Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

BiH među 79 država potpisnica zajedničke izjave podrške radu ICC-a

    Čoviću mnogi okreću leđa: Više od 200 članova bojkotuje današnje zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora

    Najava bojkota sjednice pokazatelj dubokih podjela unutar političkog tijela (Izvor: HNS)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Nezadovoljstvo načinom rada i funkcioniranja Hrvatskog narodnog sabora (HNS) kulminiralo je najavom bojkota 12. sjednice ove institucije, koje je zakazano za danas 8. februara 2025. godine.

    ADVERTISEMENT

    Više od 200 legitimno izabranih sabornika, među kojima su članovi HDZ-a 1990, HNP-a, HDS-a i HSS-a, odlučilo je da ne učestvuju u radu, a tome su se pridružile i Hrvatska republikanska stranka (HRS), te Ramska narodna stranka (RNS) koje se već ranije distancirale od HNS-a.


    Čelnici HDZ-a 1990, HNP-a, HDS-a i HSS-a u zajedničkom saopćenju istaknuli su niz problema koji su doveli do njihove odluke među kojima su nepoštivanje usvojenih deklaracija, nerealiziranje donesenih rezolucija i strategija, pretvaranje HNS-a u okvir za očuvanje monopola HDZ-a BiH, nedonošenje izmjena Izbornog zakona o legitimnom predstavljanju i izostanak drugih ključnih reformi, te uzurpacija pozicije predsjednika Glavnog vijeća HNS-a, piče Hercegovina.info.


    Zbog navedenog, smatraju nužnim redefiniranje načina rada i odlučivanja unutar HNS-a kako bi se institucija vratila svojoj izvornoj svrsi – zaštiti interesa hrvatskog naroda u BiH.


    "Svjesni političkih odnosa u BiH, od separatizma do unitarizma, smatramo potrebnim otvoreno i žurno razgovarati o svemu navedenom, uz međusobno uvažavanje i odgovornost prema našem narodu," poručili su predsjednici stranaka: Ilija Cvitanović (HDZ 1990), Ivan Vukadin (HNP), Ivo Tadić (HDS) i Mario Karamatić (HSS).



    Hrvatska republikanska stranka (HRS), koja je do 2019. godine bila aktivna u radu HNS-a, također je odlučila ignorirati poziv na zasjedanje, optužujući vodeće strukture za autokratsko vođenje institucije i korištenje HNS-a u lične svrhe.


    "Ova institucija odavno je izgubila svoju ulogu krovnog političkog tijela Hrvata u BiH i postala alat u rukama pojedinaca koji njome upravljaju u skladu sa svojim privatnim interesima. Kada smo 2021. godine ponudili dokumente i prijedloge reforme, to nam je onemogućeno na krajnje autokratski način," stoji u priopćenju HRS-a.


    HRS je u svom priopćenju postavio niz pitanja koja, prema njihovom mišljenju, razotkrivaju pravo stanje unutar HNS-a:

    Je li zajedništvo uništavanje biračkih listova i izborna krađa?

    Jesu li zajedništvo prijetnje i otkazi zbog političke pripadnosti?

    Je li nacionalni interes koalicija s DF-om Željka Komšića i podrška dužnosnicima koji su sudjelovali u ratnim zločinima protiv Hrvata?

    Je li nacionalni interes srozavanje ugleda Sveučilišta u  Mostaru i pretvaranje institucije u politički servis?

    Jesu li nacionalni interes netransparentne koncesije i privatizacija obradivog zemljišta kroz političke veze s Banja Lukom i Kinom?



    HRS je naglasio da poštuje instituciju HNS-a, ali ne i ono što je ona postala: "Ne želimo dijeliti stol s onima koji žive od borbe za status quo jer drugi način političkog djelovanja ne poznaju, niti žele upoznati."


    Najava bojkota 12 zasjedanja HNS-a jasan je pokazatelj dubokih podjela unutar političkog tijela koje bi trebalo predstavljati jedinstvene interese Hrvata u BiH. Stranke koje odbijaju učestvovati u radu zasjedanja ne osporavaju potrebu za postojanjem HNS-a, ali zahtijevaju njegovu potpunu reformu i demokratizaciju.


    Ostaje za vidjeti hoće li vodstvo HNS-a prepoznati potrebu za promjenama ili će nastavak ovakvog funkcioniranja dodatno produbiti podjele unutar hrvatskog političkog korpusa u BiH, piše Hercegovina.info.



    Možda će vam se svidjeti