Loader
Loader
Pronađite nas

Forto: Budućnost BiH je u jačanju privatnog sektora

Capital: Centralna banka BIH planira potrošiti milion KM na novi izgled novčanica

    Revicon Međunarodni ekonomski forum 2024: Radnici su kapital budućnosti, moramo ih privući i zadržati

    Revicon 21. Međunarodni ekonomski forum (Izvor: Revicon)
    E.H.
    Objavljeno

    Suočeni s dinamičnim promjenama na globalnom tržištu rada, države i poslodavci prepoznaju važnost privlačenja i zadržavanja kvalifikovane radne snage.

    ADVERTISEMENT

    Ekonomski rast, tehnološke inovacije i društveni napredak direktno zavise od efikasnog upravljanja ljudskim kapitalom. No, kako odgovoriti na sve veće izazove nedostatka stručnjaka u ključnim sektorima poput tehnologije, medicine i inženjeringa, o tome je govorila Arnela Muhotić-Bjelica, pravna savjetnica u Reviconu na 21. Međunarodnom ekonomskom forumu u Dubrovniku.


    Državne inicijative – pokretači razvoja


    "Države poput Njemačke i Kanade ističu se kao lideri u privlačenju kvalifikovane radne snage, usvajajući inovativne politike i programe koji olakšavaju dolazak i integraciju stranih radnika. Jedna od najvažnijih mjera je pojednostavljenje administrativnih procedura za izdavanje radnih dozvola i uvođenje digitalizovanih sistema koji smanjuju vrijeme čekanja", objašnjava to Arnela Muhotić-Bjelica.


    Arnela Muhotić-Bjelica (Izvor: Revicon)


    Dalje dodaje da porodična politika igra značajnu ulogu u privlačenju međunarodnih stručnjaka.


    “Olakšavanje spajanja porodica i integracija u lokalnu zajednicu povećavaju atraktivnost zemalja za kvalifikovane migrante”, kaže Muhotić-Bjelica.


    Obrazovni sistem nije samo alat za sticanje znanja, već i mehanizam za transformaciju tržišta rada. Švedski Volvo, na primjer, kako tvrdi pravna savjetnica iz Revicona, sarađuje s univerzitetima na projektima koji uključuju studente u rad na inovativnim tehnologijama. Statistike pokazuju da više od 80 posto studenata koji učestvuju u ovakvim programima odmah nalazi zaposlenje.


    Poslodavci kao aktivni akteri promjena


    “Na mikro nivou, poslodavci igraju važnu ulogu u razvoju talenata i unapređenju radne snage. Kroz edukativne programe i upotrebu naprednih tehnologija poput umjetne inteligencije (AI), kompanije osiguravaju konkurentsku prednost”, rekla je Muhotić-Bjelica.


    Fleksibilni radni uslovi, mentorske inicijative i interna obuka, kako kaže pravna savjetnica iz Revicona, postali su standard u kompanijama koje prepoznaju značaj zadovoljstva zaposlenika. IKEA, na primjer, kroz svoje akademije pruža strukturirane programe obuke koji odgovaraju specifičnim potrebama regionalnih tržišta”, objašnjava Muhotić-Bjelica.


    Integracija strategija


    Državne politike i obrazovni sistemi, tvrdi to Muhotić-Bjelica, moraju se povezati s inicijativama poslodavaca, stvarajući sinergiju koja vodi ka dugoročnom ekonomskom i društvenom razvoju.


    "Ova koordinacija nije samo tehničko pitanje, već i strateška odluka koja oblikuje budućnost društava. Zemlje koje uspješno balansiraju između kratkoročnih potreba i dugoročnih ciljeva postaju lideri i osiguravaju prosperitet i održivost u sve kompleksnijem poslovnom okruženju", istakla je Muhotić -Bjelica.


    Dok izazovi modernog tržišta rada i dalje predstavljaju značajan izazov, inovativne politike i partnerstva nude jasnu priliku za napredak.


    "Poslodavci, države i obrazovne institucije imaju odgovornost da zajednički grade temelje za uspješan razvoj kvalifikovane radne snage", zaključila je Muhotić-Bjelica.

    Možda će vam se svidjeti