Mirko Tufegdžija i Vaso Pajić osuđeni su u Sudu BiH na po dvije godine zatvora uslovno, nakon što su priznali krivicu, jer su prodavali diplome Visoke škole „Union“ iz Mostara. Presuđena je i navedena privatna visokoškolska ustanova zbog falsifikovanja službene isprave.
Oni su osuđeni za krivično djelo udruživanje radi činjenja krivičnih djela, u vezi s krivičnim djelima nedopuštena trgovina i zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja. Krivična djela su počinjena od 2016. pa do februara 2023. godine.
"Sud je optuženim Mirku Tufegdžiji i Vasi Pajiću utvrdio jedinstvene kazne zatvora u trajanju od po dvije godine, te im je primjenom odredbe člana 59. KZBiH izrekao uslovne osude kojima se utvrđuju kazne zatvora u trajanju od po dvije godine i istovremeno određuje da se iste neće izvršiti ukoliko optuženi u roku od pet godina od dana pravosnažnosti ove presude ne počine novo krivično djelo", navedeno je iz Suda BiH.
Sud je Tufegdžiji, kao sporednu, izrekao novčanu kaznu u iznosu od 10.000 KM, te mu je izrekao i mjeru sigurnosti – zabrana vršenja određenih poziva, djelatnosti ili dužnosti, u trajanju od jedne godine.
Sud je od optuženih Mirka Tufegdžije i Vase Pajića oduzeo i imovinsku korist pribavljenu krivičnim djelom u visini od po 500 KM.
Optuženom pravnom licu Visoka škola „Union“ Mostar Sud je izrekao jedinstvenu novčanu kaznu u iznosu od 50.000 KM, a od optuženog pravnog lica istovremeno je oduzeta i protupravna imovinska korist u iznosu od 9.600 KM.
Tufegdžija, kao službena osoba u Univerzitetu „Victoria International University“ Mostar, kao pravnog sljednika Univerziteta modernih znanosti CKM Mostar, te kao posrednik između ostalih i u pravnom licu Visoka škola „Union“ Mostar i Pajić, kao saradnik visokoškolskih ustanova u BiH, u različitim periodima i posrednik, prodavali su diplome osobama koje prethodno nisu prošle obrazovni proces u Visokoj školi “Union”.
“Tufegdžija i Pajić su radi sticanja imovinske koristi, zajedno s drugim njima poznatim osobama, udruženi u grupu ljudi, iskorištavanjem službenog položaja ili ovlaštenja ili pomaganjem u istom, vršili neovlaštenu kupoprodaju javnih isprava visokoškolskih ustanova, odnosno diploma, zvanja i titula, koje ne mogu biti predmet javnog prometa. Prodaju su vršili osobama zainteresovanim za kupovinu i sticanje diploma, zvanja i titula bez stvarnog provođenja obrazovnog procesa, bez prenošenja znanja i sposobnosti kroz nastavu i naučnoistraživački rad i bez validnog, konzistentnog i transparentnog ocjenjivanja znanja i sposobnosti studenata, odnosno bez stvarnog ispunjenja zakonskih uvjeta pohađanje i okončanje jednog od ciklusa visokog obrazovanja protivno ciljevima visokog obrazovanja iz Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u Bosni i Hercegovini”, saopšteno je iz Suda BiH.