Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Više od 1,1 milion KM za uvezivanje radnog staža za 27 radnika rudnika "Kakanj" i "Breza"

    Ispraćaj posmrtnih ostataka sedam žrtava Srebrenice iz Sarajeva ka Potočarima

    Fena/Euronews.ba
    Objavljeno

    Kolona s posmrtnim ostacima sedam osoba danas je ispraćena iz Sarajeva prema Potočarima gdje će u petak biti klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop u Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari.

    ADVERTISEMENT

    U Potočarima će ove godine biti ukopani: Senajid (Husein) Avdić (1976), Hariz (Ramiz) Mujić (1976), Fata (Huso) Bektić (1928), Hasib (Adem) Omerović (1961), Sejdalija (Alija) Alić (1961), Rifet (Mustafa) Gabeljić (1964) i Amir (Ibrahim) Mujčić (1964), objavila je Fena.


    Ispred zgrade Predsjedništva BiH danas su se okupili građani Sarajeva, dio predstavnika vlasti BiH, predstavnici međunarodnih institucija, diplomatskog kora i vjerskih zajednica koji su odali počast žrtvama.


    Počast su odali i član Predsjedništva BiH Željko Komšić, član Kolegijum Doma naroda PSBiH Kemal Ademović, reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić i drugi- 


    Schmidt je izjavio da poštovanje prema žrtvama, "treba priznati da međunarodna zajednica ima odgovornost da ne dozvoli da se takve stvari ikad više ponove i da učini sve kako bi zaštitila ljude u ovoj zemlji koji su u žalosti i koji su propatili 11. jula."


    "Prema mlađim generacijama imamo odgovornost da njegujemo sjećanje, a sve etničke grupe, svi narodi imaju obavezu da zajedno sjednu da razgovaraju i da se sjećaju," dodao je Schmidt.


    Istakao je da "nam Srebrenica govori da 'čovjek čovjeku može biti vuk' ali da moramo reći - nikada više".


    U petak, 10. jula, u Potočarima će biti obilježena 30. godišnjica stradanja Bošnjaka u zaštićenoj zoni UN-a Srebrenica. Očekuje se da će u Potičarima biti prisutno oko 150.000 ljudi, kao i brojne delegacije iz BiH i svijeta. 


    Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu, Sud Bosne i Hercegovine i sudovi u Srbiji osudili su više od pedeset osoba na više od 700 godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici uključujući i genocid.


    Prema podacima Memorijalnog centra Srebrenica, od dvadeset presuda u Haškom tribunalu, sedam uključuje i presude za zločin genocida. Sud BiH donio je 33 presude za zločine počinjene u Srebrenici, od čega je sedamnaest, prema presudi tog suda, zbog genocida.

    Možda će vam se svidjeti