Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović preglasana je danas na vanrednoj sjednici Predsjedništva BiH jer je bila protiv zaključaka koje su predloženi od druga dva člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića.
U jednom od zaključaka je traženo angažovanje EUFOR-a u realizaciji hapšenja funkcionera iz RS.
“Kada je u pitanju vanredna sjednica, koju su sazvali Bećirović i Komšić, ona je imala neslavni završetak, ponovo smo došli u situaciju preglasavanja. Ona se odnosila, kako su oni to formulisali, s čim se naravno ne slažem, o aktivnostima institucija Republike Srpske i navodnom rušenjem ustavnog poretka. Dakle, zaključci koji su predloženi su bili podržani sa dva naprema jedan, moj glas je bio protivan s obzirom da se u jednom od tih zaključaka dohvaćamo međunarodne problematike. To će ići na drugi krug glasanja. Nakon toga, ako bude bilo potrebno, ići ću prema Narodnoj skupštini Republike Srpske uz kvalifikacije koje su tamo date vezano za navodno rušenje ustavnog poretka”, izjavila je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu.
Što se tiče zaključka u vezi sa djelovanjem EUFOR-a, Cvijanovićeva navodi da su u pitanju međunarodne snage koje imaju utemeljenje u međunarodnom ugovoru, a nihov produžetak se odobrava u Savjetu bezbjednosti UN-a.
“Ovo kvalifikuje da su svi ovi zaključci podložni drugom krugu glasanja, spoljna politika je u pitanju”, izjavila je Cvijanovićeva.
Ona kaže da su njene kolege iz Predsjedništva Denis Bećirović i Željko Komšić "nastavilii svoje separatističke aktivnosti na razbijanju BiH i otcjepljenju Federacije BiH od zajedničke države".
“Ono što oni predlažu u okviru tih zaključaka i uopšte diskusija koja je danas vođena ne odražava stavove svih u BiH i zbog toga se ne mogu smatrati takvi zaključci, ni uopšte sve ono što je tamo govoreno od strane druga dva člana Predsjedništva. Ne sporim da Predsjedništvo može da inicira rasprave, ipak smatram da treba da postoji određena procjena da li će naša rasprava dovesti do nečega što će služiti interesima svih u BiH ili će služiti nekom dodatnom neredu i produbljivanju krize”, navela je ona.
Cvijanovićeva ističe da ona ne spori mandat EUFOR-a, ali spori dato pravo dvojici članova Predsjedništva da “oni diktiraju EUFOR-u kada će i šta će da radi”.
“Oni nemaju to pravo. EUFOR ima svoju ozbiljnu komandu koja može da određuje šta su njihovi prioriteti i kakvo je njihovo postupanje i da im za to ne treba nikakvo sufliranje ni dva člana Predsjedništva niti im je potrebno ono što su u skoroj prošlosti već imali priliku da vide, a to su ta zivkanja i traženja njihove asistencije od političara koje dolaze iz bošnjačkog reda ili prevashodno dakle, onih koji pripadaju političkom Sarajevu”, istakla je predsjedavajuća Predsjedništva BiH.
Cvijanovićeva je naglasila da nema potrebe da se na taj način služe bilo čime.
"Mislim da bi Predsjedništvo BiH, u ovim okolnostima, trebalo da ima produktivnu i konstruktivnu ulogu u kojem bi mogalo da izađe eventualno sa nekim prijedlogom", ocijenila je Cvijanovićeva.
Ona je napomenula da je današnja sjedinca Predsjedništva bila poprište kad su u pitanju politički stavovi članova ove institucije.
"Naravno da ću svoja prava ostvarivati onako kako mi je to Ustav dao mogućnost. RS i njene institucije su te koje ne ugrožavaju kao prvo teritorijalni integritet, dakle nema tu nikakvog separatizma i svih onih, dakle, ludosti kojima se opisuje ovo da bi se privukla neka međunarodna pažnja", istakla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je navela da je bila predviđena i sjednica o Nacrtu budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu koja je odgođena za naredni period jer su, kako kaže, iz Savjeta ministara BiH tražili da se prijedlog vrati na doradu.
Poštujem stav Plenkovića, BiH je kolonija
Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da je premijer Hrvatske Andrej Plenković u pravu kada kaže da je BiH kolonija, te da poštuje njegov stav da neće raditi ništa što će produžiti probleme BiH.
Cvijanovićeva je ukazala da Plenkovića proglašavaju za neprijatelja jer je rekao da neće primjenjivati sankcije prema predsjedniku Republike Srpske.
"Neizabrani stranac je promijenio Krvivčni zakon BiH, više puta Izborni zakon BiH, produžio mandat Centralnoj izbornoj komisiji, suspendovao Ustav Federacije BiH da bi mogao otjerati jednu političku partiju sa vlasti i dovesti drugu - i to nije kolonija?", rekla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu.
Ona je navela da je dobrodošlo nešto što je usmjereno protiv Banjaluke, ali ako je na liniji pomirujućih izjava onda je to histerično.