U Federaciji Bosne i Hercegovine od danas počinje primjena Pravilnika o zabrani pušenja u svim zatvorenim objektima.
Pravilnik je stupio na snagu 13. juna 2024. godine, ali je ugostiteljskim objektima ostavljeno šest mjeseci da se prilagode novom pravilniku jer najviše rasprava bilo o tome kako će se prilagoditi jer ukoliko se odluče ostati pušački objekt bilo je potrebno uložiti određena sredstva u infrastrukturu.
Bezdimne alternative
Ovim pravilnikom jasno je definisao šta sve spada pod duhanski proizvod. Razdvojeno je da se pod pojmom pušenja cigareta ne podrazumijeva konzumiranje bezdimnih duhanskih proizvoda, odnosno proizvoda čija upotreba ne uključuje proces izgaranja.
"Objekti veći od 50 kvadrata mogu odvojiti do 10 posto svog prostora za pušenje, ali uz nekoliko ograničenja. U pušačkom prostoru ne smije biti šanka, a prolazak kroz taj prostor kako bi se došlo do nepušačkog područja nije dozvoljen. Pušačke zone moraju biti jasno odvojene, što je bio jedan od glavnih interesa građana i ugostitelja.
Ljetne terase ne smiju biti zatvorene sa svih strana, već moraju biti otvorene sa najmanje dvije bočne strane, a nemaju pravo imati krov. Takozvane "bašte" koje nisu pravi vanjski prostori, također ne smiju biti korištene za konzumaciju duhana", ističu iz ministra zdravstva Federacije BiH.
Mnogi kafići nisu imali posebne pripreme za primjenu ovog zakona, osim što će od danas konobari prestati stavljati pepeljare na stolove.
"Nismo dobili nikakve specijalne upute. Nema stavljanja pepeljara na stolove, unutra se neće moći pušiti. Jedino što smo uradili jeste da smo postavili pepeljaru-kantu ispred objekta pa ko želi da zapali to mora vani uraditi. Dok ne dođe ljepše vrijeme i postavljanje bašta tako će nam biti. Samo se nadamo da nam neće uticati na posao", rekli su nam iz jednog sarajevskog caffe bara.
Odvojene prostorije
Iz Old Story Caffe & Restaurant u Tuzli su nam rekli da oni već duže imaju odvojene prostorije.
"Naš je objekt velik i imamo odvojene prostorije. Dio gdje se poslužuje hrana se odavno ne konzumiraju cigarete, a dio gdje je kafić je ograđeno i dozvoljeno je pušenje cigareta. Obzirom da ovako poslujemo duže nismo imali specijalne pripreme za novi zakon, navode iz Old Story Caffe & Restauranta.
Za kršenje ovih pravila predviđene su novčane kazne. Kazne za pravna lica kreću se od 2.000 do 5.000 KM, dok su kazne za odgovorna lica između 300 i 1.000 KM. Vlasnicima i korisnicima prostora gdje je pušenje zabranjeno prijeti kazna od 500 do 1.500 KM. Fizičke osobe mogu biti kažnjene s iznosom od 100 KM.
Članom 10. navedenog Pravilnika propisani su uslovi koje moraju ispunjavati ugostiteljski objekti koji će imati prostor za pušenje. Navedeno je da prostor mora biti uređen tako da iz njega nije moguć protok vazduha zagađenog duhanskim dimom u drugi prostor te površina ne smije biti manja od 10 metara kvadratnih.
Prostor u kojem je dozvoljena upotreba cigareta ne smije zauzimati više od 20 posto ukupne površine uslužnog prostora.
"Ugostitelji su dužni obezbijediti da taj prostor ne bude namijenjen prelazu u druge prostore, a prostor ne smije obuhvatati šank, niti se u njemu smije konzumirati hrana. Prostor za pušenje mora biti zatvorena prostorija s cijelom površinom svih pripadajućih zidova i plafona, s vratima koja se moraju samostalno zatvarati i koja ne smiju biti otvorena. Zatvoreni prozori i vrata smatraju se dijelom zida", navode iz Ministarstva.