Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Sedam sindikata u Kantonu Sarajevo protestovalo zbog odnosa vlasti, tražili i povećanja plata

    Može li RS krenuti stopama FBiH i uvesti neradnu nedjelju?

    Ilustracija (Izvor: Pixabay)
    Jovana Savanović
    Objavljeno

    Odluka o neradnoj nedjelji u Federaciji Bosne i Hercegovine zvanično je stupila na snagu 17. novembra, dok su u Republici Srpskoj suprostavljeni stavovi u vezi sa tom temom.

    ADVERTISEMENT

    Neradna nedjelja u RS se spominje i o njoj se govori, a inicijativa postoji još od 2019. godine, kada ju je pokrenuo Sindikat trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti RS (STUD RS).


    U ovom entitetu je Zakonom o trgovini regulisano da opštine i gradovi donose odluku o radnom vremenu, te je tako nedjelja neradna za trgovce u Bijeljini, Kotor Varošu i Sokocu.


    Denis Šulić, ministar trgovine i turizma RS, rekao je za Euronews BiH da je izmjena Zakona o trgovini planirana u narednoj godini, ali da sada ne može reći hoće li biti izmijenjeni određenih članovi Zakona jer je potrebno raditi i dodatne analize kada je u pitanju neradna nedjelja.


    “Već vidimo negativne efekte u FBiH, već su najavljeni otkazi za određen broj ljudi, produžili su radno vrijeme u toku prvih šest dana, tako da će radnici imati duže sati rada u toku jedne sedmice nego što su imali prije uvođenja ovog zakona”, izjavio je Šulić.


    Ministar smatra da je potrebno uključiti mogućnost da se dodatno vrednuje rad nedjeljom od strane poslodavaca, a njegova je želja da se zaštiti svaki radnik u RS. Kako kaže, privrednici u lokalnim zajednicama u RS u kojima je na snazi ovakva odluka, navode da su bili prinuđeni da otpuste određeni broj radnika i da je smanjen promet. Osim toga, to je indirektno pogodilo i objekte koji nisu iz sektora trgovine i nisu obuhvaćeni odlukom o neradnoj nedjelji.


    “Oko neradne nedjelje treba se napraviti sveopšta rasprava i dobra analiza, da li se dobija, šta se dobija i u kom smislu se dobija”, istakao je Šulić u izjavi za Euronews BiH.


    Dodao je se na ovoj temi ne trebaju kupiti jeftini politički poeni i da on ne želi da bude ministar koji će uzeti jeftine političke poene na ovom pitanju.


    Goran Savanović, predsjednik STUD RS, rekao je za Euronews BiH da su ovu inicijativu uputili Savezu opština i gradova, a da su je poslije upućivali i pojedinačno opštinama i gradovima.


    “Ja sam tu inicijativu prije nekoliko dana predočio Odboru za trgovinu Narodne skupštine Republike Srpske, sa težnjom da se ide na promjenu Zakona o trgovini. Istu inicijativu ću staviti na Odbor za trgovinu Republike Srpske. Mi ne odustajemo od te aktivnosti i tražićemo izmjenu Zakona, odnosno člana 26, kojim je regulisano da to određuju opštine i gradovi”, izjavio je Savanović za Euronews BiH


    Nije siguran koliko će to donijeti rezultata i kakvi će efekti biti, ali kaže da će biti dodatnih analiza i od strane resornog Ministarstva, Privredne komore RS, kao i Sindikata.


    “Naš cilj je da dođemo do toga, njihov cilj je da privreda ne gubi, i da nema gubitka radnih mjesta, što je i naš cilj, i smatram da se to neće desiti. Teoretski, postoji mogućnost da radnici ostanu bez posla, ali onda trpi posao, ali i klijenti, kao i poslodavac. Nije realna činjenica da će doći do gubitka radnih mjesta”, smatra Savanović.


    "Negativni uticaji"


    Sa druge strane, Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka, kaže da je ova institucija protiv te odluke jer bi to znatno negativno uticalo na ekonomske prilike u RS te da bi došlo do smanjenja prihoda i radnika u trgovini.


    “Ne vidim zašto bi trgovci bili u povlaštenom položaju u odnosu na sve druge službe i radnike koji rade i nedjeljom. Mi smo za to da se poštuje zakon o radu i da svi oni radnici koji rade nedjeljom budu uvećano plaćeni za to”, naveo je Račić za Euronews BiH.


    On kaže da su građani iz FBiH protekle dvije nedjelje bili u velikom broju u gradovima i opštinama u RS, i to je, smatra Račić, pozitivno za ekonomiju RS jer su ostvareni uvećani prihodi za skoro 50 odsto.


    “Postoji veliki broj prihoda koji se neće vratiti ako bi se nedjeljom izgubili i to je nešto što mi u ovakvim okolnostima ne smijemo sebi dozvoliti, jer bi to bila jedna štetna mjera koja bi negativno uticala na naš budžet i naše prihode”, jasan je Račić.


    Dijalogom naći rješenje da sve strane budu zadovoljne


    Saša Aćić, direktor Unije poslodavaca RS, izjavio je za Euronews BiH da je potrebno da se prvo vide efekti ovakve mjere u FBiH. Potrebno je i da se utvrdi broj radnika koji rade nedjeljom u trgovini i da se istraži koji broj ljudi ne želi da radi nedjeljom.


    “Razumno rješenje je da vidimo ko bi mogao biti zamjena za te ljude, a to trenutno mogu biti nezaposlena lica, studenti ili druga lica koja žele da rade. Na taj način imamo varijantu da postignemo zadovoljstvo svih strana. Poslodavac radi, kupac kupuje, država naplaćuje porez, student zaradi novac, radnik provodi vikend sa porodicom”, istakao je Aćić.


    Pored navedenog, Aćić kaže da se mogu podići troškovi rada, odnosno da poslodavci plate više ljude koji rade taj dan.


    “Smatramo da bilo kakve zabrane rada u 21. vijeku nisu adekvatne. Imamo najmanji bruto domaći proizvod po glavi stanovnika. Potpuno razumijemo potrebe radnika da budu sa porodicom nedjeljom i siguran sam da kroz dijalog možemo riješiti ovo pitanje”, rekao je Aćić.


    Iskustva iz Bijeljine


    Neradna nedjelja za trgovce u Bijeljini je na snazi već tri godine i to je prva lokalna zajednica u RS koja je uvela ovu mjeru. Slavica Marković, direktorica Područne privredne komore Bijeljina, rekla je za Euronews BiH da je u navedenom periodu zabilježeno smanjenje prihoda i smanjenje broja zaposlenih.


    “U tržnim centrima, prema podacima kojima mi raspolažemo, oko 10 posto prihoda se ostvarivalo nedjeljom, te su prihodi za toliko smanjeni. Međutim, tu nije samo pitanje ostvarenih prihoda u trgovinama, nego i ostalih usluga, imajući u vidu da je Bijeljina pogranični grad, tako da i naši ugostiteljski objekti osjete manjak kupaca iz Srbije van sezone”, izjavila je Markovićeva.


    Bijeljinci su nedjeljom odlazili u kupovinu u okolna mjesta na području FBiH, međutim, nakon 17. novembra ostala im je mogućnost da u nabavku idu u Brčko, ili eventualno u Zvornik. Navike su takve da sada građani kupovinu, uglavnom, obavljaju subotom i nedjeljom.


    Markovićeva smatra da je bilo potrebno da se ovakva odluka donesene jednoobrazno, na nivou cijele države. Ovako, kaže, dolazi do preliva iz jednog grada u drugi.

    Možda će vam se svidjeti