Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Odron na putu Banjaluka – Bronzani Majdan, saobraćaj obustavljen

    Poplave u BiH: Situacija se stabilizuje, opadaju vodotoci rijeka

    Gradiška (Izvor: Srna)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Obilne padavine koje su zahvatile Bosnu i Hercegovinu posljednjih dana napravile su velike probleme u pojedinim dijelovima zemlje. Poplavljena su domaćinstva, rijeke i potoci su se izlili na nekoliko puteva, ali nijedan život nije bio ugrožen.

    ADVERTISEMENT

    Tokom nedjelje situacija se stabilizovala u većini krajeva koji su poplavljeni. Najviše štete usljed poplava je pretrpio grad Prijedor i njegovo stanovništvo. U ovom gradu je danas ukinuto stanje vanredne odbrane od poplava. Na području Gradiške, pretežno u potkozarskim selima, bujične rijeke Jablanica, Vrbaška i Lubina poplavile su više od 70 kuća i ogromne površine poljoprivrednog zemljišta, izjavio je gradonačelnik Gradiške Zoran Adžić. Danas su se bujične rijeke vratile u svoja korita i situacija se polako stabilizuje, saopšteno je medijima nakon jutrošnje (nedjelja) sjednice Štaba za vanredne situacije Grada Gradiška.


    Bolja je situacija i sa rijekama Una i Sana, čiji vodostaji opadaju. U Kozarskoj Dubici u ponedjeljak neće raditi škole i vrić, iako Una stagnira a voda se povlači. Podzemne vode su pravile problem u dijelu naselja u Sanskom Mostu, Mahala, Šabića klanac i Muhići gdje su pripadnici Civilne zaštite u subotu uveče intervenisali s pumpama. Situacija je jutros bila nešto bolja, a podzemne vode se povlače i u gradskom području na desnoj obali. Postepeno, svuda na području Opštine Sanski Most situacija se stabilizuje.


    U noći između subote i nedjelje došlo je do značajnijeg povlačenja Vrbasa u svoje korito tako da se situacija na poplavljenim područjima u srbačkoj opštini, uz obalu ove rijeke, postepeno smiruje a omogućen je prilaz većini ugroženih domaćinstava.


    Na većini hidroloških stanica na podslivovima Une, Sane, Vrbasa i Bosne vodostaji su u opadanju. S obzirom da se u narednim danima ne očekuju značajnije padavine na cijelom vodnom području rijeke Save, biće nastavljen trend opadanja i može se očekivati prestanak vanrednog hidrološkog stanja na cijelom vodnom području rijeke Save, saopšteno je u nedjelju iz Agencije za vodno područje rijeke Save.


    Situaciju sa poplavama u BiH ste mogli uživo pratiti na portalu Euronews BiH i danas.


    20.55 - Vrbas se povlači sa poplavljenih područja na području Srpca, Sava u blagom porastu


    U noći između subote i nedjelje došlo je do značajnijeg povlačenja Vrbasa u svoje korito tako da se situacija na poplavljenim područjima u srbačkoj opštini, uz obalu ove rijeke, postepeno smiruje a omogućen je prilaz većini ugroženih domaćinstava.


    Na potezu od Srbac Sela do Kobaša u porastu je vodostaj Save koji je danas u 12 časova, na mjernom mjestu u Srpcu, iznosio 908 centimetara što je za 32 centimetra manje od vanrednih mjera, a na snazi su redovne mjere odbrane od poplava, objavio je radio Srbac. Sava se tokom jučerašnjeg dana izlila iz svog korita čitavom dužinom na području opštine, ali je njen porast od sinoć značajnije smanjen i iznosi svega jedan do dva centimetra po satu. Očekivanja su da ne bi trebalo doći do proglašenja vanrednih mjera, pogotovo iz razloga što je nivo Vrbasa u značajnom opadanju, a smanjen je i intenzitet padavina.




    Na ovom području poplavljene su brojne poljoprivredne oranice u nebranjenom dijelu a voda je stigla i do dvorišta nekoliko kuća u najnižem dijelu sela Kobaš, ali za sada nema zaplavljenih domaćinstava.


