Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH saopštio je da u pograničnim područjima sa Hrvatskom postoji rizik od pojave antraksa, te pozvao stanovništvo, posebno u Livanjskom i Zapadnohercegovačkom kantonu, na mjere opreza.
"Zbog geografske blizine žarišta u Hrvatskoj i mogućeg kontakta preko stoke, trgovine i kretanja ljudi, postoji određeni epidemiološki rizik za pojavu bolesti u pograničnim područjima BiH", upozoravaju iz Zavoda.
Stanovnicima u pograničnim dijelovima BiH preporučuje se da vakcinišu stoku protiv antrakasa, ne premještaju stoku prema područjima pogođenim antraksom bez veterinarskog odobrenja, te izbjegavaju zajedničke ispaše sa stokom iz pograničnih područja Hrvatske.
Osim toga, stanovništu se preporučuje da ne otvaraju leševe životinja koje su iznenada uginule, već da prijave svaki slučaj nadležnom veterinaru.
"Ne kupujte meso i mesne prerađevine sa neprovjerenih lokacija. Pridržavajte se osnovnih higijenskih mjera ako dolazite u kontakt sa stokom ili sirovim proizvodima životinjskog porijekla, a u slučaju pojave promjena na koži nakon kontakta sa zaraženim materijalom, kao što je crna ranica bez boli, odmah se javite ljekaru", poručuju iz Zavoda.
Antraks je zarazna bolest koja pogađa prvenstveno biljojede - goveda, ovce i koze, ali se može prenijeti i na ljude koji dođu u kontakt sa zaraženim životinjama, kontaminiranim proizvodima ili tlom koje sadrži spore bakterije antraksni bacil.
Bolest se obično ne širi sa životinje na životinju ili sa čovjeka na čovjeka. Kada se spore antraksa progutaju, udahnu ili uđu u tijelo kroz ogrebotine ili posjekotine na koži, mogu se razmnožavati i proizvoditi toksin.
Ljudi se mogu zaraziti ako učestvuju u klanju bolesne životinje ili su u kontaktu sa kontaminiranim životinjskim proizvodima, kao što su meso, krv, vuna, koža i kosti.
Plenković: Nema slučajeva antraksa među ljudima
Premijer Hrvatske Andrej Plenković je na sjednici Vlade Republike Hrvatske naglasio kako zasad u ovoj zemlji nema potvrđenih slučajeva antraksa među ljudima.
“Nema potvrđenih slučajeva bolesti kod ljudi, a rizik za zdravlje stanovništva je nizak, zahvaljujući provođenju svih protokola koji su u toku. Odmah po ovim zabilježenim dojavama, mogućim zarazama, krenulo se u postupanje, uzeti su uzorci, aktivirana je inspekcija, nadležna uprava ministarstva, svi nalazi su analizirani u relevantnim laboratorijima, mjere zaštite pokrenute, čim je potvrđena bolest kod goveda”, rekao je Plenković
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Hrvatske je donijelo rješenje o određivanju zona ograničenja tzv. bedreničkih distrikta radi suzbijanja pojave bedrenice ili antraksa u domaćih životinja, a ono je na snazi od 21. jula.