Ministar komunikacija i transporta u Savjetu ministara BiH Edin Forto rekao je da je kao predsjednik Naše stranke učestvovao u razgovorima koji su prethodili usvajanju federalnog zakona o južnoj interkonekciji i da se u tom pogledu poklapaju njihovi sa američkim interesima, što ne tumači kao pritisak.
"Nismo imali pritisak, nego smo sami tražili, u skladu sa sopstvenom odgovornošću, gdje se preklapaju naši interesi", rekao je Forto na svjedočenju pred Komisijom za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma parlamenta BiH, tvrdeći da nije bilo ni pritisaka HDZ-a.
On je danas na svjedočenju rekao da energetika ne pripada ovom ministarstvu, te da zato kao ministar "nema veze sa pitanjem južne gasne interkonekcije".
"Energetika je u nadležnosti Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, a Savjet ministara jedino što može uraditi jeste da imenuje komisiju koja određuje tačku u kojoj se spaja energetska infrastruktura dvije zemlje", rekao je Forto, ističući da je u Savjetu ministara glasao za istočnu gasnu interkonekciju.
Izrazivši stav da BiH treba da ima više izvora energije, pa i gasa, Forto je rekao da podržava i projekat južne interkonekcije, koji je usvojen u oba federalna doma.
"Nismo ni protiv projekta istočne interkonekcije, ali južna je strateški projekat za BiH. Ne mogu predvijeti da li će ovaj saziv to uspjeti, kako je krenulo SNSD teško može biti parnter na evropskim i državnim stvarima, jer su oni za sasvim nešto drugo", rekao je Forto.
On je izrazio nadu da će Savjet ministara uskoro donijeti odluku za formiranje međudržavne komisije za određivanje tačke u kojoj se spajaju energetske infrastrukture dvije zemlje na južnoj interkonekciji.
Članovi komisije Safet Kešo i Nermin Mandra insistirali su da je infrastruktura za transport gasa u nadležnosti ministarstva na čijem je čelu Forto, ali je on to negirao, navodeći da ta oblast pripada Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.
Kada je u pitanju Zakon o Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA), član Komisije Jasmin Emrić rekao je da rješenje koje je predloženo u novom zakonu, a tiče se ukidanja ograničenja imenovanja na dva mandata direktora, otvara sumnju da se želi udovoljiti određenom političkom kadriranju. Emrić je rekao da Davorinu Primorcu ističe drugi mandat na mjestu direktora BHANS-a.
Forto je naglasio da srodstvo ili bliska povezanost sa visokopozicioniranim političarima ni na koji način ne utiču na njegov stav kakav zakon treba da bude.
"Region nema ograničenje za broj mandata, a uglavnom ga nema ni EU", rekao je Forto, koji smatra da je BHANSA specifična i da je i to razlog zašto ne treba ograničavati mandat direktoru.
On je dodao da je pitanje eventualne povezanosti direktora BHANSA sa nekim od političkih lidera pitanje za one koji su Primorca imenovali u prethodna dva mandata, kada on nije bio ministar u Savjetu ministara.
Poslanici su Forti skrenuli pažnju da još uvijek jedna trećina neba BiH nije pod kontrolom Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi.
On je rekao da su za preuzimanje potpune kontrole potrebno preuzeti mnogo koraka te da se dozvola za to dobija od međunacionoanlog tijela, navodeći da Hrvatska kontroliše dio Srbije itd…
"To je normalna praksa. Gleda se teren, reljef itd… i političke granice ne prate te granice. Potrebna nam je infrastruktura, onda poslije toga u skladu sa međunarodnim propisima izvršiti siumulacije i na kraju od Eurokontrola dobiti dozvolu", rekao je Forto dodajući daje potrebno uraditi investiranje da bi preuzeli ostatak bh. neba.
Predsjedavajući komisijom Branislav Borenović pitao je Fortu kakva je koordinacija i komunikacija sa ministrima na entitetskom nivou sa aspekta mehanizma koordinacije i održavaju li se ministarske konferencije kako je to predviđeno ovim mehanizmom.
Forto je rekao da je pokušao da zakaže jednu konferenciju sa nadležnim ministrima iz Republike Srpske Nedeljkom Čubrilovićem i Federacije BiH Andrijanom Katić, ali da nisu svi mogli doći.
On je dodao da se kada je u pitanju mehanizam koordinacije nadležnosti ministarstva na čijem je čelu preklapaju sa nadležnostima Ministarstva za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje RS koje predvodi ministar Željko Budimir i objasnio da je riječ o donošenju zakona o digitalnom potpisu.
Za narednu sjednicu Komisije za borbu protiv korupcije najavljeno je da će biti sačinjeni zaključci sa današnjeg saslušanja.