Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, na čijem dnevnom redu je informacija o rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima s ciljem zaštite Ustava BiH, počela je u Banjaluci.
Sjednici prisustvuju predsjednik RS Milorad Dodik, predsjedavajuća i Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, premijer RS Radovan Višković, kao i ministri u Vladi Srpske i lideri političkih stranaka.
Prisutni su i predstavnici RS u institucijama BiH, predstavnici udruženja proisteklih iz rata u BiH.
Na početku sjednice su poslanici Miodrag Mišić i Bojan Kresojević položili svečane zakletve. Kresojeviću je dodijeljen zamjenski mandat umjesto poslanika PDP-a Nebojše Drinića, a Mišiću umjesto Aleksandra Subotića iz SNSD-a.
Siniša Karan, ministar unutrašnjih poslova RS, je u uvodnom izlaganju rekao jda je RS stvorena u miru 9. januara 1992. godine kada je usvojila sve državne akte i dokumente konstitušući spostvenu državnost. Danas je na snazi Ustav RS od 28. februara 1992.
„Naš Ustav je obezbijedio poštovanje ljudskih prava i sloboda i postavio temelje na kojima gradimo RS više od tri decenije. Ustav RS je usklađen sa Ustavom BiH, što je ključno za današnju sjednicu a i za cjelokupnu javnost. Tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata RS je sačuvala svoju teritoriju, ušla u Ženevske pregovore koji su krunisani Dejtonskim sporazumom“, izjavio je Karan.
Sjednica Narodne skupštine RS (Izvor: Srna/Borislav Zdrinja)
On je rekao da nikada neće zaboraviti junake koji su život dali za RS. Pritisci na RS nikada nisu prestali, rekao je Karan, samo su se množili.
„RS je danas pod opsadom. Trenutni saziv NSRS i sve druge demokratski birane institucije ostaće upamćene u istoriji srpskog naroda i pravne nauke kao jedini, dosljedni čuvari originalnog Ustava BiH, koji je dio međunarodnog sporazuma i ne može se jednostrano mijenjatI“. naveo je Karan.
On je rekao da je višedecenijsko pravno nasilje kulminiralo „montiranim i politički motivisanim procesom“ protiv predsjednika RS Milorada Dodika i v.d. direktora „Službenog glasnika RS“ Miloša Lukića.
„Narodna skupština ima pravo da artikuliše volju svoga naroda i vjerujemo da ćemo to učini na najbolji mogući način za RS i srpski narod“, rekao je Karan.
"Urušavanje dejtonske pozicije RS u namjeri unitarizacije i centralizacije BiH dominantno se vršilo prenosom nadležnosti sa entiteta, sa RS, na nivo BiH, te danas možemo konstatovati da imamo prenesene neke od ključnih nadležnosti sa entiteta na nivo BiH, a da se nije promjenilo ni slovo Ustava BiH. I nas okrivljuju da ne poštujemo Ustav BiH?! Mi ustvari jedini i čuvamo i štitimo Ustav BiH", rekao je Karan.
Tri ishoda u vezi sa Dejtonom
On je rekao da su moguća tri ishoda u vezi sa Dejtonom, posebno njegovim Aneksom četiri.
"Prvi podrazumijeva održavanje u životu ovakvog namučenog dejtonskog poretka koji postepeno RS pretvara u praznu ljušturu i tek administrativnu jedinicu, drugi je kreiranje novog ustava, ali samo uz saglasnost tri naroda i dva entiteta, dok treći ishod podrazumijeva vraćanje u pređašnje stanje, na jedino ustavno stanje, na Ustav BiH, na koji smo pristali i koji smo te 1995. godine potpisali", izjavio je Karan.
Radan Ostojić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske (BORS), naveo je da je odbrana RS najveći cilj koji postoji. On je rekao da je RS dala velike žrtve. Ostojić je kazao da su granice RS iscrtane krvlju boraca i civila, te da je to priznato Dejtonom.
"Dali smo zadatak političarima da RS sačuvaju u njenom izvornom dijelu, da se ona ekonomski uzdiže, da se obezbijedi prosperitet, ali prije svega tražili smo da se održi mir i da se više nikada ne ponovi rat. Ove godine proslavljamo 30 godina Dejtonskog sporazuma, ali RS više nije ustavno-pravno ista kao tada. Imamo u kontinuitetu prenos nadležnosti, pa sve više imamo unitarne BiH, a na to su najviše uticali Haški tribunal, Ustavni sud BiH, Tužilaštvo BiH i visoki predstavnici", naveo je Ostojić.
Sjednica Narodne skupštine RS (Izvor: Srna/Borislav Zdrinja)
On je rekao da protiv tih institucija mora da se vodi baš takva borba, institucionalna i politička.
Ostojić je naveo da sudski proces u Sarajevo može da ima konsenkvence na ustavno-pravni poredak BiH, i da ne stoji činjenica da se ovdje sudi Miloradu Dodiku.
"Evo onda vas pitam - da li bilo koji drugi predsjednik RS, mora da poštuje svaku narednu odluku visokog predstavnika u BiH, jer će mu se u suprotnom suditi? Ako mislite da treba, onda ajde dalje da radimo na urušavanju RS. Ako mislite da ne treba, ajde onda da nađemo mehanizme da zaštitimo Republiku od svega", naveo je Ostojić.
