Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Univerzitet u Zenici podnio krivičnu prijavu protiv premijera, dva ministra i predsjednika UO

    Problem nepropisnog odlaganja animalnog otpada ponovo u fokusu Vlade USK

    Vlada USK (Izvor: Fena)
    Fena/Euronews.ba
    Objavljeno

    Problem nepropisnog odlaganja otpada animalnog porijekla na području Unsko-sanskog kantona (USK) ponovo je došao u fokus tokom zajedničkog sastanka predstavnika Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva USK, Gradske uprave Grada Bihaća, Veterinarske stanice i komunalnog preduzeća Komrad.

    ADVERTISEMENT

    Učesnici sastanka istakli su da je nesavjesno odlaganje životinjskog otpada postalo ozbiljan javnozdravstveni izazov. Iako Grad Bihać prednjači u naporima da sistemski riješi ovo pitanje, situacija na terenu i dalje izaziva zabrinutost.


    "Bihać je jedina lokalna zajednica u kantonu koja aktivno radi na stvaranju održivog sistema za upravljanje ovakvom vrstom otpada. Želimo sistemski rješiti ovaj problem u Bihaću, kako bi to bio primjer drugim općinama i gradovima u USK, ali i šire. Naš cilj je zaštita ljudi, životinja i okoliša", izjavio je ministar Edvin Alijanović.


    U blizini gradske deponije Gorjevac nalazi se tzv. češka jama, predviđena za odlaganje otpada životinjskog porijekla. Ovim lokalitetom upravljaju Komrad i Veterinarska stanica, no predstavnici Gradske uprave upozoravaju da nepropisno odlaganje i dalje predstavlja veliku prijetnju.


    "Uprkos postojanju propisanog mjesta za zbrinjavanje, svakodnevno se susrećemo s otpadom bačenim u prirodu. Posebno je alarmantno što dijelovi životinjskih tijela završavaju u rijeci Uni, ali i u postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda. Ovo direktno ugrožava zdravlje naših građana", naglasila je Vildana Zulić, pomoćnica gradonačelnika za komunalne djelatnosti.


    Zabrinjavajuće je i to što, kako je rečeno, nijedna pravna osoba koja se bavi preradom i prometom mesa u Bihaću nema potpisan ugovor s ovlaštenim firmama za zbrinjavanje animalnog otpada.


    U cilju rješavanja problema, dogovoreno je upućivanje zahtjeva Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove da veterinarski inspektori intenziviraju kontrole poslovnih subjekata koji prometuju proizvodima životinjskog porijekla. Također je ukazano na potrebu jačanja kapaciteta komunalnih preduzeća, kao i nabavke specijalizovanog vozila za prijevoz životinjskih lešina.


    Zaključak svih prisutnih je da bez ozbiljnog institucionalnog pristupa, koordinacije i odgovornosti subjekata uključenih u prehrambeni lanac, prijetnja zaraznih bolesti i zagađenja okoliša neće biti otklonjena.

    Možda će vam se svidjeti