržavaju integritet državnih institucija, da poštuju Ustav i da podržavaju autoritet i neovisnost pravosuđa", ističe Aggeler.


    Po njegovim navodima stav OSCE-a je jasan, a tokom svoje nedavnog posjeta Sarajevu, predsjedavajuća OSCE-a, finska ministrica vanjskih poslova Elina Valtonen, potvrdila je OSCE-ovu nepokolebljivu predanost Daytonskom mirovnom sporazumu, Ustavu BiH i institucijama na državnom nivou, uključujući pravosuđe.


    Također je pozvala na smirivanje napetosti. Njezina je snažna poruka ponovila izjave Misije OSCE-a, predsjedavajuće i generalnog sekretara, zajednički i nedvosmisleno osuđujući secesionističke djelovanje i ponovno "potvrđujući našu podršku vladavini prava".


    "Ljudi u BiH zaslužuju bolje. Kvalitetno obrazovanje, transparentno i neovisno pravosuđe, pomirenje i stabilno, sigurno okruženje u kome svi mogu prosperirati. To su oblasti na koje se OSCE fokusira i koje trebaju biti prioritet i odgovornih političkih lidera. Bosna i Hercegovina je zemlja sa ogromnim potencijalom. Unatoč složenosti trenutne situacije, OSCE ostaje predan zajedničkom prevazilaženju ovog izazova i podršci uspjehu zemlje. Nastavićemo surađivati ​​sa svima onima koji rade u dobroj vjeri kako bi pomogli ovoj predivno raznolikoj zemlji da napreduje", navedeno je u kolumni šefa Misije OSCE-a u BiH o trenutnoj političkoj situacija u BiH, saopćeno je iz OSCE-a.

    Možda će vam se svidjeti