    Pripadnici Civilne zaštite su na terenu i prate stanje vodozaštitnih objekata, a ukoliko se ukaže potreba biće sazvana i sjednica Štaba za vanredne situacije kako bi se preduzele naredne mjere.


    19.51 - Nivo Une u padu u Kostajnici, večeras ukidanje vanredne situacije


    U Kostajnici će večeras biti ukinuta vanredna situacija, budući da se stanje na terenu stabilizuje i vodostaj rijeke Une opada.


    U 20.00 časova oglasiće se sirene, čime će biti označeno ukidanje vanredne situacije, rekao je Srni načelnik opštine Nikola Janjetović nakon večerašnje sjednice Štaba za vanredne situacije.


    On je istakao da se situacija na terenu stabilizuje i da je vodostaj Une u padu, te da je u 19.00 časova iznosio 446 centimetara.




    Janjetović je naveo da se nastava u Osnovnoj školi "Petar Mećava" i Srednjoškolskom centru Kostajnica sutra neće prekidati, a radiće i Vrtić "Kestenko".


    On je dodao da je magistralni put na izlazu iz Kostajnice prema Kozarskoj Dubici otvoren za saobraćaj.


    Prema njegovim riječima, u ovoj lokalnoj zajednici poplavljeno je šest stambenih objekata i mnogi podrumi i pomoćni objekti, dok su brojne kuće i prateći objekti zaplavljeni.


    Rijeka Una poplavila je i oko 400 hektara poljoprivrednog zemljišta.


    "Sutra će biti formirane komisije za procjenu štete u stambenim objektima, a kad se voda dodatno povuče formiraćemo i komisije za procjenu štete u poljoprivredi", rekao je Janjetović.


    19.26 - Javor: Voda se povlači, sutra sve škole nastavljaju sa radom


    Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor kaže da će sve škole na prostoru grada nastaviti sutra sa radom, a da će đaci iz područne škole Branko Ćopić u Gomjenici ići u centralnu, a grad je obezbijedio prevoz.


    "Skoro sve saobraćajnice su u prohodu osim jedne u Gomjenici. Svi magistralni putevi su prohodni što je važno zbog komunikacije sa ostalim opštinama. Sutra će sve škole početi sa nesmetanim radom. Područno odjeljenje Osnovne škole 'Branko Ćopić' u Gomjenici, na žalost, je zaplavljeno, samim tim će učenici iz područne škole nastavu pohađati u centralnoj školi od utorka. Grad je obezbijedio prevoz", ističe gradonačelnik Prijedora, prenosi ATV.


    On poručuje da se su rijeke Sana i Gomjenica u opadanju i da se voda povlači, ali da će sve ekipe biti i noćas na terenu da prate situaciju.


    17.40 - U padu vodostaji Une i Sane u Novom Gradu


    U Novom Gradu vodostaji rijeka Une i Sane su u opadanju i na snazi su redovne mjere odbrane od poplava. Načelnik opštine Miroslav Drljača rekao je nakon sjednice Štaba za vanredne situacije da očekuje dalju normalizaciju situacije i početak saniranja štete, te da slijedi dezinfekcija prostora koji su bili zaplavljeni.


    "Nakon čišćenja vlasnici treba da se jave u Higijensko-epidemiološku službu Doma zdravlja. Za sada je prijavljeno osam slučajeva", naveo je Drljača.


    On je rekao da sutra neće biti nastave u Osnovnoj školi "Sveti Sava" jer je potrebno obaviti dezinfekciju. Drljača je dodao da slijedi prijava štete od poplave, te da se stanovnici mogu obratiti Civilnoj zaštiti i opštinskom Odsjeku za privredu i poljoprivredu.




    On je naglasio da je voda iz gradskog vodovoda ispravna za piće i da će Komunalno preduzeće "Vodovod u kanalizacija" sutra poslati uzorke na analizu radi potvrde. Drljača je rekao da je danas stigla druga pumpa koju je Republička uprava civilne zaštite uputila kako bi se pomoglo u rješavanju problema sa podzemnim vodama.


