Gotovo 40 odsto sajtova za onlajn kupovinu služi se manipulativnim tehnikama, pokazalo je istraživanje sprovedeno u 23 zemlje članice Evropske unije.
Najčešće je riječ o skrivanju važnih informacija, kao što je postavljanje lažnih rokova za kupovinu proizvoda.
U modernom digitalnom dobu, mogućnost izbora između onlajn kupovine i tradicionalnog odlaska u prodavnicu donosi nam brojne mogućnosti, ali i izazove.
U današnjoj digitalnoj eri, kupovina je postala znatno efikasnija i dostupnija zahvaljujući internetu.
Direktor Agencije za marketing “Influence” Srđan Dukić, za Euronews BiH kaže da onlajn kupovina može biti bezbjedna ukoliko se pridržavamo ključnih koraka.
Srđan Dukić direktor Agencije za marketing "Influence" (Izvor: Ustupljena fotografija)
"Onlajn kupovina može biti izuzetno bezbjedna ukoliko se pridržavamo osnovnih pravila sigurnosti na internetu. Ključni koraci uključuju provjeru vjerodostojnosti web-sajtova, korištenje sigurnih načina plaćanja (poput posebnih platnih kartica za internet kupovinu ili autorizovanih platnih platformi), te pažljivo upravljanje ličnim podacima. Važno je da se izbjegavaju nepoznati ili sumnjivi sajtovi i da se posebna pažnja posveti detaljima, poput URL adrese i sigurnosnih certifikata (HTTPS). Ipak, treba imati na umu da mnogi prevaranti koriste sofisticirane metode, poput lažnih sajtova i promotivnih ponuda, kako bi prevarili kupce. Zato je edukacija o potencijalnim rizicima i njihovom prepoznavanju od presudnog značaja. Ukoliko nemate dovoljno iskustva u kupovini na internetu, preporučujem da ipak potražite pomoć nekoga ko ima više iskustva i da se dobro raspitate o mjestima na kojima namjeravate da kupujete – na isti način kao što biste se raspitali o fizičkim prodavnicama”, kaže Dukić.
Praktičnost je, kaže Dukić, jedan od osnovih razloga zbog kojih se građani upuštaju u kupovinu putem interneta.
Srđan Dukić (Izvor: Screenshot/YT)
“Građani se najčešće odlučuju za onlajn kupovinu zbog njene praktičnosti. Brzina, dostupnost i mogućnost kupovine iz udobnosti doma predstavljaju glavne prednosti. Takođe, onlajn prodavnice često nude širi asortiman proizvoda i povoljnije cijene, zahvaljujući nižim troškovima poslovanja u poređenju s fizičkim prodavnicama. Dodatni faktori uključuju mogućnost pregleda recenzija drugih kupaca, korištenje promotivnih kodova i akcija, te lako poređenje cijena između različitih prodavaca”, pojašnjava Dukić.
Mnogo je stvari koje su mamac za kupovinu putem interneta.
Onlajn kupovina (Izvor: Pixabay)
“Široka dostupnost proizvoda – kupovina je moguća širom svijeta. Ušteda vremena i novca. Dostupnost recenzija i specifikacija proizvoda, što pomaže pri donošenju odluke. Često niže cijene i redovne promocije. Sa druge strane, prilikom kupovine na internetu ne možete fizički pregledati proizvod prije kupovine, a takođe uvijek postoji rizik od prevare ili kupovine nekvalitetnih proizvoda. Dodatno, tu su i problem sa dostavom, kao što su kašnjenja, oštećenja, visoki troškovi dostave i složeniji proces reklamacije. Iako mane postoje, onlajn kupovina postaje sve značajniji dio naše svakodnevice, jer se prilagođava potrebama modernog društva, i zbog brzine života zbog koje imamo sve manje slobodnog vremena”, smatra direktor Agencije za marketing “Influence”.
Krađa identiteta, najveća je opasnost kod ovakvog vida kupovine
Krađa identiteta je pokušaj krađe ličnih podataka ili provale na onlajn račune pomoću obmanjujućih e-poruka, poruka, oglasa ili web-lokacija koje izgledaju slično kao web-lokacije koje već upotrebljavate. Na primjer, e-poruka za krađu identiteta može izgledati kao da ju je poslala vaša banka i tražiti privatne podatke o vašem bankovnom računu.
