Pošto svi govore o Dejtonu, na današnjem sastanku u sjedištu NATO-a, ukazala sam da Dejtonski sporazum ne daje pravo bilo kojem strancu da donosi zakone ili mijenja Ustav, rekla je za RTRS predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović.
"Niko nema pravo, osim domaćih institucija, da donosi zakone i suspenduje Ustav, kao što je to uradio sa Ustavom FBiH", jasna je Cvijanović.
Naglasila je da sastanak prošao kako je i očekivala.
"Što se tiče članova Predsjedništva, imamo sasvim različito viđenje situacije u BiH, to jest aktuelne političke krize kroz koju prolazimo, koja je definitivno jedna od najvećih. I jedna u nizu koja je prouzrokovana od strane raznih visokih predstavnika i evo sada od strane Christian Schmidt koji i nema verifikaciju u Savjetu bezbjednosti UN da bi i bio visoki predstavnik", navela je Cvijanović.
Istakla je da je ukazala da ponavljanje istih fraza i primjena starih koncepata koji su postali bezuspješna priča, neće pomoći BiH.
"Moja obaveza je bila ukažem da je ova kriza vezana isključivo za djelovanje neizabranog stranca. Istakla sam da taj stranac nem uporište u međunarodnom pravu", rekla je Cvijanović.
Naglasila je da su sve mjere i aktivnosti koje su preduzete od strane Narodne skupštine Republike Srpske kontramjere i reakcija na uzurpatorsko i ilegalno ponašanje Christiana Schmidta.
"Njegove odluke i akcije su sve bile nelegalne i suprotne međunarodnom pravu", naglasila je Cvijanović.
Upitala sam šta znači kada kažu da poštuju "visokog predstavnika".
"Da li to znači da podržavaju lažnu demokratiji i haos u zemlji", navela je ona.
Dodala je da kriza u BiH nije sigusnosna, već politička.
"Rekla sam i da je BiH eksperiment u statusu kolonije. Na sve ovo sam ukazala na sastanku", istakla je Cvijanović.
Podsjećamo, predstavnici institucija Republike Srpske ne priznaju Christiana Schmidta kao visokog predstavnika u BiH, jer smatraju da njegovo imenovanje nije pratilo donošenje odgovarajuće rezolucije Savjeta bezbjednosti UN-a.
Cvijanović zajedno sa kolegama Denisom Bećirovićem i Željkom Komšićem danas boravi u na sastanku Sjevernoatlantsko vijeće (NAC) NATO-a.
Ranije danas Bećirović je kazao da je rukovodstvo Republike Srpske početkom marta ove godine "brutalno napalo ustavni poredak Bosne i Hercegovine"
"Ako neko unutar Bosne i Hercegovine želi da promijeni usvojene zakone i strateške dokumente, može to pokušati da učini samo u skladu s legalnom procedurom i na način kako su ovi akti i usvojeni. Sve dok ne budu promijenjeni navedeni zakoni i dokumenti, oni moraju biti provođeni i obavezujući su za sve. Podsjećam, njih su jednoglasno usvojili državni organi i to glasovima i Bošnjaka, i Srba, i Hrvata, i Ostalih. Na putu prema punopravnom članstvu u NATO-u, Bosna i Hercegovina je postigla konkretne rezultate.
Komšić je ocijenio političku situaciju u zemlji nakon prvostepene presude Miloradu Dodiku, "jako složenom" rekavši kako to može predstavljati "direktnu prijetnju" sigurnosti Bosne i Hercegovine i regiona.
"Imamo pravosudni postupak sa jedne strane, koji vode domaće pravosudne institucije, što se s druge strane pokušava pretvoriti u političko pitanje i neki unutrašnji dijalog, iako to ono u svojoj suštini nije, jer se tu ne radi o političkom, nego, prije svega, o sigurnosnom problemu", rekao je Komšić u obraćanju članovima Sjevernoatlantskog vijeća (NAC) u Briselu.