Loader
Loader
Pronađite nas

Akcija "Bjegunac": U Brodu uhapšeno pet osoba zbog krijumčarenja migranata

Inspektor iz Prijedora osumnjičen da je za 7.100 KM oštetio Budžet RS neizricanjem novčanih kazni

    Arminu Ćulumu još tri mjeseca pritvora, ostalima određene mjere zabrane

    Armin Ćulum sa bratom (Izvor: Facebook)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Odlučujući o prijedlogu Tužilaštva Bosne i Hercegovine, Sud BiH je donio rješenje kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Arminu Ćulumu produžen pritvor za naredna tri mjeseca, odnosno do 3. jula ove godine ili do nove odluke Suda.

    ADVERTISEMENT

    Pritvor je produžen zbog postojanja posebnih pristvorskih razloga, odnosno zbog opasnosti od bjekstva osumnjičenog, bojazni da bi boravkom a slobodi mogao ometati istragu, kao i zbog opasnosti od ponavljanja krivičnog djela, saopšeno je iz Suda BiH.


    U istom predmetu, osumnjičenim Alenu Leonu Ćulumu, Justinu Dargelu, Danilu Željku Kataniću i Endrini Tankošić ukinuo pritvor i odredio mjere zabrane, i to zabranu putovanja, zabranu sastajanja s određenim osobama i mjeru obaveznog povremenog javljanja državnom organu.


    Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za njima postoji potreba ili do drugačije odluke Suda. Kontrola opravdanosti izrečenih mjera vršit će se po isteku svaka dva mjeseca od dana donošenja posljednjeg rješenja, saopćeno je iz Suda BiH.


    Podsjećamo, Armin Ćulum, njegov sin, te još četiri osobe, uhapšeni su u akciji "Geko" koju su pod nadzorom Tužilaštva BiH proveli pripadnici FUP-a u oktobru prošle godine.  Terete se za organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelom međunarodna trgovina ljudima, krivičnim djelom međunarodno navođenje na prostituciju, te krivičnim djelom pranje novca.


    Iz FUP-a je neposredno nakon hapšenja rečeno da su prikupljeni dokazi na temelju kojih se sumnja da je navedena grupa, kojom je rukovdio Armin Ćulum, organizovala međunarodnu ilegalnu prostituciju, u kojoj su organizovali veći broj djevojaka koje su pružale seksualne usluge, kako na prostoru Bosne i Hercegovine, tako i na prostoru Zapadne Evrope, od kojih su neke bile i maloljetne.


    Novac dobijen kriminalnim radnjama, kako se sumnja, prebacivali su u Bosnu i Hercegovinu kroz kupovinu skupocjenih automobila i nekretnina, te ga na taj način pokušavali ubaciti u legalne tokove.

    Možda će vam se svidjeti