Zaposleni u centrima za socijalni rad u Republici Srpskoj već osam mjeseci čekaju na potpisivanje Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u oblasti socijalne zaštite, poručili su danas članovi Republičkog odbora Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS, te su pozvali resornog ministra Alena Šeranića da zaključi Kolektivni ugovor sa predstavnicma Sindikata.
Posebni kolektivni ugovor za zaposlene u oblasti socijalne zaštite istekao je u avgustu prošle godine i neprihvatljivo je da radnici koji rade najsloženije poslove sa najranjivijim kategorijama u društvu još nemaju Kolektivni ugovor, poručeno je sa sjednice članova Republičkog odbora Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS.
Članovi Republičkog odbora Sindikata zdravstva i socijalne zaštite su najoštrije osudili “neodgovorno ponašanje predstavnika Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, na čelu sa ministrom Alenom Šeranićem”, jer radnici u Centrima za socijalni rad u Srpskoj i dalje čekaju potpisivanje Posebnog kolektivnog ugovora.
Sindikat zdravstva i socijalne zaštite RS podsjeća da je na vrijeme dostavio radni materijal za početak pregovora, ali su pregovori otpočeli tek nakon šest mjeseci. Na posljednjem sastanku usaglašen je Nacrt Posebnog kolektivnog ugovora, koji je, po mišljenju resornog ministarstva, poslat Savezu opština i gradova RS kako bi se o istom izjasnili.
“Pitamo Vladu RS zašto je, nakon povećanja plata u javnom sektoru, zaboravila na stručne i druge radnike u oblasti socijalne zaštite. Podsjećamo Vladu RS da u pojedinim Centrima za socijalni rad u RS radnici sa VSS rade za platu u iznosu od 1.200 КM, a koja je ispod najniže zagarantovne plate za ovu stručnu spremu, što je nedopustivo”, poručuju iz Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS.
Republički odbor Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS apeluje na Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i Savez opština i gradova da prestanu da prebacuju odgovornost jedni na druge.
“Podsjećamo, Savez opština i gradova Republike Srpske nema zakonsko uporište da odlučuje o platama zaposlenih u oblasti socijalne zaštite, i zaključuje Кolektivni ugovor. Niko u Republici Srpskoj, pa ni nadležno Ministarstvo nema pravo da uskrati prava zaposlenima u oblasti socijalne zaštite, koja su propisana Zakonom, a Kolektivni ugovor je jedno od tih prava”, navode iz resornog sindikata.
Pozivaju ministra zdravlja i socijalne zaštite RS Alena Šeranića da u roku od 15 dana, zajedno sa predstavnicima Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS, zaključi Kolektivni ugovor za zaposlene u oblasti socijalne zaštite.
“Na taj način bi se prekinula svaku vrstu diskriminacije prema ovoj kategoriji radnika, koja zaslužuje ne samo veće plate, već i poštovanje i uvažavanje”, zaključuju iz Republičkog odbora Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS.