Povodom izjava i napisa u medijima, od ekonomskih analitičara, koji povezuju utvrđenu minimalnu plaću od 1.000 KM s utvrđivanjem osnovice za plaće državnih službenika i namještenika u Federaciji Bosne i Hercegovine, Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama FBiH želi naglasiti da ove dvije kategorije nemaju nikakvu međusobnu povezanost, saopćio je Sindikat.
Sindikat je, kako navode, pregovarao s kolegijem Vlade Federacije BiH prije donošenja odluke o iznosu minimalne plaće za 2025. godinu. Tom prilikom, dodaju, Sindikat je zahtijevao poštivanje odredbi Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH te Kolektivnog ugovora.
Tokom pregovora, ističu, predstavnici Sindikata iznijeli su analize koje pokazuju rast troškova života i prosječne plaće u FBiH u periodu od 2021. do 2024. godine, te ukazali na značajne razlike u plaćama zaposlenika u organima uprave na državnom i federalnom nivou.
Također, kako navode, Sindikat je prenio nezadovoljstvo članova zbog rasta troškova života, niskih plaća zaposlenika u organima uprave, kao i zbog neisplaćivanja jednokratne novčane pomoći.
"Naglašavamo da izjave pojedinih ekonomista, koji povezuju osnovicu plaća zaposlenika u organima uprave s minimalnom plaćom, nisu tačne. Osnovica za plaće državnih službenika i namještenika utvrđuje se zakonom i kolektivnim ugovorom između Vlade FBiH i reprezentativnog sindikata. Njena visina se množi s koeficijentom kako bi se odredila neto plaća. Iako će se voditi pregovori o primjeni odredbi vezanih za minimalnu plaću, to ne znači da će doći do linearnog povećanja plaća. Korekcija najnižih primanja vršit će se kroz koeficijente, u skladu s dogovorenom osnovicom. Samostalni sindikat ostaje posvećen zaštiti prava svojih članova i nastavit će insistirati na odgovornom i transparentnom dijalogu s Vladom Federacije BiH", navodi se u saopćenju koje potpisuje predsjednik Sindikata Samir Kurtović.