Neformalna grupa roditelja djece sa poteškoćama u razvoju, koji tvrde da njihovoj djeci i trenerima nije dozvoljen rad na Olimpijskom bazenu Otoka u Sarajevu, naveli su da će neko morati da snosi ogovornost za ovakvu odluku, u slučaju da se nastavi sa njenim sprovođenjem. Uputili su i nekoliko zahtjeva, među kojima je i onaj da se hitno povuče odluka o zabrani individualnog rada u vodi za djecu sa poteškoćama u razvoju. Ako se to ne desi, najavljuju i krivične prijave.
Oni u odgovoru na današnje saopštenje Uprave bazena navode da izražavaju duboku ogorčenost i beskompromisnu sumnju u odluku Uprave JKP "Olimpijski bazen Otoka", kojom se drastično ukida mogućnost da treneri koje roditelji angažujemo rade sa djecom u vodi.
“Ova sramna odluka nije samo neodgovorna, već direktno ugrožava zdravlje, rehabilitaciju i osnovno ljudsko pravo naše djece na jednak pristup sportskim sadržajima, a sve u ime populističkih odluka koje nemaju nikakve temelje u realnim potrebama djece”, navode roditelji.
Za njih, kažu, nije pitanje da li je to ispravno ili nije. Ističu da su oni ti koji se svakodnevno bore za prava svoje djece, te su izabrali 1 na 1 tretmane.
“Naša djeca nisu u stanju pratiti grupne treninge zbog specifičnih zdravstvenih i razvojnih problema. Pokušaj da se našoj djeci onemogući individualni rad u vodi je neoprostiv. Ako se ova odluka sprovede, rezultiraće ozbiljnim problemima, koji će imati tragične posljedice. Ako dođe do toga, odgovornost mora da snosi neko ko je donio ovakvu odluku, a mi kao roditelji nećemo dozvoliti da to ostane bez odgovora”, navodi se u njihovom saopštenju.
Kažu da je situacija eskalirala još dramatičnije 09. aprila kada su uposlenici bazena, uz pozivanje zaštitara, pokušali nasilno izbaciti trenere i djecu sa invaliditetom s bazena. Verbalni incident je prerastao u otvoreni sukob, a policija je bila pozvana, što, kako navode, samo dodatno pokazuje da se radi o čistoj nepravdi. Ovaj incident se desio pred očima djece, koja su doživjela ogromnu traumu i emocionalni stres.
“Mi, roditelji, ne možemo da shvatimo kako je moguće da u objektu koji se finansira i iz budžeta koji i mi punimo, naša djeca nemaju pravo na podršku ljudi koji razumiju njihove specifične potrebe. Plivanje i rad u vodi za našu djecu nisu luksuz – to je terapija, bez koje bi mnogi od njih bili izloženi daljim problemima. Rezultati koje su postigla naša djeca su dokaz da je individualni rad sa stručnim trenerima bio ključan za njihov napredak. Djeca koja nisu mogla da hodaju, sada hodaju. Djeca koja nisu mogla da plivaju, sada to rade”, saopštili su.
Roditelji dalje ističu da je ova odluka nehumana, diskriminatorska i protivna svim zakonima i međunarodnim ugovorima koji štite prava osoba sa invaliditetom, a posebno prava djece.
“Nećemo stati dok ne poništimo ovu odluku i ne dovedemo odgovorne pred lice pravde”, poručuju.
Javno traže da se hitno povuče odluka o zabrani individualnog rada u vodi za djecu sa poteškoćama u razvoju, da Uprava bazena prestane sa praksom samovoljnih i neodgovornih tumačenja pravila koja direktno štete djeci, da se omogući neometan nastavak rada trenera koji godinama stručno i sa velikom posvećenosti rade sa njihovom djecom i da se odgovorni za incident 9. aprila hitno pozovu na odgovornost i suoče sa posljedicama svojih postupaka.
“Takođe, obavještavamo javnost da ćemo, ako se ova odluka ne povuče, i ako naša djeca ponovo budu izložena stresu, biti primorani da podnesemo krivične i prekršajne prijave protiv svih odgovornih lica, uključujući dvojicu policajaca koji su čini se postupali na osnovu privatnog poziva, jasno pokazavši namjeru da zastraše roditelje i trenere, a ne da štite prava djece. Naša djeca nisu teret, ona su ravnopravni članovi ovog društva. Mi nećemo dozvoliti da ih tretirate kao manje vrijedna bića. Ovaj napad na njihova prava neće ostati bez odgovora”, saopšteno je iz neformalne grupe roditelja.
Iz JP „Olimpijski bazen Otoka" su za Euronews BiH demantovali su navode grupe trenera te tvrde da nisu donijeli nikakvu novu odluku niti instrukciju kojom se zabranjuje ulazak na plivalište djeci sa poteškoćama u razvoju.