    Iz Osnovne škole "Dragan Vujanović" saopšteno je da sutra neće biti nastave u područnim odjeljenjima Radomirovac i Sokolište.


    Vodostaj rijeke Une iznosi 482 centimetra i za 23 centimetra je manji nego jutros u 9.00 časova. Vodostaj rijeke Sane je 514 centimetara, i to je za 21 centimetar manje nego jutros.


    17.11 - Ukinuto stanje vanredne odbrane od poplava u Prijedoru


    Gradski Štab za vanredne situacije donio je odluku o ukidanju stanja vanredne odbrane od poplava na području grada Prijedora, nakon što se stanje na zaplavljenim područjima počelo stabilizovati i voda povlačiti.


    "Trenuti vodostaj Sane je 436 centimetara, a Gomjenice 481 centimetar. Vodostaj obje rijeke ima tendenciju opadanja, ali svi subjekti nastavljaju s aktivnostima na terenu", navodi se u saopštenju gradskog Štaba za vanredne situacije.


    Od sutra nastava će se odvijati redovno u svim osnovnim i srednjim školama na području grada, osim područnog odjeljenja Osnovne škole "Branko Ćopić" u Gomjenici, koja je bila poplavljena. Opširnije na OVOM LINKU.



    17.02 Vodostaj Save 722 centimetra, nizvodno trend blage stagnacije


    Vodostaj rijeke Save u Gradišci i dalje je u blagom porastu i iznosi 722 centimetra, što je i dalje na nivou prvog stepena redovne odbrane od poplava, ali se uzvodno primjećuje trend blage stagnacije, izjavio je novinarima šef Odsjeka civilne zaštite grada Gradiška Slobodan Knežević.


    Ovaj nivo Save izmjeren je u 15.00 časova, a Knežević kaže da se nada da je ovo najava stagnacije vodostaja i prije nogo što se to očekivalo. On ističe da je do stagnacije vjerovatno došlo zbog kontrolisanog puštanja vode u retenzije na strani hrvatske obale Save.


    Prema njegovima riječima, drugi stepen redovne odbrane od poplava u Gradišci proglašava se kada vodostaj dostigne 730 centimetara, dok se stanje vanredne odbrane od poplava uvodi kada vodostaj dostigne 800 centimetara, na kom nivou se voda razliva u nebranjeno područje u Bistrici i Gašnici i ugrošava magistralni put Gradiška - Kozarska Dubica.


    Govoreći i poplavama u potkozarskim selima, Knežević je rekao da su se bujične rijeke Vrbaška, Lubina, Bukovica i Jablanica, povukle u svoja korita, te da se voda povukla iz gotovo svih domaćinstava koje je zaplavila.



    On je naveo da je obišao jedno klizište u Šakinovcima i tri u Grbavcima, od kojih je jedno jako blizu kuće, ali se zbog vlažnog tla tu još ne može intervenisati.


    Načelnik Službe gradonačelnika Gradiška Dragutin Kovačević rekao je da gradski Štab za vanredne situacije svakodnevno zasjeda, te da su od samog početka poplava preduzete aktivnosti kako bi se pružila pomoć građanima čija su domaćinstva polavljena.


    "Trenutno su ekipe na terenu i snimaju stanje, kako bi obezbijedili saobraćajnu komunikaciju do mjesta gdje to sada nije moguće, jer su bujice načinile ogromnu štetu na saobraćajnicama i porušile ili oštetile desetak mostova na lokalnim putevima u potkozarskim selima", istakao je Kovačević.


    On je dodao da nakon čišćenja poplavljenih domaćinstava slijedi dezinfekcija terena, a da će štetu na putnim komunikacijama, stambenim i drugim objektima i poljoprivredi, koja je sigurno ogromna, procijeniti nadležne komisije čim se za to steknu uslovi.


    15.43 - Vodostaj Spreče u porastu u Gračanici i Živinicama


    Vodostaj rijeke Spreče u Gračanici i u Živinicama je u porastu, kao i rijeke Jale u Modracu, današnji su podaci Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzla. Vodostaj na Hidroelektrani Modrac porastao je za osam centimetara za 24 časa. Vodostaji rijeka Gostelje i Oskove u Živinicama, Drinjače u Kladnju, Tinje u Srebreniku, Litve u Banovićima i Lukavčić rijeke u Lukavcu su u opadanju.


    Na području opštine Kalesija prijavljeno je klizište u naselju Dedajići koje ugrožava putnu komunikaciju i most. Na dionici magistralnom putu Kladanj-Vlasenica zbog radova u tunelu Ravne saobraćaj se odvija usporeno, naizmjeničnim propuštanjem vozila jednom trakom.


    15.38 - Ponovo uspostavljen saobraćaj Prijedor-Novi Grad


    Željeznički saobraćaj ponovo je uspostavljen na dionici Prijedor – Novi Grad nakon što se voda povukla sa pruge, saopšteno je iz "Željeznica Republike Srpske".


    Vozovi ponovo saobraćaju od 13.55 časova.


    "Željeznice Republike Srpske" zahvaljuju za strpljenje i razumijevanje korisnicima željezničkog saobraćaja zbog prekida saobraćanja vozova koji je nastao usljed elementarnih nepogoda u prethodnim danima.





    15.00 - Agencija za vodno područje rijeke Save izdala saopštenje o trenutnim vodostajima


    Agencija za vodno područje rijeke Save Sarajevo redovno vrši pregled i detaljnu analizu vodostaja na mreži automatskih hidroloških stanica na vodnom području rijeke Save u Federaciji BiH. Takođe, redovno je praćenje i rezultata prognoze padavina i vodostaja prema prognoznim modelima za slivove rijeka Une-Sane, Vrbasa, Bosne, Drine te kompletan sliv Save.


    Na većini hidroloških stanica na podslivovima Une, Sane, Vrbasa i Bosne vodostaji su u opadanju. S obzirom da se u narednim danima ne očekuju značajnije padavine na cijelom vodnom području rijeke Save, biće nastavljen trend opadanja i može se očekivati prestanak vanrednog hidrološkog stanja na cijelom vodnom području rijeke Save.


    Vodostaji na hidrološkim stanicama HS Modrac i HS Karanovac trenutno su u stagnaciji. Pražnjenje akumulacije Modrac trajaće i tokom naredne sedmice.


    I vodostaj rijeke Save na hidrološkim stanicama HS Svilaj i HS Grebnice posljednjih nekoliko sati ima trend stagnacije. Na HS Svilaj dostignuta je kota vodostaja od 594 cm, dok na HS Grebnice vrijednost vodostaja iznosi 947 cm.


    Mjere aktivne odbrane od poplava odvijaju se u skladu s Federalnim operativnim planom odbrane od poplava. Predstavnici AVP Sava su na terenu i obilaze područja Odžačke i Srednje Posavine, gdje postoje izgrađeni zaštitni vodni objekti.


    Oticanje vodnog vala na rijeci Savi trajaće i narednih dana, a prema prognostičkim modelima prestanak redovnih mjera odbrane od poplava može se očekivati sredinom sljedeće sedmice, saopšteno je iz Agencije za vodno područje rijeke Save.


    14.58 - Kozarska Dubica: Škole i vrtić sutra ne rade


    Štab za vanredne situacije opštine Kozarska Dubica donio je danas odluku da sutra neće biti nastave u školama na cijelom području opštine.


    Na osnovu odluke Štaba sutra neće raditi ni Јavna ustanova /ЈU/ Dječiji vrtić "Pčelica", dok će uredno raditi sve druge institucije, ustanove i organizacije.


    "Iako vodostaj Une od jutros stagnira, a voda se na gradskom području Opštine polako povlači, odluku o obustavi nastave za sutra donijeli smo na osnovu mišljenja direktora obrazovnih ustanova, roditelja i zbog ukupne situacije koja se odnosi na prohodnost puteva", rekao je načelnik Opštine Kozarska Dubica Igor Savković.


    14.30 - "Vode RS": Sava nije probila nasip u Brodu


    Iz "Voda RS" demantovali su informacije koje su, kako kažu, se pojavile u medijima, a u vezi toga da je Sava probila nasip u Brodu.


    Kako kažu, nasip nije probijen, a Sava je u pojedinim mjestima dostigla nivo nasipa.


    13.35 - Stabilizuje se situacija u Prijedoru


    Situacija u Prijedoru danas se stabilizuje, rijeke Sana i Gomjenica su u opadanju, ali novi problem su podzemne vode na mjestima gdje ih do sada nije bilo, rekao je šef Odsjeka civilne zaštite Miroslav Krneta.


    12.05 - Jezero: Voda se povlači u korita


    Na području opštine Jezero prohodni su regionalni putevi, kao i magistralni put koji prolazi kroz ovu loklanu zajednicu, a voda se povlači u korita rijeka Pliva i Jošavka, rekla je načelnik Opštine Snežana Ružičić.


    Prema njenim riječima, otvoren je i most u selu Ljoljići, dok još nije prohodna Ulica 21. novembar u Jezeru.


    Ekipe su na terenu i obilaze poplavljena područja.


    12.50 - Minić: Situacija na pojedinim vodostajima ozbiljna, ali ne alarmantna


    Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić izjavio je da je trenutna situacija na pojedinim vodostajima ozbiljna, ali ne alarmantna, te da nadležni prate situaciju i preduzimaju odgovarajuće mjere.


    "Još imamo Gradišku kao potencijalni problem. U Kozarskoj Dubici zbog velikog vodostaja na savskom nasipu postoje pukotine, ali dat je nalog da se preduzmu odgovarajuće mjere. Ovaj nasip je posljednji put rađen prije 10 godina, što je dobro, ali treba biti oprezan", rekao je Minić.


    On je dodao da je u Prijedoru situacija bila teška zbog prelivanja vode preko odbrambenog zida, ali da je u ovom trenutku najbitnije da se pruži podrška građanima koji ne mogu biti u svojim domovima.


    12.30 - Na području Doboja i Stanara vodostaji u opadanju, aktivno više od 200 klizišta


    Vodostaj Ukrine i Bosne u stalnom je opadanju, pa je situacija na području dobojske regije stabilna. Rijeke su se povukle u korita, a putni pravci su prohodni. U pojedinim mjesnim zajednicama otvaraju se manja klizišta.


    Na području Stanara klizišta su aktivna u mjesnim zajednicama Mitrovići, Brestovo, Radnja Donja i Јelanjska. Problemi i u Doboju, gdje je aktivno više od 200 manjih klizišta.


    11.51 - Trninić: Sava raste, ali sve njene pritoke opadaju


    Vodostaj rijeke Sava raste oko dva do tri centimetra po satu, ali su sve njene pritoke u opadanju i može se reći da se situacija polako stabilizuje, izjavio je vršilac dužnosti direktora Republičke uprave civilne zaštite RS Boris Trninić.


    Trninić je naglasio da se akcenat sada stavlja na Gradišku, Srbac i Kostajnicu, gdje se prebacuju timovi Civilne zaštite RS, kao i pumpe visokog kapaciteta.


    11.00 - FUCZ: Stanje sa poplavama u USK se stabilizuje


    Nakon nekoliko dana teških poplava koje su pogodile Unsko-sanski kanton uslijed intenzivnih padavina, situacija se postepeno stabilizuje. Trenutno vodostaji svih rijeka su u opadanju, saopšteno je iz Federalne uprave civilne zaštite.


    Sve rijeke na području Opštine Sanski Most su 28. marta bile u konstantnom porastu cijeli dan, tako da je i maksimalni vodostaj Sane u 17 sati iznosio 463 cm. Veliki dio područja Opštine je bio pod vodom zbog izlijevanja Sane, Sanice, Blihe, Zdene, Radinovca, Pilješke rijeke, Sasinke, gdje su poplavljeni stambeni kao i pomoćni objekti, štale, garaže i ostave.


    10.25 - Vrbas ispod kote vanredne odbrane od poplava


    Banjalučki Odsjek za poslove civilne zaštite zaprimio je dosta prijava u vezi sa klizištima i odronima, te je formirano devet timova koji obilaze terene i izdavaće hitne naloge tamo gdje je potrebno, izjavio je šef ovog odsjeka Dragan Babić.


