Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Povratak kući: Može li dijaspora pokrenuti ekonomsku revoluciju u BiH

    Tabu tema: Zašto mnogi očevi u prvim mjesecima nisu emotivno vezani za bebu?

    Ilustracija (Izvor: Pexels)
    Aleksandar Simić
    Objavljeno

    Majka ima primarnu ulogu nakon rođenja djeteta, ali psihološka istraživanja pokazuju da najbolje mentalno zdravlje i uspjehe imaju djeca koja imaju razvijenu privrženost i sa majkom i sa ocem. Međutim, pitanje je, iako nezahvlano, da li očevi i majke osjećaju istu privrženost i emocije prema novorođenčetu? Da li je prirodno da su očevi manje vezani sa svoje potomstvo, posebno u prvim mjesecima bebinog života?

    ADVERTISEMENT

    Na ova pitanja, za Euronews.ba odgovara psiholog Đana Lončarica, koja ističe da očevi ne treba da se brinu ukoliko na početku bebinog života osjete da nemaju izražena osjećanja ljubavi i privrženosti.


    "Drugačiji je način povezivanja oca sa djetetom, nego majke sa djetetom. Majka je ta koja je nosila dijete devet mjeseci i ona ostaje veoma povezana i kad se djete rodi. Međutim, ako je otac prisutan u svakodnevnom životu djeteta i ako sa bebom povodi vrijeme, isto će se razvijati te emocije. Znači potrebno je vrijeme i zaista je to jedan proces. Čak nekada i majke koje tek dobiju dijete nemaju te preizražene osjećaje. Za osjećaje je potreban trud, potrebno je vrijeme i to je jedan proces gdje i majka i otac uče da prihvate svoje uloge, koje su veoma zahtjevne. Važno je da očevi razmišljaju u pravcu da što više vremena posvete bebi, odnosno djeci dok su još jako mali, te da što više budu uključeni u njihovo odgajanje i razvoj", ističe Lončarica.


    Đana Lončarica (Izvor: FB)


    Ona dodaje i da očevi imaju posebno važnu ulogu u osamostaljivanju djeteta i podučavanju brojnim sposobnostima.


    "Majke imaju izraženiji osjećaj brige, ali uloge oba roditelja su komplementarne. Otac i majka u odgoju djeteta čine jednu cjelinu", kaže Lončarica.


    Slično razmišlja i psiholog Čedomir Novaković, koji je u razgovoru za Euronews.ba istakao da socijalizacija i percepcija svakog djeteta počinju sa porodom, pa je i logično da su veze između majke i bebe u početku izraženije.


    Čedomir Novaković (Izvor: Ustupljena fotografija)


    "Nije to slučaj samo kod nas. Koliko god neka kultura i društvo bili civilizovani i napredni, na neki način su očevi na distanci od samog poroda, pa do određenog perioda primarnog biološkog razvoja. Dakle, tek kasnije dolazi neki period koji može da uključi neposredni kontakt i brigu o djetetu. Ono što je jako važno jeste da u procesu edukacije i razvoja dijete ima adekvatnu ili paralelnu percepciju, da majka nije jedina osoba koja brine o njemu", kaže Novaković.


    "Veoma je teško procjeniti stepen ljubavi prema djetetu, ali ono o čemu se treba govoriti je kvalitet te ljubavi", zaključuje Novaković.

    Možda će vam se svidjeti