Nema opuštanja za uzgajivače svinja. Afrička kuga ponovo se pojavila u Semberiji i to na manjem porodičnom gazdinstvu u selu Gornji Zagoni. Ovo je prvi slučaj nakon osam mjeseci.
Za sada je nepoznato kako je došlo do izbijanja zaraze na porodičnoj farmi. Dvije svinje su uginule, a dvije eutanazirane. Sa još jedne farme uzet je uzorak i čeka se nalaz. Žarište je sanirano, a promet životinja zabranjen u zoni zaraženog i ugroženog kruga, 10 kilometara od mjesta izbijanja afričke kuge svinja. Veterinari i inspektori su na terenu.
Uzgajivač svinja Slobodan Petrić iz Magnojevića koji je i predsjednik Upravnog odbora Udruženja uzgajivača svinja Republike Srpske upozorava da i uzgajivači i svi drugi u lancu proizvodnje moraju biti na oprezu.
"Ispostavilo se da je odluka Vlade Srpske i Ministarstva poljoprivrede, donijeta u decembru prošle godine da se i dalje podržava zabrana prometa na stočnim pijacama svinja i prasadi, bili apsolutno u pravu, jer evo nažalost poslije par mjeseci ponovo je izbio virus. To ukazuje da treba da slušamo struku, koja mora biti na čelu ovog problema jer se nećemo riješiti afričke kuge dok se ne pronađe vakcina, a ona na žalost nije na pomolu. Ako znamo da smo imali štete koje su bile 25 miliona maraka i koje su uredno isplaćene ne smijemo apsolutno da se opuštamo. Moramo i dalje da sprovodimo apsolutno biosigurnosne mjere i strogo da se nadgleda transport i promet svinja kupovina i prodaja na tržištu RS i BiH", izjavio je Petrić za InfoBijeljinu.
Stručnjaci podsjećaju da afrička kuga svinja ne miruje ni u zimskom periodu.
"Virus je izuzetno otporan i u uslovima niskih temperatura, čak u svinjskim zaleđenim polutkama može opstati nekoliko mjeseci i godinu dana, u sekretima, organskim materijama kao što je krv, prevoznim sredstvima koja nisu adekvatno očišćena prilikom transporta svinja koje su imale afričku kugu. To je kompleksno pitanje. Ne možemo sve svaliti na proizvođače pa reći oni ne obilježavaju svinje, pitanje je gdje mogu da prodaju obilježenu životinje. Izbjegavaju registrovani objekti za klanje da kupuju takvu vrstu životinja, tako da na tome treba poraditi, a nikako dramatizovati. Podsjetiću da to nije zoonoza, da obolijevaju samo svinje naravno izaziva velike ekonomske štete", kaže Slaviša Cacanović, dr veterinarske medicine.
On ističe da je struka rekla da se neće pojavljivati nikad u onako eksplozivnoj zarazi, al da će zbog same stukture i otpornosti virusa afrička kuga biti prisutna kako ovdje tako i u razvijenijim zemljama nego što je naša.
"Ne treba dramatizovati ovu situaciju. Sporadične pojave afričke kuge svinja će biti i ove i sljedeće i za pet godina. Javljaće se atipični oblici bolesti, neće biti ustaljeni vid afričke kuge kad je bio veliki morbiditet, mortalitet, imaćemo situaciju da imamo skokove, različite oblike bolesti, pa bih apelovao da svaku sumnju farmeri prijave veterinarima, a ovaj sektor je u Semberiji jako razvije", rekao je Cacanović