Šest mjeseci nije održana sjednica Skupštine Grada Banjaluka, stari saziv je neslavno završio mandat, a novi nije održao ni konstitutivnu sjednicu. Banjaluka je tako raritet u cijeloj Bosni i Hercegovini i najveći grad Republike Srpske prednjači u političkim blokadama i nadmudrivanjima.
Na svojoj koži su to osjetili građani pri prvom snijegu. Službe su zakazale, nastao je kolaps, smeće nije odvoženo, ljudi su bili bez struje, sela bez komunikacije.
Gradonačelnik je priznao propuste, a njegovi saradnici u više navrata su istakli da se gradska administracija sa Draškom Stanivukovićem na čelu blokira sa svih strana.
Predsjednica Gradskog odbora PDP-a i savjetnica gradonačelnika Mirna Savić Banjac kaže za Euronews BiH da se bez budžeta može malo šta novo raditi, ali da Grad uspijeva biti servis građana.
"Kada su bile sniježne neprilike bilo je određenih problma sa snijegom, sa odvozom smeća, sam gradonačelnik je izašao u javnost i rekao da je bilo propusta i da će se raditi da se sve to više ne dešava. Pokušavamo da to sve dovedemo u red, da budemo spremni u slučaju padavina. Nažalot Banjaluka nema budžet, ne možemo govoriti šta će biti u budžetu, koje takse, koji priliv novca. Ova gradska administarcija radi odgovorno na tome u smislu da pronalazi načine da osnaži budžet i da priliv novca postoji.
Ali kada nemate usvojen budžet, kada ste na privremenom finansiranju, nemate ni informacije kada će se formirati skupštinski organi koji su preduslov da se uopšte govori o dokumentima, prvo o budžetu pa o svim drugim. Za sada radimo po privremenom finansiranju, trudimo se da naši građani ništa ne osjete na svojoj koži, da ništa ne kasni, ali znamo da privremenim finansiranjem ne možemo da uvodimo neke nove projekte, poslove. Nadam se da će nakon praznika biti razumijevanja sa svih strana", navela je za Euronews.
Mirna Savić Banjac ( Izvor: Euronews.ba )
Umjesto praznih priča i poziva na ostavku, vrijeme je da svi zajedno rade na napretku Banjaluke, poručuju iz PDP.
"Umjesto da se SNSD bavi izjavama koje nanose štetu Gradu i građanima Banjaluke, bolje bi za sve bilo da se fokusiraju na realne probleme i da formiraju skupštinsku većinu, jer jedini imaju mogućnost za to. Ako je bilo razuma u bijeljinskoj Skupštini, zato ne bi bilo i u banjalučkoj? Ukoliko su odbornici u Bijeljini pokazali širinu i zbog interesa zajednice sjeli za sto i dogovorili konstituisanje grada Bijeljina za naredne četiri godine, ne vidimo razlog zašto se sličan politički potez ne bih mogao primijeniti i u Banjaluci", kažu u PDP.
Dodaju da građani nisu glasali za blokade, niti za nove izbore, niti za oštre kohabitacije već za odgovornost, rad i dogovor.
SNSD treba da preuzme odgovornost ponavljaju u PDP.
Iz ove stranke potvrđuju da je njihov klub odbornika konačno potpun i čine ga:
Marinko Umičević, Dragan Lukač, Snežana Kutlešić Stević, Bogoljub Zeljković, Zorica Kuzmanović Vasilić, Žana Grmuša, Nenad Grbić, Nevena Todorović, Mišo Kovačević, Nenad Talić, Ljubo Ninković.
O šefu kluba nisu još razgovarali, ali Ljubo Ninković, bivši predsjednik Skupštine grada kaže da će se lako dogovoriti već na prvoj sjednici kluba.
Ko će biti većina, hoće li podržati Dragana Milanovica za predsjednika Skupštine, li SNSD ima ima svog kandidata?
"SNSD vodi politiku koja je odgovorna prema građanima Banjaluke i to tražimo od svih učesnika na političkoj sceni. Zato ne možemo da podržimo politiku koja to nije. Ne radi se o tome da li nama odgovara ili ne Milanović, Janko ili Marko. Mi ne podržavamo politiku u kojoj su sasvim normalni negativni revizorski izvještaji, nenamjensko trošenje novca naroda Banjaluke, zloupotrebe službenog položaja, neplaćenje zimske službe... Odgovorni smo prema Banjaluci i Banjalučanima, zato kažemo ne bilo kome ko dolazi iz loše i neodgovorne politike, a takva je politika gradonačelnika.
Mi smo opozicija i to smo rekli odmah poslije izbora. Tako da u ovom trenutku nemamo kandidata i čekamo gradonačelnika da zajedno sa strankama koje su ga podržale na izborima formira većinu i pokažu političku odgovornost", kaže Ninković za Euronews.
Ljubo Ninković (Izvor: FB)
Odbornici nisu dobili ni nacrt budžeta tvrdi on, kao ni prijedlog budžeta za 2025. godine.
"Kriv je onaj ko je trebao da izradi prijedloge istih i dostavi odbornicima na raspravljanje i usvajanje.
Gradonačelnik i Gradska uprava nisu to uradili i vjerujte mi da sam i ja iznenađen činjenicom da nisu. Kao da ih to ne zanima uopšte", tvrdi.
Zakon predviđa i mogućnost raspuštanja lokalne skupštine, mogućnost, a ne imperativ dodaje Ninković.
"Pored naših 11 odbornika, jos 20 odbornika iz drugih stranaka čine Skupštinu. Tražim od gradonačelnika i ostalih stranaka koje imaju odbornike u Skupštini grada da izađu konačno u javnost i kažu zašto neće da formiraju većinu. Da li zato što ih gradonačelnik nije zvao, odnosno nije ni pokušao da formira sebi većinu, ili je pokušao, a oni neće sa njim. Važna je to informacija, jer je u oba slučaja zapelo kod gradonačelnika. Što znači da je suludo raspuštati Skupštinu grada, ako će ostati isti gradonačelnik kao problem oko kojeg se ne mogu okupiti odbornici.
Mislim da je rješenje da za početak izađu sve stranke i gradonačelnik sa jasnim stavom, pa da znamo", zaključuje.
Rok za formiranje Skupštine grada ističe do 5. februara. Sve lokalne samouprave moraju da formiraju svoje skupštine tri mjeseca nakon potvrde izbornih rezultata. Ukoliko se do tog roka ne postigne dogovor, postoji mogućnost da se raspisu vanredni izbori, a tada bi Narodna skupština, na prijedlog Vlade, mogla raspustiti lokalni parlament, imenovati privremeni organ i organizovati nove izbore.