Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Nastavljene konsultacije u Vladi RS: Višković najavio povećanje sredstava za udruženja od javnog interesa

    Obilježavanje stradanja Srba u Podrinju: Pomen služi patrijarh Porfirije, Dan žalosti u RS

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Euronews.ba/Aleksandar Simić
    Objavljeno

    U Bratuncu će danas biti obilježene 33 godine stradanja 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja i Birča u proteklom ratu. Pomen stradalima služiće patrijarh srpski Porfirije. Potomci žrtava kažu da više od tri decenije čekaju da zločini budu sudski procesuirani.

    ADVERTISEMENT

    Odlukom Vlade Republike Srpske u Republici Srpskoj je danas Dan žalosti.


    U spomen sobi u Bratuncu Branislav Vučetić iz obližnjeg sela Bjelovac pokazuje na fotografije članova porodice. Tokom rata svjedoči nam, za tri mjeseca ubijena mu je cijela porodica: 16. septembra 1992. izgubio je majku, a 14. decembra oca i maloljetnog brata. Branislav kaže kako je tada imao devet godina i kako je bio ranjen i zarobljen.

     

    “Majka mi je ubijena u jednoj zasjedi gdje je kombi prevozio hranu i civile. Poslije tri mjeseca bio je veliki opšti napad na moje selo Bjelovac pod komandom Nasara Orića i 28. divizije (Armije) BiH. U tom napadu je za par sati ubijeno 68 žitelja Bjelovca. Moja tetka, kuća do kuće, u tom napadu na moje selo Bjelovac, kad sam ja izgubio brata i oca, izgubila je i supruga i dvije ćerke koje nisu bile legitimna vojna meta, bile su civili - Snježa koja je imala 26 i Gordana koja je imala 24 godine. Ubijeni su mali Slobodan Petrović, koji je imao samo 15 godina i moj brat koji je imao samo 17. Zločin bez kazne, nažalost, samo četiri osobe su procesirane i 29 godina su dobili. Sramnih 29”.

     

    U Udruženju porodica poginulih u regiji srednjeg Podrinja i Birča kažu nam kako nisu zadovoljni radom domaćeg i međunarodnog pravosuđa kada je riječ o procesuiranju zločina nad srpskim narodom ove regije.

     

    “Svetko Ristić koji je izgubio kompletnu porodicu nije doživio (sudsku) satisfakciju da neko odgovara za njegove ubijene. Mi svakim danom, pogotovo u ove dane, maj, jun, jul, svakim danom smo na grobljima. Jer srpsko stradanje je krenulo od maja 1992. i do marta 1993. godine je ubijeno 80 % od 3.267 Srba”, kaže Branimir Kojić, predsjednik Organizacije poginulih opštine Srebrenica.

     

    “Veliki broj ratnih zločinaca koji su pripadali 28. diviziji Armije Bosne i Hercegovine hoda slobodno ulicama Bratunca i Srebrenice i drugih podrinjskih gradova. Reći ću vam samo činjenicu da je u području Bratunca, Srebrenice, Milića, Šekovića, Osmaka, Zvornika i Vlasenice spaljeno više od stotinu srpskih sela, da je više od 6.000 srpskih domaćinstava uništeno, do temelja spaljeno, da je najmlađa žrtva imala samo četiri godine, najstarija preko 90 godina i uglavnom se to radi o golorukim civilima. Tako da je vrlo teško govoriti o položaju žrtava”, rekao je Aleksandar Stević iz organizacionog odbora obilježavanja stradanja Srba srednjeg Podrinja i Birča.

     

    Obilježavanje počinje dočekom patrijarha srpskog Porfirija, memorijalni program se nastavlja svetom arhijerejskom liturgijom nakon koje će uslijediti litija od bratunačke crkve do Gradskog i vojničkog groblja. U 12 časova je opšti parastos svim žrtvama srednjeg Podrinja i Birča, nakon kojeg će biti upriličeno obraćanje i besjeda patrijarha, zatim obraćanje zvaničnika Republike Srpske i Srbije, te polaganje cvijeća i vijenaca na Spomen krst na groblju.

     

     

    Možda će vam se svidjeti