Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Cvijanović podržala američku rezoluciju o Ukrajini: Lagumdžija da ne nastupa samostalno

    OBA objasnila kako je Nešić prošao provjere

    Nenad Nešić (Izvor: VMBiH)
    Euronews.ba/Klix
    Objavljeno

    Obavještajno-bezbjednosna agencija Bosne i Hercegovine je dostavila informaciju Parlamentarnoj skupštini BiH u kojoj je odgovorila na pitanje Komisije za za borbu protiv korupcije o provođenju bezbjednosnih provjera, s fokusom na bivšem ministru bezbjednosti Nenadu Nešiću.

    ADVERTISEMENT

    U ponedjeljak se održava sjednica Komisije za borbu protiv korupcije na kojoj će biti razmatrana informacija OBA-e BiH o provođenju bezbjednosnih provjera, o čemu su ih upitali iz Komisije nakon hapšenja ministra Nenada Nešića, koji je ranije prošao navedene provjere.


    OBA BiH nije nadležna za imenovanje i davanje saglasnosti za izbor ministra, međutim oni su uradili bezbjednosne provjere nakon kojih je Nešić dobio pristup vrlo tajnim podacima. U informaciji dostavljenoj Komisiji za borbu protiv korupcije objašnjavaju na koji način se dobija pristup tajnim podacima te da ih je na isti način dobio i Nešić.


    "OBA BiH sprovodi bezbjednosne provjere za osobe koje rade ili se prijavljuju za rad na radno mjesto na kojem se proizvode tajni podaci u organu koji se bavi obavještajnim ili pitanjima iz oblasti odbrane i bezbjednosti. Rukovodilac organa, odnosno institucije (op.a. Savjet ministara BiH), podnosi zahtjev za bezbjednosnu provjeru OBA-i BiH sa potrebnom dokumentacijom za provođenje iste, koja rezultat bezbjednosne provjere dostavlja rukovodiocu organa u kojem je osoba zaposlena ili obavlja dužnost. Rukovodilac organa ili institucije donosi odluku o postojanju odnosno nepostojanju bezbjednosne smetnje, a državni bezbjednosni organ izdaje dozvolu za pristup tajnim podacima", kazali su iz OBA-e.


    Istaknuli su da su zahtjev o Nešićevoj provjeri dobili nakon što je imenovan.


    Bezbjednosne smetnje zbog kojih se odbija pristup tajnim podacima


    Iz OBA-e su naglasili da im nisu dostavljene nikakve informacije o bivšem ministru Nešiću, koje bi ukazivale na to da postoji bezbjednosna smetnja za pristup tajnim podacima. Takođe su naveli koje su to sigurnosne smetnje, prema članu 59. Zakona o zaštiti tajnih podataka, zbog kojih se odvija izdavanje dozvole za pristup tajnim podacima:


    -ukoliko postoji dokazano lažno navođenje podataka u upitniku za provjeru,


    -pravosnažne sudske presude od najmanje tri mjeseca zatvorske kazne,


    -postojanje jednog ili više pravosnažnih rješenja zbog prekršaja iz člana 49. tačka l) Zakona,


    -vođenje postupka zbog krivičnih djela za koje se mogu izreci zatvorske kazne u trajanju od najmanje tri mjeseca,


    -vođenje postupka pred Međunarodnim tribunalom za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije, odnosno pred odgovarajućim sudom u Bosni i Hercegovini,


    -dokazano postojanje bezbjednosne smetnje u vezi s jednom ili više informacija iz upitnika za bezbjednosnu provjeru, koje utemeljuju opravdanu sumnju u autentičnost, lojalnost državi i povjerljivost osobe za omogućavanje pristupa, korištenja, čuvanja i zaštite tajnih podataka, a naročito sljedeće:


    1.neovlašten kontakt s pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa, terorističkim organizacijama i organizacijama koje ih finansijski ili na drugi način podržavaju, odnosno članstvo u njima,


    2.neovlašteni kontakt ili saradnja s osobama iz obavještajno-bezbjednosnih ili vojnih struktura drugih država,


    3.iznošenje ili komentarisanje tajnih informacija, dokumenata i aktivnosti neovlaštenim osobama, a naročito obavještajno-bezbjednosnim službama drugih država ili sredstvima javnog informisanja,


    4.prekomjerna zaduženost koja dovodi do finansijskih teškoća i predstavlja dokazanu mogućnost za ucjenu ili druge oblike pritisaka na provjeravanu osobu,

    dokazano neobjašnjivo bogaćenje iz nepoznatog ili izvora koji je povezan s organizacijama iz alineja 1) i 2) tačke f) ovog stava,


    5.odbijanje pružanja odgovora ili informacija ili dokazano sprečavanje drugih da pruže odgovore ili informacije koje zahtijevaju OBA BiH, osobe nadležne za izdavanje dozvola ili Komisija.


    6.postojanje drugih bezbjednosnih smetnji određenih Zakonom ili međunarodnim sporazumima.


    Dokaze za bezbjednosne smetnje iz stava (1) ovog člana dužna je prikupiti i iznijeti OBA BiH u saradnji s odgovarajućim organima iz člana 30. stav (5) i člana 56. ovog zakona, piše Klix.ba.

    Možda će vam se svidjeti