    "Klizišta se javljaju na cijelom području Banjaluke. Odroni se čiste, a sanacija klizišta je dugotrajniji postupak. Štetu će procijeniti komisija", rekao je Babić, te dodao da se Vrbas spustio ispod kote vanredne odbrane od poplava i iznosi 340 centimetara, sa tendencijom stagnacije. Vrbanja se, kako je rekao, skoro vratila u normalu.


    10.00 - Odžak: Problem prave podzemne vode


    Načelnik Odžaka Anes Osmanović, rekao je da podzemne vode prave problem na terenu. Međutim, prema njegovim riječima, ekipe civilne zaštite i vatrogasaca pokušavaju ispumpavanjem zadržati nivo vode na nivou koji ne ugrožava domaćinstva.


    09.52 - Sana se povlači


    Vodostaj Sane u Sanskom Mostu je za oko 50 centimetara niži nego juče.


    Tokom jučerašnjeg dana, iznosio je 463 cm, a danas je 413.


    09.23 - Mokri kolovozi, opasnost od odrona


    U zapadnim i sjevernim krajevima Republike Srpske i FBiH kolovozi su mokri i klizavi, a iz Auto-moto saveza Republike Srpske skreću pažnju na opasnost od odrona na dionicama koje prolaze kroz usjeke i pored kamenih kosina.


    Zbog izlivanja vode na kolovoz obustavljen je saobraćaj na magistralnom putu Kostajnica - Kozarska Dubica na izlazu iz Kostajnice prema Dubici u Ulici Ranka Šipke i u mjestu Špilja.


    Saobraćaj je obustavljen na magistralnom putu Prijedor - Novi Grad u mjestu Donja Dragotinja, kao i na magistralnom putu Јezero-Šipovo na ulazu u Јezero, a alternativni pravac je pored crkve.


    Na regionalnom putu Podgradci-Mrakovica saobraćaj je obustavljen kod kamenoloma "Vučjak".


    Situacija je promjenljiva, pa iz AMS apeluju na vozače da na put ne kreću, dok se na vrijeme informišu o stanju na putevima, najbolje putem veb-sajta "ams-rs.com".


    Na magistralnom putu Gacko-Tjentište, zbog opasnosti od klizišta, između tunela Čemerno i Surdup saobraćaj se odvija otežano jednom trakom.


    Na regionalnom putu Karanovac-Kneževo u mjestu Ljubačevo, zbog klizišta, saobraćaj se odvija jednom trakom u dužini od 40 metara.


    Od 9.00 do 15.00 časova dolaziće do povremene obustave saobraćaja u trajanju od 10 do 15 minuta zbog sanacije klizišta i radova na proširenju kolovozne trake.


    Izmijenjen je režim saobraćaja na putevima Razboj-Rudanka, Klašnice dva - Šargovac /brza cesta/, od Prijedorske petlje ka Klašnicama, Dragotinja-Prijedor, Orlovača-Trnopolje, Brodar - Višegrad jedan, Brod na Drini - Šćepan Polje.


    Režim saobraćaja je izmijenjen i na putevima Srbac-Derventa, Prijedor-Kozarac, Crkvina - Modriča jedan, Sastavci-Ustiprača, Rudanka-Doboj, Klašnice jedan - Nova Topola, Gradiška - Nova Topola i Čatrnja-Gradiška.


    Na magistralnom putu Donja Bukovica - Vršani i Vršani-Bijeljina saobraćaj se odvija naizmjenično, jednom trakom uz privremeno postavljenu signalizaciju.


    Zbog aktiviranog klizišta u prekidu je saobraćaj na regionalnom putu Stari Ugljevik - Glavičice, u mjestu Ugljevik Selo.


    Na dionici magistralnog puta Dobro Polje - Miljevina saobraćaj se odvija usporeno, jednom trakom, naizmjeničnim propuštanjem vozila.


