Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Turbulentna sedmica je pred nama: Nakon zatopljenja stiže nagla promjena temperature

    Euronews isražio kakve su cijene ogrjeva u BiH: Drvo već poskupilo, uskoro će i pelet

    Ilustracija (Izvor: Pixabay)
    Irmana Gabela
    Objavljeno

    Počela je sezona grijanja, a sa njom i veća potražnja i prodaja grijnog materijala.

    ADVERTISEMENT

    Nakon ogromnog poskupljenja ogrjeva 2022. godine, mnogi s oprezom prate situaciju na tržištu i kretanje cijena drva, peleta, uglja i drugog grijnog materijala.


    Muhamed Helać iz kompanije "Drvosječa" rekao je za Euronews.ba da pojedini materijali već poskupili, a uskoro se očekuje i novo povećanje cijena.


    "Kad je u pitanju tržišta ogrijeva općenito i kod nas u BiH i u Evropi, prirodno je kada se ulazi u zimski period da ogrjev poskupljuje. Tako je bilo i ove godine. Već unazad mjesec dana ta poskupljenja sirovine i repromaterijala na ovom tržištu su počela. Međutim, mi smo to uspjeli amortizovati za naše kupce jer još uvijek je bila velika potražnja sa tržišta. Sve smo to uspjeli održati do ove sedmice i od danas su na snazi druge cijene, konkretno za drvo. Tu je došlo do poskupljenja od 15 KM po metru", rekao je Helać.


    Dakle, jedini razlog za poskupljenje je ulazak u zimsku sezonu.


    Dodao je da putevi postaju nepristupačni, te je teže raditi u hladnim i kišovitim periodima godine te samim tim teže se dolazi do sirovine.


    "Ono je, možemo reći, tradicionalno i neizbježno u ovom periodu godine. To se dešava unazad 15 godina i kad nema tržišnih previranja i nepredviđenih okolnosti, poskupljenje ide za 10 posto. Tako i ove godine drvo je poskupilo za 15 KM po metru što ne vjerujem da će biti prevelik udar za građane. Mi smo što duže produžili staru cijenu da bi što više građana uspjelo podmiriti svoje potrebe i u ovom trenutku možemo reći da otprilike, prema našim procjenama naše baze podataka i naših stalnih kupaca, 85 posto potreba za ovu zimu je podmireno", pojasnio je Helać.


    Goran Ivanišević (Izvor: Ustupljena fotografija)


    Kada je u pitanju prosječna cijena peleta, ona je još uvijek ista, a kako je za portal Euronews.ba kazao predsjednik Asocijacije certifikovanih proizvođača peleta u BiH Goran Ivanović, ona iznosi 350 KM za tonu.


    Uvjeren je da do značajnog rasta cijena zasad neće doći.


    Ilsustracija (Izvor: Pixabay)


    "Ne očekujemo značajan rast cijena jer zasad peleta ima dovoljno na zalihama, a ni evropsko tržište ne vrši pritisak na tražnju. Zimska proizvodnja je uvijek skuplja pa samim tim i cijena je uslovljena skupljom proizvodnjom zimi. Poremećaje može izazvati i jaka zima i samim tim poremećaji u snabdijevanju sirovinom i ubrzana prodaja zaliha peleta", pojasnio je Ivanović.


    To je potvrdio i Muhamed Helać koji je kazao da je u "Drvosječi" cijena peleta još uvijek stara, ali u narednom mjesecu očekuje se promjena jer zaliha postaje sve manje.


    "Što se tiče briketa, briket je također poskupio sa 355 KM na 390 KM za tonu. Kod cijene uglja nije došlo do promjene s obzirom na to da rudnik sa kojim sarađujemo prestao sa radom za slobodno tržište i sada nastavljaju raditi samo za termoelektrane i samim tim sva potražnja je podmirena. Definitivno, kada je ugalj u pitanju, potražnja za njim jako opada kroz godine i bilo koja promjena na tom tržištu neće značajnije oštetiti kupce", kazao je Helać.


    Ilustracija (Izvor: Pixabay)


    Ono što se trenutno može prognozirati jeste da neće doći do drastične promjene cijena kao 2022. godine jer, kako kaže, sada je situacija takva da trenutno na tržištu ne postoji razlog ili tržišna anomalija koja bi dovela do takvog poskupljenja.


    Međutim, proizvođači ogrjeva svake godine suočavaju se s problemima i drugim poskupljenjima koji utječu na cijene proizvoda.


    "Glavne poteškoće su skupa sirovina koja ni takva ne stiže na vrijeme, a također i sve skuplja električna energija koja je više puta poskupljivala zadnjih godina. I svi ostali faktori u proizvodnji peleta poput opreme i radne snage stalno poskupljuju", zaključio je Goran Ivanović.

    Možda će vam se svidjeti

    Održana zajednička vojna vježba specijalnih jedinica država Balkana B9

    Predsjedavajuća Predsjedništva BiH razgovarala s novoimenovanim ambasadorom Švicarske

    Turbulentna sedmica je pred nama: Nakon zatopljenja stiže nagla promjena temperature