Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Otpravnik poslova Ambasade SAD u BiH: Birati kompromis, bez jednostranog pristupa

    Univerzitet u Zenici podnio krivičnu prijavu protiv premijera, dva ministra i predsjednika UO

    Univerzitet u Zenici (Izvor: UNZE)
    Fena/Euronews.ba
    Objavljeno

    Univerzitet u Zenici (UNZE) podnio je krivičnu prijavu protiv premijera Zeničko-dobojskog kantona Nezira Pivića, ministrice finansija Dženane Čišije, ministra obrazovanja Mirze Mušije, te predsjednika Upravnog odbora Univerziteta Suvada Isakovića zbog sumnje u izvršenje više teških krivičnih djela vezanih za zloupotrebu službenog položaja, nesavjestan rad u službi i povredu prava iz radnog odnosa.

    ADVERTISEMENT

    Krivična prijava podnesena je Kantonalnom tužilaštvu ZDK, a obaviještene su i nadležne agencije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.


    Prijavljeni su, kako se navodi u prijavi, kao organizovana grupa zloupotrijebili svoja ovlaštenja kako bi blokirali isplatu plata za više od 350 zaposlenika Univerziteta u Zenici za maj, koristeći nezakonite zaključke Vlade i politički motivisane instrukcije kao sredstvo pritiska na Senat Univerziteta da imenuje novog, "poželjnog" rektora.


    "Podsjećamo javnost da je rektor prof. dr. Jusuf Duraković zakonito izabran od Senata i uredno upisan u sudski registar. Plata za više od 250 vanjskih saradnika (uključujući i premijera Pivića) isplaćena je bez ikakvih zadrški, dok je zaposlenima blokirana pod izgovorom da rektor nema ovlaštenje – što je pravno netačno i diskriminatorno. Zakoni Federacije BiH i Okvirni zakon o visokom obrazovanju BiH jasno propisuju da rektora bira i razrješava isključivo Senat, a ne Upravni odbor ili Vlada", navodi se. 


    Između ostalog, krivična prijava tereti navedene osobe da su, putem fiktivne i nezakonite dokumentacije, naložili Trezoru da obustavi sve isplate i knjiženja obaveza Univerziteta. Time su direktno ugrozili egzistenciju zaposlenih, ali i funkcionisanje institucije od strateške važnosti za Kanton i državu.


    "Ovim postupcima jasno je narušena ustavom zagarantovana autonomija Univerziteta i povrijeđene osnovne radničke slobode", ističe se. 


    Univerzitet u Zenici poziva Kantonalno tužilaštvo, ali i više instance vlasti i međunarodne organizacije koje prate stanje vladavine prava u BiH da hitno reaguju i spriječe daljnju pravnu i finansijsku destabilizaciju Univerziteta.


    "Ovo nije samo pitanje plate već test da li će pravna država zaštititi zakonitost, akademsku slobodu i osnovna prava zaposlenih", saopćeno je iz UNZE. 


    Možda će vam se svidjeti