Zora Vidović, ministar finansija Republike Srpske, rekla je nakon sjednice Vlade RS da imaju dva plana u zavisnosti od presude predsjedniku RS Miloradu Dodiku, kome se sudi pred Sudom BiH.
Na pitanje šta Vlada sprema ukoliko se desi da Dodik bude osuđen zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, kojeg institucije u RS ne priznaju, Vidovićeva je rekla da bi svaka presuda bila katastrofalna i da očekuje da sud neće biti toliko uvučen u politiku.
"S obzirom na eventualnu presudu, mi smo i ranije po sličnim procesima imali plan i A i plan B. Ako presuda ne bude osuđujuća idemo prema planu A, a ako bude drugo imamo plan B, i ne mogu da kažem ništa više. Radićemo u skladu sa dešavanjima u Sarajevu i presudom”, navela je Vidovićeva i dodala da ne može da priča o tome.
Govoreći o suđenja Dodiku, ministarka je istakla da tužioci nisu imali argumenata, te da su istragu i vještačenje radili prema nalogu OHR, što su i sami priznali.
"Branioci gospodina Dodika i Lukića dokazali su da se radi o čistom političkom procesu, i nikako krivičnom. Ovdje je osnovni postulat da je prekršen Ustav RS i BiH i da ne postoji ništa što se može povezati sa Krivičnim zakonikom BiH", naglasila je Vidovićeva.
Produžen rok za izmirenje obaveza poreskih dužnika
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas po hitnom postupku Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o otpisu potraživanja kojim se produžava rok za izmirenje obaveza poreskim dužnicima koji imaju problema sa likvidnošću, izjavila je ministar finansija RS Zora Vidović.
"Ovim prijedlogom stvara se pravni okvir da se poreskim obveznicima koji imaju neizmirene poreske obaveze dospjele do 31. decembra 2022. godine, izmirenjem cjelokupnog iznosa glavnog duga i troškova postupka prinudne naplate, otpišu potraživanja kamata, ako ovaj dug izmire do 31. decembra ove godine", navela je Vidovićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci nakon sjednice Vlade.
Ona je navela da je razlog za donošenje ovog zakona, koji je iniciran na zahtjev poslovne zajednice, sadržan u potrebi uspostavljanja pravnih pretpostavki za efikasniju naplatu poreskih obaveza, a kojima bi se olakšao finansijski položaj privrednih društava i poboljšala njihova tekuća likvidnost.
Vidovićeva je rekla da je, prema evidencijama Poreske uprave RS, na osnovu izdatih poreskih uvjerenja u svrhu otpisa kamate, prema važećem Zakonu o otpisu potraživanja, u prošloj godini ukupno uplaćeno 52.800.000 KM.