Dok građane Bosne i Hercegovine uvjeravaju da inflacija stagnira na oko 4 %, oni se u realnosti suočavaju sa značajnim povećanjem cijena i to stvari i namirnica koje svakodnevno koriste. Nadležni tješe radnike rastom minimalca, dok se istovremeno pekari spremaju da podignu cijene, ali nisu jedini.
Kafa je "nasušna" potreba za mnoge, neki je piju iz ćeifa, drugi tvrde zbog niskog pritiska, više energije, treći samo jer bi da se druže uz šoljicu omiljenog napitka mnogih na Balkanu.
U trgovinama je pola kilograma obične kafe skoro 13 KM, a za 200 grama se mora izdvojiti i do 5 KM. Prodavci su se dosjetili pa prave manja pakovanja od po 350 grama, no kupci razliku primijete.
Poskupila kafa u trgovinama, poskupljuje i u kafićima?
Kafa u ugostiteljskim objektima u najvećim gradovima BIH, Sarajevu, Banjaluci, Mostaru, Tuzli, nerijetko je i 3 KM, uobičajno je postalo da je za šoljicu espressa potrebno izdvojiti 2,5 KM. Zbog rasta cijene kafe na svjetskim berzama, ali i rasta struje i minimalca za male privrednike u državi, cijena kafe, već se najavljuje ide na više. Koliko-tek će se znati nakon prvih januarskih fiskalnih analiza.
Cijena pola kilograma sirove mljevene kafe u marketima u BiH ( Izvor: Screenshot )
" Ako bi tu kafu zaključali na cijenu koja sad nije tržištno prihvatljiva, samo bismo izazvali nestašicu kafe. Za kafu se desio slom na berzi. Ne možete je skoro nikako nabaviti", rekao je ministar trgovine u Vladi Federacije BiH Amir Hasičević na današnjoj konferenciji za medije.
Terminski ugovori za arabicu porasli su za više od 80 %krajem 2024.godine, a sve usljed problema s prinosima u ključnim zemljama proizvođačima. Cijene kafe na svjetskim berzama dostižu rekordne nivoe iz 1972. godine, a nadmašen je čak i vrhunac iz 1977. godine, kada je katastrofalni crni mraz uništio nasade kafe u Brazilu, analizirao je Bloomberg Adria.
Guštanje uz kafu svakodnevnica mnogih ( Izvor: Euronews.ba )
Ta situacija prijeti da dodatno optereti džepove potrošača.
A oni koji apeluju da se zaštite njihova prava kaže da borba za cijenu kafe i nije prioritet, jer je ne proizvodimo, a nemamo veliki uticaj na globalno tržište. Ni veliki, ni bilo kakav dodaju, nažalost.
Svjetske berze diktiraju cijenu kafe u BiH
"Što se tiče rasta cijena kafe, prije svega moramo znati da je kafa berzanska roba i da njena cijena zavisi od cijene na svjetskoj berzi. Bosna i Hercegovina nije proizvođač kafe, kao što je recimo proizvođač pšenice, pa ne može svojom proizvodnjom da utiče na smanjenje cijena. Sa druge strane, mislim da se cijeni kafe, koja je roba široke potrošnje, pridodaje veća pažnja nego što bi trebalo, i da fokus naše brige o potrošačima treba da budu, prije svega, cijene osnovnih životnih namirnica", rekao je Dragan Jošić iz Udruženja za zaštitu prava potrošača Reakcija.
Najveći problem u vezi cijena kafe predstavlja pad ponude iz Brazila, vodećeg svjetskog proizvođača kafe, gdje je prošle godine zabilježen dug sušni period. Uz to, zabrinjavaju i prognoze za Vijetnam, najvećeg proizvođača robuste, zbog suša tokom vegetacijskog doba i obilnih kiša koje su uslijedile tokom berbe.