Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Promocija Stoca kao nove atraktivne destinacije na turističkoj karti Jadransko-jonske regije

    Popis stanovništva u BiH i dalje misaona imenica

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Lejla Džin
    Objavljeno

    Koliko Bosna i Hercegovina ima stanovnika u domenu je procjena jer popisa stanovništva nema. Kada će biti nije poznato.

    ADVERTISEMENT

    Tako smo osim Ukrajine jedina zemlja u Evropi koja nije u mogućnosti da popiše vlastito stanovništvo.


    Ukrajinu koči rat, a BiH politika. Dok se političari ne usaglase kada i kako provesti popis, ovu zemlju napušta radno sposobno stanovnišvo.


    Romana Žarić je 23-godišnja Banjalučanka. Sprema se da napusti BiH. Zna i gdje će - u Austriju, a i zašto ide.


    "Radnici ovdje nemaju najsdekvatnije uslove, priliku da se razvijaju, njihov uspjeh i njihov trud da se nagradi. Mislim da je to slučaj kod svih zaposlenih, nažalost. Vjerujem da ima izuzetaka, ja sam imala takav primjer kod sebe. To je jedan od razloga zašto odlazim da bih se nekada mogla vratiti i pokrenuti nešto svoje", riječi su ove mlade Banjalučanke.


    Trendove odlaska iz zemlje prate demografi. Kažu da su glavni uzroci napuštanja BiH nezadovoljstvo, loša ekonomska i sigurnosna situacija. Ako broju onih koji odlaze dodamo i negativnu statistiku o broju rođenih i umrlih, rezultati su poražavajući.


    "Mi smo u deceniji poslije popisa izgubili po osnovi negativnog prirodnog priraštaja više od 100.000 stanovnika. A po osnovu negativnog migracionog salda u pogledu spoljnih migracija najmanje od 25.000 godišnje, znači, nekih minimalno 250.000, računajte i ove dvije godine", kazao je Aleksandar Čavić demograf.


    Prema Čavićevoj računici, od posljednjeg popisa stanovništva 2013. Bosnu i Hercegovinu napustilo je oko pola miliona ljudi. Tada smo prema popisu imali oko tri i po miliona stanovnika. Popis stanovništva se u većini evropskih zemalja obavlja svakih 10 godina, ali ne i u BiH.


    "Popis do sada nije održan jer nadležni državni organi još nisu donijeli formalnu odluku o njegovu provođenju, što je zakonski preduslov za djelovanje Agencije za statistiku BiH (BHAS). Iako je Agencija, temeljem zaključka Savjeta ministara BiH, već formirala radnu grupu za izradu Nacrta zakona o popisu, proces još nije finaliziran jer nisu definirani ključni elementi poput proračuna, početnog datuma, metodoloških i organizacijskih okvira", navode iz Agencije za statistiku BiH.


    I dok su vlasti Nepala započele nacionalni popis majmuna u Bosni i Hercegovini ni nakon 12 godina, nema popisa stanovništva.


    Odluku o popisu stanovništva trebalo bi da donese Savjet ministara BiH.


    "Novi popis do sada nije bio tema", potvrdio je Edin Forto, ministar transporta i komunikacija BiH.


    Dok čekamo na popis stanovništva, demografske projekcije su više nego zabrinjavajuće. Prema projekciji Ujedinjenih nacija, BiH će u narednih pet decenija izgubiti polovinu sadašnjeg stanovništva, dok će oko 2070. godine imati milion i po stanovnika.

    Možda će vam se svidjeti