Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Otvorena zima na Vilsu: Sarajevo opravdalo zašto se našlo na listi najljepših zimskih odredišta u Europi

    U Dejtonu o Dejtonu: Šta je rješenje političke i ustavne krize u BiH?

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Snežana Mitrović
    Objavljeno

    U okviru proljećnog zasjedanja skupštine NATO-a u američkom gradu Dejtonu biće održan panel o 30 godina Dejtonskog mirovnog sporazuma, na kojem će učestvovati strane diplomate, ali i domaći političari.

    ADVERTISEMENT

    Hrvatski politički korpus u Bosni i Hercegovini smatra da je za državu rješenje federalizacija i decentralizacija, dok iz Republike Srpske ponavljaju da su za izvorni Dejton. Uoči sesije bošnjački političari iznenađeni su stavovima HDZ-a koji negira legitimitet visokog predstavnika.


    Jedan od najznačajnijih govora u Narodnoj skupštini Republike Srpske održaće predsjednik Milorad Dodik sutra, najavili su njegovi saradnici. Stanje i budućnost Bosne i Hercegovine, 30 godina od Dejtonskog mirovnog sporazuma povod su za posebno skupštinsko zasjedanje.


    Materijala za sjednicu još nema, a opozicija kritikuje da je sve još jedan igrokaz.


    "Borite se da Hrvati i HDZ popunjavaju srpsko mjesto i to vam ne smeta. A to je ugrožavanje Dejtona. Ćutite kada Čović slavi ustaše i križni put, ne smijete da progovorite, jer su vam to kola partneri koji vas čuvaju," rekao je poslavnik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović.


    "Gdine Vukanoviću, Vi ste s tom blajburškom koalicijom na Kupresu dogovarali da vas stavi za ministra, nemojte vi to što ste vi klečali molili pred Čovićem da vas stavi za ministra da nama prebacujete," odgovorio mu je predsjednik NSRS i Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić.


    Dok je kriza u BIH na unutrašnjem planu na vrhuncu, o njoj i ustavnom ustrojstvu zemlje za dva dana će se govoriti na mjestu gdje je prije trideset godina napravljen dokument koji je označio mir.


    I u NSRS i u međunarodnim diplomatskim krugovima otvara se pitanje o sporazumu donesenom prije 30 godina. Otvara se i pitanje da li će i kako on biti mijenjan.


    Hrvatska evroparlamentarka Željana Zovko putuje u Dejton na konferenciju, gdje će zagovarati da je federalizacija rješenje krize u BIH. Ministar inostranih poslova BIH Elmedin Konaković stava je da Zovko nastavlja s radiklanim populizmom, te "nosa kantu benzina."


    I stavove Dragana Čovića, koji je rekao da s opozicijom iz RS „ne ide“, te da „Christiana Schmidta niko nije imenovao“, Konaković kritikuje.


    "Čudim se nedavnim nastupima Dragana Čovića. Izgleda neobično. Nije više onako odmjeren i hladan kao ranije. To je kontradiktorno svemu što su Čović, HDZ i hrvatska vlada govorili u izbornoj noći kada je Schmidt mijenjao pravila koja nam se nisu sviđala. Tada su ga slavili, zajedno s OHR-om," podsjetio je Konaković.


    SNSD-ova Sanja Vulić za Čovića kaže da je mudar. Ipak, u dejtonski ustav ne bi dirala.


    "Da se poštovalo svako slovo Dejtona, a ne duh Dejtona, da se radilo onako kako je napisano, nikada BiH ni u kakvu krizu ne bi došla," rekla je Vulić, šef Kluba poslanika SNSD-a u PD PS BiH.


    O krizi će ipak u Dejtonu o Dejtonu razgovarati panelisti. Predsjedavajuća Predsjedništva BIH Željka Cvijanović najavila je odlazak u SAD, među govornicima je i šef BIH diplomatije, ali i ambasador pri UN Sven Alkalaj, te međunarodni predstavnici poput Marka Ruttea, Christophera Hilla, Carla Buildta, Christiana Schmidta, te brojni kongresmeni i diplomate.

    Možda će vam se svidjeti