Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Nedostatak uglja razlog problema s grijanjem u Bijeljini

    Tragovi antike u Banjaluci: Novo arheološko otkriće na Kastelu

    Škola arheologije na Kastelu ( Izvor: Glas Srpske)
    Glas Srpske
    Objavljeno

    Polaznici Škole arheologije - Kastel 2024, zagrebali su u bogatu prošlost ove banjalučke tvrđave i pronašli predmete iz antičkog vremena.

    ADVERTISEMENT

    Oni su sa mentorima na tvrđavi vršili arheološka iskopavanja i istraživanja, a sve dobijene rezultate koristiće u naučne i stručne svrhe.

    Viši stručni saradnik za arheologiju Boris Radić istakao je da je riječ o višegodišnjem projektu koji je istovremeno i reviziono iskopavanje.

    "Radili smo sa studentima Filozofskog fakulteta u Banjaluci i Istočnog Sarajeva te sa studentima arheologije i istorije. Rukovodilac iskopavanja je bio profesor Slaviša Perić uz moj stručni nadzor u ime Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa", pojasnio je Radić.


    Antičko groblje i stari novac


    Prema njegovim riječima, pronašli su groblje za koje se nije ni znalo da postoji na Kastelu, koje je, kako navodi, po svemu sudeći iz antičkog doba.

    "Nismo još sigurni, dok ne budu završene analize koje ćemo uraditi kada nam odobre sredstva kako bismo platili laboratorije", kazao je Radić, prenosi Glas Srpske.

    Kako navodi, pronašli su i kasno antički novac koji je iz četvrtog vijeka.


    Kastel i njegove tajne


    Istraživanja, kako kaže, obavljaju na Kastelu zato što tamo postoje ostaci od praistorije do novog vijeka.

    "Tvrđava je u centru grada i pristupačna je, a cilj nam je da sve što pronađemo lako prezentujemo ljudima", rekao je Radić.

    Dodaje da je organizovana i škola male arheologije za osnovce od prvog do petog razreda, sa ciljem upoznavanja sa radom arheologa na terenu kao i time koliko je važno da brinemo o kulturnom nasljeđu.

    "Za njih je napravljen lažni lokalitet gdje su bili predmeti u zemlji, kako bi lakše shvatili proces iskopavanja i potrage", pojasnio je Radić.

    Pored praktičnog rada na terenu, kako su saopštili organizatori, u popodnevnim časovima u Muzeju Republike Srpske organizovana su predavanja stručnjaka iz različitih oblasti arheologije i muzeologije.

    "Muzej RS sproveo je ovaj projekat u saradnji sa Društvom arheologa RS, Filozofskim fakultetom Univerziteta u Banjaluci i Filozofskim fakultetom Univerziteta Istočno Sarajevo, a uz saglasnost Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa RS", naveli su iz Muzeja i dodali da su projekat sufinansirali Ministarstvo prosvjete i kulture RS i grad Banjaluka.

    Možda će vam se svidjeti