    Zbog opasnosti od pojave klizišta u rejonu Starog Ugljevika zabranjen je saobraćaj. Putnička vozila se preusmjeravaju preko lokalnog puta Modran - Ugljevik Selo, a teretna magistralnim putem Suvo Polje - Donja Trnova - Glavičice - Mezgraja.


    Zbog aktiviranih klizišta, jednom trakom, naizmjeničnim propuštanjem vozila, saobraćaj se odvija na regionalnom putu Ukrina - Gornja Vijaka.


    Na regionalnom putu Priboj-Šibošnica, dionica Mačkovac-Piperi, zabranjeno je odvijanje saobraćaja za teretna vozila zbog oštećenja mosta u Mačkovcu.


    Na snazi je zabrana za teretna vozila čija ukupna masa prelazi 12,5 tona na regionalnom putu Polje-Podnovlje, na Mostu kralja Aleksandra u opštini Rudo za vozila preko 10 tona, a na putu Brod na Drini - Šćepan Polje za vozila teža od 16 tona.


    Na području FBiH, zbog sanacije klizišta na dionici auto-puta Tarčin-Lepenica, za saobraćaj su zatvorene tunelske cijevi tunela "Vis", "25. novembar" i "Grab", a saobraća se dvosmjerno, suprotnom stranom auto-puta.


    Zbog radova na auto-putu Visoko-Podlugovi saobraća se preticajnom trakom.


    Radovi su u toku na magistralnim putevima Lepenica - Han Ploča, Potoci-Mostar i Hadžići-Sarajevo, a mjestima radova saobraća se usporeno, jednom trakom.


    Na magistralnom putu Јablanica-Blidinje, zbog oštećenja kolovoza, još je obustavljen saobraćaj.


    Na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minta.


    Zbog oštećenja mosta obustavljen je saobraćaj na graničnom prelazu Brčko-Gunja ka Hrvatskoj, a prelaz mogu koristiti samo pješaci, biciklisti i motociklisti.


    Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila teža od pet tona, koja se preusmjeravaju se na novi most "Bratoljub" u Bratuncu i na prelaz Rača.


    Šleperi i teretna motorna vozila mogu saobraćati na prelazu Šepak, vikendom mogu prelaziti samo u noćnom terminu od 22.00 do 6.00 časova.


    08.32 - Zeničko-dobojski kanton: Vodostaji u opadanju


    Vodostaji na području ZDK su u opadanju.


    Voda ne prijeti kućama. Ekipe civilne zaštite sa tog područja poručuju građanima da je najgore prošlo, ali pozivaju na oprez.


    08.21 - Sana u blagom porastu u Sanskom Mostu


    Vodostaj Sane u Sanskom Mostu je u blagom porastu.


    Dobra vijest je da se podzemne vode povlače, međutim, kiša koja pada i ovog jutra, mogla bi da stvori dodatne probleme.


    08.10 - Vodstaj Save u Gradišci 718 centimetara


    Gradiška je proglasila vanrednu situaciju zbog poplava koje su pogodile ovo područje.


    Vodostaj Save raste 2 centimetra po satu, izjavio je šef odsjeka Civilne zaštite Gradiška Slobodan Knežević.


    Trenutni vodostaj Save je 718 centimetara.


    Prognoze su neizvjesne, kaže Knežević. Dodaje da su se bujične vode povukle.


    08.00 - U Prijedoru evakuisano 12 građana


    Zbog situacije sa poplavama, vanredne mjere zaštite na snazi su u Prijedoru, Kostajnici, Kozarskoj Dubici i Srpcu.


    Na području Prijedora situacija se smiruje, ali je zaplavljeno oko 600 objekata i nema životno ugroženih.


    Evakuisano je 12 mještana.


    Vodostaj Sane opada i tokom noći nismo imali poziva, izjavio je Ognjen Vukić iz prijedorske Civilne zaštite.


    Poplavljena područja u Prijedoru i Srpcu posjetio je premijer Srpske Radovan Višković, koji je obećao pomoć u sanaciji štete.


    Vodostaj Une u Kozarskoj Dubici je u naglom porastu. Poplavljeno je 50 kuća, a opštinski štab Civilne zaštite proglasio je vanrednu situaciju.

    Možda će vam se svidjeti