Loader

Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Rok za završetak nove bolnice u Trebinju 13. decembar

    RS osniva Zavod za dijalizu i transplantaciju

    Pacijent na dijalizi (Izvor: Freepik)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Vlada Republike Srpske je na današnjoj sjednici donijela Odluku o osnivanju javne zdravstvene ustanove Zavod za dijalizu i transplantaciju Republike Srpske.

    ADVERTISEMENT

    Kako kažu iz Vlade, Zavod se osniva radi obavljanja zdravstvene djelatnosti na sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite iz oblasti dijalize i transplantacije, u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti.


    Podsjećamo, od 2000. godine, pružanje usluge hemodijalize za pacijente sa dijagnozom poremećaja hronične renalne insuficijencije u Republici Srpskoj se realizuje primjenom modela javno–privatnog partnerstva, od strane Zdravstvene ustanove Bolnica „Internacionalni dijaliza centar“ Banjaluka i Zdravstvene ustanove ''Fresenius Medical Care Centar za dijalizu'' Šamac.


    Prema tom modelu, obezbijeđene su specijalizovane usluge dijalize za pacijente sa dijagnozom hronične renalne insuficjencije u devet dijaliznih centara u Republici Srpskoj za područje gradova Banjaluka, Bijeljina, Gradiška, Istočno Sarajevo, Doboj, Zvornik, Prijedor i Laktaši i opštine Šamac, a koji je u proteklom periodu nekoliko puta mijenjan i dopunjavan zaključivanjem aneksa na osnovne ugovore.


    “Posljednji aneksi ugovora za pružanje ovih usluga potpisani su u aprilu 2022. godine na period zaključno sa 31. decembrom 2025 godine, s tim da je bilo potrebno da Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i Fond zdravstvenog osiguranja, u saradnji sa javnim zdravstvenim ustanovama – bolnicama i kliničkim centrom, razmotre i druge modele pružanja usluga hemodijalize za pacijente sa dijagnozom hronične renalne insuficijencije u Republici Srpskoj, nakon isteka navedenih ugovora”, navode iz Vlade RS.


    Ministarstvo je imenovalo Komisiju koja je izradila elaborat u vezi sa dosadašnjim aktivnostima na pružanju usluga dijalize za pacijente sa dijagnozom hronične renalne insuficijencije, kroz projekat primjene modela javno-privatno partnerstvo, sa prijedlogom novog modela pružanja usluge dijalize.


    “Rukovodeći se uočenom potrebom za neposrednim upravljanjem procesima liječenja građana u terminalnoj fazi bolesti bubrega, kao i zbog povećanja broja pacijenata kandidata za transplantaciju bubrega, Komisija je u Elaboratu predlažila da se pružanja usluge dijalize vrši preko specijalizovane javne zdravstvene ustanove, odnosno zavoda čiji bi osnivač bila Republika”, dodaju iz Vlade RS.

    Možda će vam se svidjeti