Ekspert za istraživanje Holokausta Gideon Greif istakao je na međunarodnoj naučnoj konferencijai "NDH i koncentracioni logor Јasenovac u svjetlu savremenih istraživanja" da Јasenovac nije bio samo mjesto patnje i stradanja, nego klanica nevinih, gdje okrutnost nije imala granicu
"U svom radu nastojim da vodim računa da patnja svake žrtve bude priznata, naročitu u slučaju poput Јasenovca, gdje smatram da je broj žrtava decenijama sistematski umanjivan," naveo je Greif.
Dodao je da Јasenovac nije bio samo mjesto na kojem je ljudsko dostojanstvo stavljeno na najokrutnije moguće iskušenje.
"Čak i na tom mjestu, nezamislive surovosti, opstajali su hrabrost i nada," ističe Greif.
On je dodao da se na međunarodnoj konferenciji obilježava 80 godina od herojskog proboja jasenovačkih mučenika, 80 godina od pobjede nad nacizmom, fašizmom, ustaškim pokretom i 80 godina od osnivanja UN-a.
"Nakon najvećih tragedija u ljudskoj istoriji svijet je prigrlio uzvišenu viziju izgradnje globalne organizacije posvećene očuvanju mira kako se užasi Prvog i Drugog svjetskog rata ne bi nikada ponovili," dodaje Greif.
Ističe da su Ujedinjene nacije rođene iz te vizije.
"Živimo u vremenu koje se često naziva dobom atomskog mira, krhkog mira. I Prvi svjetski rat odnio je 16 miliona ljudi, a Drugi, više od 60 miliona. Danas se svijet suočava sa najvećim izazovima," napominje on.
Kako je on istakao savremeni istoričari i dalje osvjetljavaju razmjere stradanja svih onih koji su nestali u najmračnije poglavlju ljudske istorije.
"Danas smo se okupili da bismo odali počast njihovoj uspomeni. Istoričari i dalje osvjetljavaju stradanje srpskog naroda, što je snažno prikazano u postavci izložbe o Јasenovcu. Najveće izložbe ikad postavljene u sjedištu UN-a na East Riveru, pod naslovom Јasenovac - pravo na sjećanje. Njena istorijska težina je nemjerljiva", napominje Greif.
On je dodao da mu je velika čast što je učesnik konferencije, te zahvalio direktorici Јavne ustanove Spomen-područje Donja Gradina Tanji Tuleković na pozivu.
Georgije Engelhart, viši savjetnik u Ruskom domu u Beogradu kaže da je Јasenovac pojam sam za sebe, da istina o tom koncentracionom logoru nije poznata onoliko koliko bi to morala da bude zbog razmjera zločina.
"Treba da se više zna i o Јasenovcu i svim grozotama koje su se desile tokom Drugog svjetskog rata na područjima pod tadašnjom NDH jer je genocid koji je izvršen najveći na Balkanu u 20. vijeku. To treba da bude što više proučeno i ljudi o tome moraju da saznaju," rekao je Engelhart.
On je dodao da interesovanje za ovu temu sada raste i u Rusiji.
Norveški istoričar i pisac Knut Flovik Thoresen rekao je da je ovaj skup veoma značajan jer okuplja veliki broj istoričara, istakavši da je važno ovo pitanje izdići u zajedničku istoriju
Naveo je da je istorija Јasenovca povezana sa Norveškom, iz koje dolazi, jer je 1.700 zatvorenika iz Јasenovca deportovano u tu zemlju.
"Važno je učiniti ove činjenice poznatim i u norveškoj javnosti jer je to i naša ratna istorija. To je jedno od najmračnijih poglavlja evropske istorije, ne samo balkanske istorije koja nas uči šta se desi ako se ne poštuju osnovna ljudska prava," izjavio je Thoresen.
Ukazao je na važnost posjete Memorijalnom kompleksu u Donjoj Gradini da bi se odala pošta stradalim i da bi istoričari koji se bave ovom temom mogli da razmijene informacije.
Tanja Tuleković, direktor Spomen područja Donja Gradina kaže da je jako važno da održavamo ovakav događaj.
"Da okupljamo eminentne stručnjake, sjećamo se žrtava i dokumentujemo naučno sve novopristigle arhivske dokumente, usmena svjedočanstva fotografije i predmete, kako bismo sastavili mozaik stradanja, prije svega civilnog stanovništva Srba u Potkozarju, ali i na široj teritoriji na kojoj se prostirala NDH," navodi Tuleković.
U Kozarskoj Dubici danas je otvorena dvodnevna međunarodna naučna konferencija "NDH i koncentracioni logor Јasenovac u svjetlu savremenih istraživanja" koja je okupila 20 učesnika iz cijelog svijeta.
Na konferenciji, koju je otvorila direktor Јavne ustanove Spomen-područje Donja Gradina Tanja Tuleković, učestvovaće stručnjaci iz Republike Srpske, Srbije, Italije, Mađarske, Izraela, Rusije i Norveške.