Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Nenad Vuković: Dug "Viaductu" kad tad će platiti građani Republike Srpske

    Zamjenik državnog ministra finansija: Rješenja za dug RS Viaductu već postoje u zakonu

    Muhamed Hasanović (Izvor: Facebook)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    U jeku sve ozbiljnijih problema s finansiranjem ključnih državnih institucija i izvršenjem pravosnažnih presuda, postaje jasno da Bosna i Hercegovina ne može dozvoliti da teret entitetske neodgovornosti padne na leđa cijele države i njenih građana, stoji u saopćenju zamjenika ministra finansija Bosne i Hercegovine Muhameda Hasanovića.

    ADVERTISEMENT

    Ističe da rješenja za aktuelne izazove – poput osiguranja sredstava za rad Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) ili izvršenja presude u slučaju Viaduct – već postoje unutar važećih zakonskih okvira.


    Zakonska rješenja postoje, ali izostaje politička volja


    "Kada je u pitanju BHANSA, Zakon o finansiranju institucija BiH omogućava donošenje posebne odluke o nepredviđenim rashodima, čak i tokom privremenog finansiranja, pod uvjetom da rashodi ne prelaze raspoložive prihode. Dakle, uz odluku Vijeća ministara BiH, sredstva se mogu osigurati na zakonit i funkcionalan način – bez potrebe za improvizacijama koje bi narušile pravni poredak", ističe se u saopćenju.


    Međutim, dodaje, pažnju javnosti sve više zaokuplja sporni dug RS-a prema Federaciji BiH u iznosu od 72 miliona KM, koji proistječe iz poravnanja prihoda od indirektnih poreza putem Uprave za indirektno oporezivanje BiH. To, napominje, nije apstraktan broj – to su konkretni novci poreskih obveznika Federacije, koji su trenutno nezakonito uskraćeni, stoji u saopćenju iz Kabineta zamjenika ministra finansija BiH.


    "Kao dodatni problem, otvara se pitanje presude u slučaju "Viaduct". Ovdje nije riječ o tehničkom nesporazumu niti predmetu političkog dogovora, već o pokušaju bespravnog korištenja državnih sredstava jednog entiteta – Republike Srpske. Uz to, višegodišnje opstrukcije vanjske revizije UIO-a, iza kojih stoje ministri i premijeri iz RS-a, otežavaju precizno utvrđivanje koeficijenata za raspodjelu prihoda, čime se sistemski oštećuje budžet BiH, posebno FBiH, za stotine miliona KM godišnje", ističe.


    Slučaj "Viaduct" je, naglašava, zapravo dio šireg problema – strategije sistematskog podrivanja fiskalnog sistema države. Ukupan dug u ovom slučaju premašuje 110 miliona KM, a kamate svakodnevno rastu za gotovo 18.000 KM. Svaki pokušaj da se ovakve štete prikriju političkim dogovorima predstavlja direktan napad na pravnu državu i fiskalni suverenitet, navodi on.


    "Pored pravnih aspekata, zabrinjava i činjenica da vlasti Republike Srpske više nisu u mogućnosti da izmiruju svoje finansijske obaveze. Uz netransparentno zaduživanje i nesolventnost, RS šalje lošu poruku finansijskim tržištima i kreditorima – poruku o nelikvidnosti i nesigurnosti", naveo je.


    Centralna banka mora reagovati, zakon je jasan


    Ni Centralna banka BiH, dodaje, ne može ostati po strani.


    "Prema članu 30. Zakona o Centralnoj banci, ova institucija ima zakonsko pravo da suspenduje isplatu dobiti radi zaštite vlastite finansijske stabilnosti – posebno kada je na udaru imovina Banke, kao što je to slučaj s nekretninom u Mostaru nakon presude "Viaduct". Upravni odbor CBBiH dužan je spriječiti da aktiva padne ispod vrijednosti pasive – što bi bilo pravno nedopustivo", ističe Hasanović.


    U cijeloj situaciji posebno je, kako dodaje, značajno što su i kontrolori letenja BHANSA-e izrazili zabrinutost, jasno ističući da ne žele snositi odgovornost za dugove koje nisu oni napravili. Njihova poruka je, smatra on, upozorenje: sigurnost zračnog prometa BiH ne smije postati taoc političkih kalkulacija.


    "Zato je krajnje vrijeme da nadležne institucije, domaće i međunarodne, djeluju odlučno. Državne institucije moraju biti zaštićene, a međunarodne obaveze izvršene – bez prebacivanja odgovornosti s jednog entiteta na cijelu državu.

    U protivnom, BiH bi postala presedan – država u kojoj se zakonska odgovornost može selektivno ignorisati, a posljedice dugova raspoređivati po političkom ključu. To je put ka urušavanju osnovnih principa na kojima počiva moderna, funkcionalna i pravno uređena država", stoji u saopćenju iz Kabineta zamjenika ministra finansija BiH Muhameda Hasanovića.

    Možda će vam se svidjeti