Vrata gradskog olimpijskog bazena u Banjoj Luci ponovo su zaključana. Sportisti bez treninga, političari bez dogovora. Novac je, po svemu sudeći, postao prepreka za plivanje.
Jedan dan bez treninga u sportu, već je korak unazad. Kada dani postanu sedmice, gubi se forma, a sa njom i šansa za uspjeh, poruka je sportista. Za plivače, trenere i klubove, katanac na vratima olimpijskog bazena znači više od pauze. To je gubitak ritma, discipline, kontinuiteta.
"Jedan dan koji ne provede se u bazenu, treba nedjelju dana da se vrati forma. Nedelju dana, pitanje je da li može da se vrati za mjesec ili dva, a mjesec dana bojim se da je nenadoknadivo", kaže Miodrag Čeko, sportski direktor plivačkog kluba.
Kada će se ponovo zaplivati u olimpijskom bazenu još uvijek je nepoznanica. Jedno je sigurno.
JP Akvana koje godinama upravlja bazenom nema novac da bazen održi otvorenim. Problem i štetu napravila su, tvrde, uskraćena sredstva odlukom Skupštine grada.
"Mi dođemo ovdje kao kolateralna šteta, ne samo mi, nego i svi drugi projekti koji bili konstruktivni ili ne ispaštaju zbog tih nesuglasica i nelsganja dvije političke opcije", kaže Svetislav Lazić, direktor JP Akvana.
Dok je Akvana, kako tvrde, talac, u pozadini još jedna epizoda političke sapunice na relaciji gradonačelnik - skupštinska većina. Skupština tvrdi: nisu uskraćena sredstva za bazen, već za Akvanu. Gradsko preduzeće ne posluje dobro, bazen koriste da pokriju kriminal. Sve je osmišljeno.
"U budžetu je bilo predviđeno za GOB još 500.000 maraka, mi smo to podržali, rekli, da jasno moramo podržati sav novac neophodan za GOB, ali ne možemo i nećemo podržati sredstva koja idu za finansiranje javnog preduzeća, jer to znači da onda javno preduzeće nije likvidno da je u problemu i da oni traže samo način da preko GOB pokušaju da iščupaju ono što su napravili kroz loše poslovanje", kaže Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka.
Ninković najavljuje i smjene rukovodstva Akvane, tužbe, ali i predlaže da bazen pređe pod drugu upravu - sportsku dvoranu Borik, čiji je direktor odbornik SNSD-a. Za Stanivukovića, u pitanju je još jedan politički manevar najveće stranke u RS.
"Sredstva koja su se godinama redovno izdvajala ove godine su svjesno ukinuta i samim tim bazen ne može da funkcioniše. Nedjeljama smo upozoravali, ako ne zakažu sjednicu Skupštine, ako ne izglasaju neophodna sredstva, bazen će se zatvoriti", kaže Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.
Dok se političari prepucavaju oko ključeva, sportistima ostaje da čekaju pred zatvorenim vratima. Prije mjesec dana, kada je bazen prvi put stavio ključ u bravu, iz gradskih rezervi, gradonačelnik Banjaluke izvukao je 120.000 maraka i privremeno riješio problem.