Tenzije imaju posljedice na rad poslodavaca
Potpredsjednik Unije poslodavaca Dejan Mijić izjavio je da se u Sudu BiH dešava proces protiv predsjednika RS.
‘’Kao poslodavci, ne možemo ostati ravnodušni na događaje koji imaju dalekosžene posljedice po sve nas. Ovakva politička suđenja nisu samo politički problem, ona su i ekonomski problem. Šalju negativne poruke svijetu a primjetne su i negativne reakcije naših partnera iz inostranstva koje se odnose na cijelu BiH”, rekao je Mijić.
Podizanje tenzija ima direktne posljedice na rad poslodavaca iz RS, posbeno onih koji imaju psolovne odnose u FBiH, kaže Mijić. Nestabilnost i neizvjesnost utiču na odnose sa poslovnim partnerima i kupcima, što dovodi do ekonomskih štetnih efekata za sve, dodaje.
“Očigledno je da ovakve akcije imaju za cilj da naruše ne samo politički , već i ekonomski balans u našoj zemlji. Ono što se danas događa nije price protiv pojedinaca, to je napad na institucije koje oni predstavljaju. Svaka presuda koja bi bila usmjerena protiv njih imala bi katastrofalne posljedice po buduđnost RS”, naveo je Mijić tokom obraćanja u NSRS.
Sjednica Narodne skupštine RS (Izvor: Srna/Borislav Zdrinja)
Mikajlo Mitrović, član Predsjendištva Saveza Logoraša RS, izjavio je da već tri decenije traje ustavno urušavanje BiH.
On je rekao da nelegalni visoki predstavnik traži da se kazne oni koji ne poštuju njegove odluke.
“Ova država je država apsurda. Naše institucije su pružile otpor. Oni sada sude ne samo instituciji predsjednika RS, već kroz nju, svim nama. To ne možemo da prihvatamo i zato dajemo punu podršku institucijama, RS je simbol slobode našeg naroda i zato pozivamo na jedinstvo i sabornost”, poručio je Mitrović.
Slobodan Župljanin, predsjednik Organizacije starješina, rekao je da kosti i krv svih onih koji su svoje živote ugradili u RS ne daju za pravo da bilo ko u RS učini nešto što bi vodilo bilo kakvoj izdaji i predaji.
On je rekao da je ključni cilj devastacija RS, oduzimanje državnosti i suvereniteta RS, a to se radi kroz devastaciju i oduzimanje njene imovine i njenih institucija.
‘’ Zbog toga mi moramo danas više nego ikada biti svjesni, spremni i sposobni da postignemo jedinstvo koje smo imali devedesetih godina. Mi trebamo da se bavimo sobom. Ne krijemo se i ne plašimo se optužbi onih koji nas pokušavaju nazvati kojekakvim potrčcima. Mi imamo jasan put, jasan cilj", poručio je Župljanin.
On je rekao da ovaj dom danas postaje prva borbena linija, branik otadžbine u kojoj se mora braniti RS i njene institucije, ne sa puškom u ruci.
"Ali intelektualni, demokratski potencijal obezbjeđuje da možemo sačuvati RS, njene instituicje i njenu imovinu, jer jedino tako ćemo opstati na ovim prostorima. Objedinimo se i ujedinimo se", izjavio je Župljanin.
Važno da srpski narod bude jedinstven
Predsjednik Skupštine Udruženja "Veterani Republike Srpske" Duško Vukotić poručio je da nikome pametnom nije do rata i da danas nije riječ o ratu, već ponosu i značaju Republike Srpske. Vukotić je naglasio da je važno da srpski narod bude jedinstven u očuvanju institucija Republike Srpske.
One koji sumnjaju u to da li je ono što radi predsjednik RS Milorad Dodik ispravno ili ne, Vukotić je upitao da li bi podržali nametnutu odluku Schmidta..
"Ako biste je podržali, onda je riječ o izdaji. Ako ne, kao što nije ni Dodik, to treba poštovati i cijeniti", rekao je Vukotić i dodao da nije ni moguće podržati nekoga ko je došao bez ikakvog papira.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac poručila je da je danas najvažnije pokazati snagu i zajedništvo u očuvanju RS. Pozvala je na jedinstvo i sabornost oko najvažnije činjenice, a to je da je RS istina, tekovina, ime i prezime svih.
"Kao što se devedesetih godina niko nije dvoumio da li treba da brani svoj dom, ognjište, porodicu i prošlost, tako i danas svi branimo onu za koju smo krvarili, borili se protiv svega i svih i sačuvali je. Ako nestane nje nestaće i nas", poručila je Graorčeva.
Ona je rekla da se samo zajedničkim stavom može ukazati na montirane i unaprijed planirane akcije sa ciljem da Srpske nestane.
Nadežda Janković, predsjednik Skupštine Udruženja žrtava rata RS, rekla je da srpski narod treba da pokaže jedinstvo i slogu, te da brani institucije RS
Jankovićeva je rekla da su građani na legalnim izborima izabrali predsjednika RS i treba da brane instituciju predsjednika.
"Predsjednik RS je obavljao svoj posao u skladu sa Ustavom RS i zakonom. Ne znam kako će Sud BiH sutra da obrazloži presudu", istakla je Jankovićeva.