Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Helikopter Ansat još uvijek nije isporučen Republici Srpskoj: Ruski proizvođač ga koristi za testiranje domaćih sistema?

    Neusaglašeni Nacrt Zakona o VSTS-u uskoro na ocjeni Venecijanske komisije

    VSTS, sjednica ( Izvor: Luigi Soreca X )
    Euronews.ba, Srna
    Objavljeno

    Na Sjednici Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine danas se članovima obratio i ambasador Evrpske unije u BIH Luigi Soreca.

    ADVERTISEMENT



    "Malo je reformi koje su imale toliko uticaja u BiH,kao ova o vladavini prava. Usvajanje ključnih reformi za postizanje vladavine prava je više puta odlagano. Ovo ima direktan uticaj na kvalitet života građana BiH, a takođe usporava napredak ka EU.


    Novi zakon o VSTV-u je suštinski korak za napredak na putu EU i radujemo se predstojećoj sjednici Venecijanske komisije o trenutnom nacrtu.


    Takođe sam podvukao važnost implementacije usvojenih izmena integriteta, posebno tako što će odeljenje za verifikaciju imovine postati operativno u martu 2025. kako je planirano", naveo je Soreca.






    Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH Halil Lagumdžija izjavio je danas da ne očekuje da će uskoro biti usvojen novi zakon o VSTS-u.


    Lagumdžija je napomenuo da je ranije dao informaciju da je bilo planirano usvajanje novog zakona o VSTS-a do kraja ove godine na osnovu izjava i podataka koji su mu dali u Ministarstvu pravde i u Delegaciji EU, ali da, nažalost, od toga nema ništa u ovoj godini.


    "Kada će to ići, ne mogu ništa reći. Ono što mogu reći je da smo i Savjet i ja u ovom trenutku zadovoljniji nego u početnoj fazi onim što trenutno imamo u proceduri. Uspjeli smo zaustaviti neke negativne tendencije", rekao je Lagumdžija novinarima u Sarajevu tokom pauze na redovnoj sjednici VSTS-a.


    Lagumdžija je dodao da su u proces priprema novog zakona uključili i međunarodne partnere, mrežu Evropskih sudskih savjeta.


    On je naveo da će, ukoliko bude usvojeno to što sada imaju, što je poslato kao materijal na ocjenu Venecijanskoj komisiji, biti dobro u odnosu na ono kakve su bile njegove početne slutnje.


    "Biće nekih tehničkih nejasnoća, ali to se kroz implementaciju zakona da riješiti. Dakle, uspjeli smo odbraniti principe koji garantuju nezavisnost kako Savjeta, tako i cijelog pravosuđa. Kad će to ići, nisam siguran", dodao je Lagumdžija.


    Prema njegovim riječima, prije 15 dana dobili su podnesak Ministarstva pravde Republike Srpske kojim izražavaju nezadovoljstvo prema Ministarstvu pravde u Savjetu ministara kao obrađivaču ovog zakona, prenosi Srna.


    "Kažu da nisu bili dovoljno uključeni u finalizaciju tog dokumenta i traže da se to vrati u neke faze. Za pretpostaviti je da ako oni nisu zadovoljni da će to biti reflektovano kroz Savjet ministara, kasnije kroz parlament. Imajući u vidu to i da se čeka mišljenje Venecijanske komisije, ne očekujem neko brzo usvajanje novog zakona o VSTS-u", rekao je Lagumdžija.


    Lagumdžija je rekao da, kada je u pitanju zakon o sudovima, sporna tačka je sjedište tog drugostepenog suda ili odjeljenja.


    "Vlasti Republike Srpske traže da to sjedište bude u Banjaluci. Imamo izjašnjavanje ostalih, pa i Venecijanske komisije na bazi nekih praktičnih razloga da to sjedište ne bi smjelo biti udaljeno od sjedišta prvostepenog suda i da je maksimalno dozvoljena i racionalna udaljenost da to bude negdje u Istočnom Sarajevu. To je sada stvar usaglašavanja između izvršnih, pa onda i zakonodavne vlasti na nivou BiH", rekao je Lagumdžija.


    Zakon o VSTV-u je jedan od ključnih reformskih zakona, od kojeg zavisi kompletno funkcionisanje pravosuđa, a samim tim i funkcionisanje društva u cjelini, te zahtjeva temeljan i sistemski pristup. Zbog toga je neophodno spriječiti usvajanje neadekvatnih i krnjih zakonskih rješenja čije posljedice mogu biti dalekosežne, dok se postavlja pitanje istinske posvećenosti sprovođenju suštinskih reformi neophodnih za uspostavljanje minimuma odgovornosti i vladavine prava u BiH, saopštili su ranije iz Transparency Internationala.


    Obuka u VSTS pod okriljem EU programa


    Sticanje vještina za novoimenovane nosioce pravosudnih funkcija održano je u Sarajevu u okviru projekta EU4 Justice.

    U saradnji sa Centirma za edukaciju sudija i tužilaca Federacije BiH i Republike Srpske održan je program obuke koji je održalo 10 trenera – sudija i tužilaca koje su odabrali centri – kao i predstavnika centara i nadležnih odjela u okviru Sekretarijata VSTV-a.

    Obuku je vodila dr Otilia Pacurari, EU4Justice ekspertica. Njoj su se pridružili Muhamed Tulumović, predsjednik Opštinskog suda u Tuzli i Miodrag Bajić, specijalni tužilac Posebnog odjeljenja za suzbijanje korupcije, organizovanog kriminala i drugih oblika privrednog kriminala pri Javnom republičkom tužilaštvu Republike Srpske.


    Odabrani treneri upoznati su s inovativnom metodologijom i sadržajem koji će se primjenjivati prilikom provođenja budućih obuka za novoimenovane nosioce pravosudnih funkcija o temama koje se odnose na najvažnije međunarodne standarde o etici i integritetu u pravosuđu Bosne i Hercegovine, kao što su nezavisnost i nepristrasnost te etički izazovi u internoj i eksternoj komunikaciji.



    Planirano je da se ove obuke u 2025. godini održe na šest lokacija u Bosni i Hercegovini, s ciljem upoznavanja 150 novoimenovanih nosilaca pravosudnih funkcija sa navedenim standardima. Ove događaje će organizovati EU4 Justice Project u koordinaciji sa centrima.






    Možda će vam se svidjeti