Kolegijum Narodne skupštine Republike Srpske danas je odlučio da Petnaesta posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, sa jednom tačkom predloženog dnevnog reda: Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva Republike Srpske – po hitnom postupku, bude održana po okončanju Četrnaeste posebne sjednice, koja će biti nastavljena u ponedjeljak, 16. decembra 2024. godine, sa početkom u 10 časova.
Petnaesta posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske sazvana je na zahtjev Vlade Republike Srpske.
Kolegijum NSRS, sjednica ( Izvor: NSRS )
"Želimo da srednjoj stručnoj spremi, medicinskim sestrama povećamo plate od 1. januara za 100 KM u netu, odnosno u bruto iznosu 150 KM", rekao je premijer RS Radovan Višković sinoć pred narodnim poslanicima.
On je dodao da je riječ o 7.200 osoba zaposlenim u zdravstvenom sektoru i da će za to iz budžeta biti izdvojeno 13,5 miliona maraka godišnje.
Preostale tačke dnevnog reda Četrnaeste posebne sjednice:
Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske oštro je reagovao na najavu predsjednika Vlade Republike Srpske, Radovana Viškovića, da će medicinskim radnicima biti povećane plate za 100 KM. Sindikat smatra da ovo povećanje nije rezultat socijalnog dijaloga između Vlade i sindikata, već jednostrani potez vlasti, koji ne zadovoljava stvarne potrebe medicinskih radnika.
Mirko Šerbedžija, predsjednik sindikata, izjavio je da se povećanje plate od 100 KM ne može smatrati stvarnim unapređenjem, već više kao socijalna pomoć. On je naglasio da bez ozbiljnijeg uređenja medicinske struke i radnog sistema, povećanje plate za samo 100 KM neće zaustaviti odlazak kvalifikovane radne snage iz Republike Srpske.
„Zahtjev sindikata je da plata bude ekvivalent našeg rada, ali nesrazmjera je očigledna. Odluka o ovakvim „iznenadnim povećanjima“ samo potvrđuje da ne postoje sistemski odgovori na izazove u zdravstvu. Bez ozbiljnog uređenja struke i sistema plata, tenzije će rasti, a nezadovoljstvo biti sve veće“, poručio je Šerbedžija.
Sindikat traži ozbiljan razgovor o teškom materijalnom statusu medicinskih radnika i insistira na stvarnom vrednovanju njihovog rada kroz adekvatne plate i sistem nagrađivanja za postignute rezultate. Ova reakcija dolazi u trenutku kada se pitanje medicinskih plata i uslova rada ponovo našlo u centru pažnje, uz upozorenje da ovakvi potezi vlasti neće rešiti temeljne probleme zdravstvenog sistema.