Kradja identiteta (Izvor: Pixabay)
“Nažalost, krađa identiteta je jedna od najozbiljnijih prijetnji na internetu. Najčešće se dešava putem phishing napada, gdje se prevaranti predstavljaju kao poznate institucije i organizacije kako bi ukrali osjetljive podatke korisnika. Oni kreiraju lažne web-stranice, emailove ili SMS poruke koje izgledaju vjerodostojno, ali ukoliko im unesete ili dostavite svoje privatne podatke, oni će sasvim sigurno doći u ruke napadača. Da biste se adekvatno zaštitili, ne dijelite svoje lične podatke, naročito putem e-mail ili SMS poruka, niti ih unosite na web-sajtovima za koje 100% niste sigurni da su ispravni. Takođe, obavezno provjerite URL adresu web-stranica na kojima unosite podatke, jer samo jedno slovo razlike može da ukaže na to da se radi o prevari. Za dodatnu sigurnost, na svakoj platformi koja to omogućava, koristite dvostepenu verifikaciju (2FA) i na svom računaru obavezno koristite antivirusni softver”. ističe Dukić.
Takođe, stranice za oglašavanje mogu imati svoje prednosti i mane.
“Stranice za oglašavanje, poput onih koje povezuju kupce i prodavce, mogu biti korisne, ali i rizične. Preporučuje se korištenje provjerenih platformi s dobrom reputacijom. Prije nego što obavite kupovinu, provjerite recenzije prodavca, kontaktirajte prodavca i postavite dodatna pitanja o proizvodu i budite naročito oprezni sa nerealno niskim cijenama –one su uglavnom znak prevare”, jasan je Dukić.
U kojoj mjeri građani BiH kupuju onlajn u odnosu ostale zemlje Evrope?
“Iako precizni statistički podaci nisu dostupni, onlajn kupovina u BiH doživljava značajan rast, posebno među mlađom populacijom i urbanim sredinama. Evropske zemlje, poput Njemačke ili skandinavskih država, prednjače u obimu “onlajn” kupovine, ali BiH prati taj trend nešto sporijim tempom. Razlozi za to uključuju niži stepen digitalne pismenosti i nepovjerenje prema onlajn plaćanjima, ali se situacija postepeno poboljšava”, kazao je Dukić.
Dukić se osvrnuo i na aplikaciju “Temu”, koju građani BiH najviše koriste u posljednje vrijeme.
Temu (Izvor: AP Photo/Richard Drew, File)
“Temu se pozicionirala kao atraktivna platforma za onlajn kupovinu, specifična po širokom izboru povoljnih proizvoda. Njihova strategija, zasnovana na agresivnom digitalnom marketingu i influenserskim kampanjama, donijela im je globalnu prepoznatljivost. Međutim, kao i kod sličnih platformi, kupci bi trebali biti oprezni. Obratite pažnju na recenzije proizvoda i prodavaca, kako biste provjerili kvalitet proizvoda”, navodi Dukić.
Šta učiniti ako nam se novac povuče sa bankovnog računa
Bankomat (Izvor: Pixabay)
“U tom slučaju je potrebno da odmah kontaktirate svoju banku i prijavite sumnjivu transakciju. Banka će vam blokirati karticu i pružiti dalje instrukcije. Dodatno, preporučio bih korištenje posebne bankovne kartice namijenjene isključivo za onlajn plaćanja, kako biste ograničili potencijalne rizike. Koristite snažne lozinke i redovno ih mijenjajte. Na svojim uređajima koristite antivirusne programe. Naročito je važno da redovno provjeravate svoje bankovne izvode i transakcije kako biste na vrijeme uočili bilo kakve sumnjive aktivnosti. Takođe, kontinuirano se informišite o najnovijim vrstama internet prevara, jer pravovremeno znanje može značajno smanjiti rizik od ugrožavanja vaše sigurnosti”, zaključio je za Euronews BiH Srđan Dukić, direktor Agencije za marketing “Influence”.