Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Krišto u Davosu: Fokus na reformama i evropskoj integraciji

    Onemogućeno ulaganje amandmana na Prijedlog zakona o graničnoj kontroli: "Ovdje imamo prenos nadležnosti"

    Predstavnički dom Parlamenta BiH (Izvor YT/PSBiH/PrintScreen)
    Aleksandar Simić
    Objavljeno

    Sa 20 glasova za, 11 protiv i 7 suzdržanih (prisutno 38 od 42), Predstavnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine je prihvatio razmatranje Prijedloga zakona o graničnoj kontroli u hitnoj proceduri, pa tako poslanicima neće biti omogućeno da ulažu amandmane.

    ADVERTISEMENT

    Upravo je to istaknuto kao najveći problem tokom rasprave o zahtjevu za hitni postupak, koji je tražio Savjet ministara BiH, predlagač ovog zakonskog rješenja.


    "Ovi prijedlozi su nam upućeni po principu 'uzmi ili ostavi', bez mogućnosti da utičemo na sadržaj zakona i ne možemo poboljšati zakon. Neprihvatljiv je takav način rada. Neophodno je da Prijedlog zakona o graničnoj kontroli bude isto u skraćenoj proceduri. Prolaskom kroz prijedlog smo uočili da ga je neophodno popraviti. Napraljevni su kompromisi na uštrb operativnosti granične policije i bezbjednosti granica i uvedene su neke agencije koje nemaju nikakve veze sa kontrolom granica. Ne možemo ovo prihvatiti, jer je u hitnom postupku, iako podržavamo što hitnije uvrštavanje na dnevni red svih evropskih zakona", rekao je između ostalog Šerif Špago, poslanik SDA.


    Hitnom postupku se usprotivio i Jasmin Emrić, poslanik NES-a.


    "Neprihvatljivo je da se ovako složen zakon razmatra po hitnom postupku. Mi iz NES-a podržavamo usklađivanje zakona sa pravnom stečevinom EU, ali moramo imati priliku da u skraćenom postupku amandmanski djelujemo. Mi ovdje imamo i prenos nadležnosti sa Ministarstva transporta i komunikacija BiH na upravljače cesta. Ova hitnost nije potrebna, jer se na ovim zakonima radi još od 2020. i sada nakon četiri godine vi nas prisiljavate da o ovako važnom i složenom zakonu odlučimo u mjesec dana. Ovo je postala praksa da se najvažniji zakoni usvajaju u hitnom postupku", naglasio je Emrić.


    Nezavisni poslanik Šemsudin Mehmedović je rekao kako podržava usvajanje oba zakona koja su na dnevnom redu, odnosno Prijedlog zakona o graničnoj kontroli i Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH.


    "Iako je prvi, nažalost u hitnoj proceduri. Zamolio bih vas da i ovaj zakon bude u skraćenom postupku, kako bismo mogli amandmanski djelovati i popraviti detalje koje neće promjeniti suštinu zakona, ali mislim da bi možda tri intevencije u dobroj mjeri popravile ovaj zakon", dodao je Mehmedović.


    Saša Magazinović, poslanik SDP-a, istakao je da je hitnost neosporna.


    "Ne da je hitno nego možda i kasnimo. Zašto kasnimo? I o tome možemo razgovarati. Koliko je rađen, zašto nije ranije usaglašen, zašto na prošloj sjednici, prije sedam dana nije usvojen? Ali ovo je hitno i klub SDP-a će podržati hitni postupak i evropske zakone", poručio je Magazinović.


    "Sredinom decembra je bio jedan pokušaj sjednice, pa je prošle sedmice otkazana hitna sjednica, a danas je hitno? Da smo krenuli sa skraćenim postupkom u decembru već bismo ovo već priveli kraju. Drugi razlog kojim pravdaju hitni postupak je da je zakon jednostavan i da se u jednom čitanju može usvojiti ili odbaciti. Je li vama iz vladajuće većine ovaj zakon izgleda jednostavno? Ako je tako jednostavan zašto tri puta pokušavamo sazvati ovu sjednicu?", pitao je Milan Dunović, poslanik DF-a.


    Međutim, ovi apeli i argumenti nisu uvaženi prilikom glasanja i većina je podržala hitni postupak. Sa druge strane, Savjet ministara je tražio skraćeni postupak za Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, pa će poslanici imati priliku da amandmanima utiču na sadržaj ovog zakonskog rješenja.


    Možda će vam se svidjeti