Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Nevjerovatni prizori na nebu: Polarna svjetlost ponovo vidljiva iz BiH

    Epidemija leptospiroze u Sarajevu: Iz Zavoda tvrde da nema mjesta panici

    KCUS (Izvor: Euronews BiH)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    U posljednja 24 sata na Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu pregledano je 13 pacijenata zbog sumnje na leptospirozu, a dvoje je hospitalizirano. Laboratorijski je dosad potvrđeno 20 slučajeva, a Tužilaštvo Kantona Sarajevo otvorilo je predmet po službenoj dužnosti. Epidemija je službeno proglašena, a građani zabrinuto komentarišu: da li je riječ o komunalnoj ili zdravstvenoj krizi?

    ADVERTISEMENT

    "Od kojih su dva zadržana na daljem liječenju. Kod hospitaliziranih pacijenata biće urađene detaljne mikrobiološke analize u cilju potvrđivanja ili isključivanja leptospiroze", izjavila je Muamera Šehić, glasnogovornica KCUS-a.


    Iz Zavoda za javno zdravstvo KS poručuju da nema razloga za paniku jer se bolest u većini slučajeva razvija u blagom obliku ili čak ostane neprepoznata. Kažu da su simptomi slični gripi i da su higijenske navike ključne za prevenciju.


    "Do sada imamo potvrđenih laboratorijski 20 slučajeva. Ne očekujemo veći broj slučajeva od ovog, eventualno sporadično još poneki da će biti", naveo je Zlatan Hamza, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo KS. Dodao je da su u toku korektivne mjere na lokacijama gdje mamci za glodare nisu mogli biti postavljeni zbog visoke trave.


    Ministar zdravstva KS Enis Hasanović istaknuo je da je uzrok problema u nedovoljnom održavanju higijene javnih površina i nedostatku redovnih deratizacija:


    "Ovo se tiče više komunalnog uređenja, odvoženja otpada, javne stambene higijene, zajedničke higijene. Zdravstveni sistem nije opterećen, reaguje brzo, nemamo teže kliničke slučajeve."


    Više od stotinu radnika KJKP “Rad” je tokom prvog dana vikenda bilo na terenu.


    "Ovo jeste krizna situacija i mi smo odmah po izbijanju epidemije formirali krizni štab koji radi 24 sata. Postupili smo po nalozima opštinskog štaba civilne zaštite Novi Grad, prema naputcima sanitarne inspekcije i ZZJZ. Sve lokacije koje su navedene su obrađene. Riječ je o opštinama Novi Grad, Ilidža i Centar", izjavio je ravnatelj Mirsad Jašarević.


    Na problem neodvoženja smeća ukazali su i građani Dobrinje:


    "Živim u Salke Lagumdžije ulici i zna biti po sedam dana da se smeće ne odvozi. Imamo komšinicu koja je bolovala", rekao je jedan od ispitanika.


    "Imamo puno kabastog otpada koji se odlaže od strane građana. Mislim da se deratizacija provodi, ja sam predstavnik stanara u svom ulazu i ona se provodi", kazao je drugi.


    "Ja sam zadovoljna i ne vjerujem u te epidemije", navela je jedna sugrađanka.

    Vlasnici kućnih ljubimaca također su pozvani na dodatni oprez, uz napomenu da ljubimce mogu vakcinisati protiv leptospiroze.


    "Šetam, imam dva psa... šetamo i ovuda po Dobrinji, prema bazenima gdje je čisto, uredno, evo i ovdje pokošeno je, smeće se odvozi redovno, međutim neki dio Dobrinje je zapostavljen", kazala je jedna mještanka.


    Iz preduzeća "Tržnice – pijace" naveli su da provode vanredne higijenske mjere, posebno u objektima u Novom Gradu i Dobrinji. Građanima savjetuju da kupuju isključivo na organiziranim pijacama kako bi se spriječile neželjene posljedice.


    Očekuje se i vanredni sastanak Vlade KS u vezi s ovom situacijom, piše BHRT.

    Možda će vam se svidjeti