Danas će biti održana centralna manifestacija obilježavanja 9. januara kao Dana Republike Srpske u Banjoj Luci, i to usprkos nekoliko presuda Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koje su ovaj datum proglasile neustavnim.
Širom Republike Srpske biće obilježen Dan RS.
Biće položeni vijenci i cvijeće na spomenike poginulim borcima, a u hramovima će biti služeni pomeni. U Milićima biće puštena 33 lampiona u vazduh povodom obilježavanja 33. rođendana Republike Srpske, piše RTRS.
Za 17.00 sati planiran je svečani defile na banjalučkom Trgu Krajine, a za 19.00 sati koncert na kojem će nastupiti regionalne zvijezde Pavlina Radovanović i Dejan Matić.
Povodom Dana RS, u Palati u Banjoj Luci će u 14 sati bit će održana sjednica Senata Republike Srpske.
Sjednicom će predsjedavati predsjedavajuća Predsjedništva Željka Cvijanović.
Proslava i ove godine usprkos odluci Ustavnog suda BiH
Ustavni sud je još 2015. godine, po apelaciji Bakira Izetbegovića, utvrdio da je 9. januar neustavan kao dan Republike Srpske, ali nije osporio pravo vjernika da obilježavaju krsnu slavu Svetog Stefana.
Visoki predstavnik u BiH, Christian Schmidt jučer je poručio da obilježavanje ovog datuma predstavlja krivično djelo, podsjećajući da je Ustavni sud BiH više puta odlučivao da obilježavanje 9. januara kao Dana RS nije u skladu s Ustavom, jer krši principe jednakosti i zabranjuje diskriminaciju, koje propisuje Ustav BiH.
Također, iz Ambasade SAD poručuju da je izbor 9. januara, koji se poklapa s pravoslavnim vjerskim praznikom, suprotan Ustavu BiH i međunarodnim pravima.
Uprkos ovom stavu, Narodna skupština RS je 2016. godine, nakon što je Ustavni sud BiH zabranio referendum o ovom datumu, usvojila zakon o Danima Republike, a 9. januar je nastavljen biti obilježavan kao sekularni praznik.
Osim toga, Venecijanska komisija označila je 9. januar kao diskriminatorski, jer je, prema njenom mišljenju, utemeljen na historijskim događajima značajnim samo za jedan narod, odnosno srpski narod u RS.
Osporena odluka o 9. januaru kao Danu RS ostaje na snazi, iako se ovaj datum nastavlja obilježavati i izaziva političke i pravne kontroverze u BiH.