Političke blokade ponovo ruše zakone, a Reformska agenda ostaje na čekanju, usvojen je tek plan za granice. Ovako izgleda epilog današnje sednice Vijeća ministara. Političke tenzije između ključnih aktera ponovo su nadvladale javni interes, ostavljajući i dalje europski put i sigurnost građana u drugom planu.
Iz BiH je još jedan dan političkih tenzija završio poznatim ishodom — ključni zakoni i imenovanja rukovodstva Državne agencije za istrage i zaštitu pali su u vodu.
“Taj prvi čovjek SIPE mora biti nekog koga Dodik neće telefonom zaustavljati da radi svoj posao. Eto, to je konkretan odgovor”, rekao je ministar spoljnih poslova i predsjednik NiP, Elmedin Konaković.
“To se može rješavati u cijelini, cijelovito i biraćemo one, daćemo podršku onima koji slušaju Sud, Tužilaštvo, a ne političke partije”, dodao je.
Sa druge strane, nije bilo političke volje ni za usvajanje dva zakona, koji se odnose na izmjene Zakona o komunikacijama, koje bi omogućile uspostavu jedinstvenog broja 112 i izmjene Zakona o sigurnosti saobraćaja.
“Žao mi je da nema zdravog razuma iz SNSD-a da podrže nešto što apsolutno ne bi trebalo biti visoka politika, nešto poput sigurnosti na našim cestama”, kaže ministar komunikacija Edin Forto.
Iza međusobnih optužbi ostaje činjenica: Reformska agenda i Nacrt liste reformi usvojeni tek nedavno i još su samo papir bez političke snage da se sprovedu u djelo. Iako su domaće vlasti sebi dale rok od 45 dana, najavljeni Plan rasta Europske unije koji nudi milijarde eura uz provođenje konkretnih reformi, već naredne sedmice treba da stigne u Brisel.
“Juče su nam rekli da je komesarka za proširenje, Marta Kos, to i prenijela predsjedavajućoj Krišto, da je rekla da su rokovi mnogo manji, da smo uhvatili taj voz, a da sada brzo moramo raditi da u nekih sedam dana okvirno isčistimo komentare koje smo dobili od te radne grupe unutar koje je bio zamišljen taj mehanizam koordinacije,” kaže Konaković.
Za zastoj na EU putu iz SNSD-a optužuju bošnjačke stranke, konkretnije SDA na kantonalnim nivoima za opstrukcije.
“Da smo mi u ovom mandatu imali konkretne rezultate, da je došlo do dobijanja kandidatskog statusa, do odluke o otvoranju pristupnih pregovora i onda su se neki drugi ljudi zaigrali određene političke igre za koje nisu imali računicu i pokazalo se da za nju nemaju računicu. To je dovelo do ogromnog zastoja”, rekao je delegat SNSD-a u Domu naroda, Radovan Kovačević.
Dok Brisel čeka usaglašen dokument, građani konkretnije benefite, jedna tačka ipak je prošla. Usvojena je Strategija integriranog upravljanja granicom i prateći akcioni plan do 2029. godone. Ovaj dokument usklađuje Bosnu i Hercegovinu sa pravnom stečevinom EU u oblasti kontrole granica i saradnje agencija.