Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Vlada Federacije BiH na hitnoj sjednici donijela odluku: Ovo su cijene 65 zaključanih proizvoda

    Cyber sigurnost: BiH je najugroženija zemlja u Evropi

    Ilustracija (Izvor: Pexels)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Rizici od provale sistema su se više nego udvostručili za manje od pet godina.

    ADVERTISEMENT

    Globalna cyber sigurnost je pod prijetnjom sve češćih napada.


    Broj ranjivosti u cloudu širom svijeta – što znači potencijalne slabe tačke u sistemima – se više nego udvostručio za samo četiri godine, popevši se sa 1.700 na 3.900, prema istraživanju IBM-ovog X-Forcea, prenosi Euronews.com.


    Analiza je provedena između 2019. i 2023. praćenjem različitih platformi i usluga u cloudu širom svijeta, a ne samo IBM-ovih.


    Bosna i Hercegovina, Srbija i Albanija su najugroženije u Evropi


    U međuvremenu, čini se da je meka evropska cyber sigurnost Balkan prema novom istraživanju.


    Nedavno sastavljena rang-lista kompanije za sigurnost u cloudu Kloudle označila je Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Albaniju kao najranjivije zemlje na kontinentu uz slabu zaštitu od hakerskih napada.


    Sa ocjenom rizika od 71 posto najranjivija od svih je Bosna i Hercegovina. Doživjela je skoro devet miliona provala sistema u posljednje dvije decenije i najizloženija je zemlja u poređenju sa svojom veličinom. Također, ima najniži rezultat spremnosti za cyber sigurnost.


    Nakon Bosne i Hercegovine slijede Srbija i Albanija, koje imaju ukupni skor rizika od 69 odnosno 67 posto. Međutim, i Srbija i Albanija imale su mnogo viši nivo pripremljenosti.


    Velika Britanija i Italija na udaru


    Velika Britanija je na četvrtom mjestu po ukupnim rizicima zbog velikog broja procijenjenih proboja u oblaku u posljednje dvije decenije - preko milijardu.


    Italija je druga velika evropska ekonomija među najugroženijim zemljama, sa skoro 800 miliona procijenjenih kršenja.


    Italija međutim može računati na visok nivo pripremljenosti, za koji je dobila 88 od 100.


    "Ranjivosti otkrivene u zemljama poput Bosne i Hercegovine i Srbije ističu kritične praznine u infrastrukturi cyber sigurnosti na koje je potrebna hitna pažnja“, kaže izvršni direktor i osnivač Kloudlea Akash Mahajan.


    "Moramo dati prioritet obrazovanju o cyber sigurnosti i implementirati robusne mjere zaštite podataka jer se i dalje više oslanjamo na tehnologije u oblaku. To uključuje redovne sigurnosne revizije, programe obuke zaposlenih i usvajanje naprednih tehnologija šifriranja."

    Možda će vam se svidjeti