Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Dodik saslušan u predmetu "napad na ustavni poredak", ukinuta mu mjera pritvora

    Minić za Euronews: Suša ugrožava usjeve, na jesen moguće poskupljenje hrane

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Suša u Bosni i Hercegovini utiče na usjeve.

    ADVERTISEMENT

    Poljoprivrednici kažu kako su najteže pogođeni pšenica i kukuruz, te ako u narednih 10 dana ne bude kiše, mnogi proizvođači neće imati šta da uberu.


    Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Savo Minić, za Euronews BiH kaže da suša na poljoprivrednim usjevima poput kukuruza, uzima danak, te ukoliko ne bude padavina u narednom periodu, šteta će biti ogromna.


    "Obilazimo cijelu Republiku Srpsku. Konkretno, žetva pšenice. Bili smo u Semberiji i Posavini, danas smo u Kladarima. Kada je u pitanju pšenica, suša nije nešto značajnije uticala na rod i kvalitet. Međutim, ono što možemo vidjeti na drugim usjevima, pogotovo kada je u pitanju kukuruz i druge poljoprivredne kulture, da suša uzima danak i sigurno je da ukoliko uskoro ne bude padavina, da će šteta na tim usjevima biti ogromna", rekao je Minić.


    Voćari iz Republike Srpske kažu da je suša nanijela najviše štete na kruškama i šljivama.


    "U ovom momentu je prerano govoriti o tačno uvrtđenom procentu. Evidentno je da ta šteta postoji. Kada su u pitanju voćari, tu imamo svake godine štetu od mraza, kako se klima mijenjala ali smo upravo iz tih razloga išli sa najvećim mogućim podsticajima. Nikada nije bilo da Vlada nije odreagovala, ali, to nije rješenje. Vlada nije osiguravajuće društvo. Vlada treba da pomogne da bi proizvodnja bila stabilna i kako bismo imali održivost poljoprivredne proizvodnje u svakom smislu te riječi", naglasio je Minić.


    Kako dalje navodi, izvjesno je, kaže, da bi moglo doći do proglašenja stanja elementarne nepogode.


    "Postoji uređena procedura. To ne radi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede imajući u vidu samu geografsku rasprostranjenost Republike Srpske, to kreće od inicijative lokalnih zajednica. Sigurno je da će biti na nekakav način, na osnovu svih parametara i stanja na terenu. Izvjesno je da bi moglo doći do proglašenja stanja elementarne nepogode", poručuje Minić.


    Ukoliko bude loša godina za proizvođače, cijene hrane će na jesen "podivljati".


    "Domaće voće i povrće sada ima izuzetno veliku cijenu. Negativni efekti, kada je u pitanju klimatologija dovode do toga da imamo domino efekat, povećanje cijene hrane i udar na budžete građana", zaključio je Minić.

    Možda će vam se svidjeti