Koksaki virus, u narodu poznat i kao bolest "prljavih ruku", te Impetigo zaraza, poznatija kao "slatke kraste", pojavili su se u vrtićima u Republici Srpskoj.
Iz dana u dan, sve je manje dječice u tim ustanovama. U pojedinim vrtićama u Banjaluci, jasličke grupe, doslovno su prazne.
Koksaki
Koksaki virus može izazvati različite infekcije, u zavisnosti od toga koja vrsta virusa je njen uzročnik. Vrste koksaki virusa nazivaju se tipa A, i tip B. Koksaki virus tipa A može uzrokovati herpanginu, odnosno upalu grla i ždrijela. Iako nosi ovaj naziv, nema nikakve veze sa infekcijom herpes virusom ili srčanim problemom koji se zove angina pektoris.
Bolest ruku, stopala i usta (HFMD), obično se javlja kod djece do pet godina starosti, a praćena je groznicom i osipom.
Koksaki virus (Izvor: Euronews.ba)
Koksaki virus tipa B može uzrokovati:
Infekcije mišića koje dovode do grčenja mišića abdomena i grudnog koša i pojave bola u želucu ili grudima, potom groznice i povišene tjelesne temperature.
Impetigo
Kada je u pitanju impetigo, to je bakterijska infekcija kože, češća kod djece predškolske i rane školske dobi, iako se može javiti u svakoj dobi. Uzrokovana je bakterijama Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes.
Obično se javlja na koži lica, oko nosa i usta, iako se može javiti bilo gdje na koži. Na koži nastaju mjehuri, a potom rane prekrivene krastama boje meda i zato je bolest poznata u narodu kao medene kraste ili slatke kraste ili slatke rane (iako nema ništa slatko u impetigu).
Simptom su crvene mrlje na koži koje se brzo pretvaraju u mjehuriće ispunjene tekućinom. Ovi mjehurići lako pucaju i ostavljaju vlažne crvene rane. Nakon pucanja, na ranama se stvaraju karakteristične kraste žućkasto-smeđe boje. Zbog izgleda sličnog šećeru, ove kraste ponekad zovu “slatke kraste“.
Riječ struke
Epidemiolog Dijana Simić za Euronews BiH kaže da se u oba slučaja, potrebno javiti pedijatru, a potom i pratiti opšte stanje.
Ilustracija (Izvor: Pixabay)
"Koksaki virus je jedan od enterovirusa. Postoje razni tipovi koksaki virusa. Obično se on odrazi na usta, tabane i dlanove. On pogađa kako bebe, tako djecu i odrasle osobe. Kada su u pitanju bebe i djeca, on se odražava kroz slabost, temperaturu, i kroz to da djeca odbijaju da jedu ali ono što je važno, da piju što više tečnosti. U 90 odsto slučajeva, koksaki virus je bezopasan", kaže Dijana Simić i dodaje da se u terapiju obično uključuje paracetamol ili brufen, u zavisnosti od težine slućaja.
Kada je u pitanju impetigo, glavni uzročnik te zaraze su bakterije Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes. Ove bakterije normalno žive na koži ili u nosu, ali mogu izazvati probleme kada prodru kroz oštećenu kožu. Impetigo se često javlja na licu i udovima. Razvija se brzo i lako se širi dodirom. Zbog toga se češće pojavljuje u ljetnim mjesecima i u sredinama s lošijim higijenskim uslovima.
"To je u pitanju bakterija. Potrebno je što prije da se, ukoliko roditelji sumnjaju na to, jave pedijatrima. Ponekad pedijatar propiše terapiju u smislu antibiotika koji se uzima na usta, ili je do mazanje kremama. Takođe, i u ovim slučajevima, potrebno je pratiti opšte stanje djeteta", dodaje Dijana Simić.