Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Sanacija mosta Brčko-Gunja u roku 90 dana

    Kada se može očekivati presuda u predmetu Dodik i Lukić?

    Podrška Dodiku i Lukiću pred Sudom BiH (Izvor: Euronews BiH)
    Danijel Vejo, Snežana Mitrović
    Objavljeno

    Dok traju završne riječi u postupku protiv Predsjednika Republike Srpske Milorda Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukića, analizira se koliko ovaj proces može potrajati.

    ADVERTISEMENT

    Za izricanje presude, javno objavljivanje presude, biće zakazan određen termin, odnosno, saopštavanje i javno objavljivanje presude.


    Nakon toga, postoji poseban period, a to je izrada pismenog otpravka presude, te kada se otpravak zaprimi, ide prvostepena presuda, zatim postoji mogućnost žalbe.


    Za nepoštivanje odluka visokog predstavnika, prijeti kazna zatvora do pet godina, uz zabranu političkog djelovanja.


    Podsjećamo, Tužilaštvo BiH, podiglo je optužnicu protiv Dodika i Lukića 11. avgusta, a Sud ju je potvrdio 11. septembra 2023. godine. Suđenje je počelo 5. februara 2024. godine.


    Dodik je optužen za potpisivanje ukaza i proglašavanje važećim dva zakona Republike Srpske koja je visoki predstavnik Christian Schmidt prije toga poništio, dok je Lukić optužen za objavljivanje tih ukaza u Službenom glasniku RS i zakona prema kojima se odluke visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH ne bi primjenjivale na teritoriji tog entiteta.


    Šta kaže zakon o objavljivanju presude


    Zakon o krivičnom postupku Bosne I Hercegovine predviđa da se presudom optužnica odbija ili se optuženi oslobađa od optužnice, ili se pak proglašava krivim.

    “ Ako optužnica obuhvata više krivičnih djela, u presudi će se izreći da li se i za koje djelo optužba odbija ili se optuženi oslobađa od optužbe ili se oglašava krivim”, zakon je jasan.


    Definisano je I vrijeme i mjesto objavljivanja presude . Sud istu može odmah objaviti.


    Sud BiH (Izvor: Printscreen/Društvene mreže)


    “Ako Sud nije u mogućnosti da istog dana po završetku glavnog pretresa izrekne presudu, odložiće objavljivanje presude najviše za tri dana i odrediće vrijeme i mjesto objavljivanja presude. Sud će u prisutnosti stranaka, branioca, zakonskih zastupnika i opunomoćenika javno pročitati izreku i saopštiti ukratko razloge presude. Objavljivanje presude će se izvršiti i kad stranka, branilac, zakonski zastupnik ili punomoćnik nije prisutan. Sud može odlučiti da optuženom koji je odsutan, presudu usmeno saopšti sudija, odnosno predsjednik vijeća ili da mu se presuda samo dostavi”, stoji z ZKPBIH u članu 286.


    Ako je javnost na glavnom pretresu bila isključena, izreka presude će se uvijek pročitati u javnom zasjedanju. Vijeće će odlučiti hoće li i koliko isključiti javnost prilikom objavljivanja razloga presude. Svi prisutni saslušaće čitanje izreke presude stojeći, definisano je u Zakonu o krivičnom postupku BiH.


    Procjene su da danas neće biti iznesene sve završne riječi i da će ponovno iznošenje u slučaju Dodik i Lukić biti 26. februara. Nakon toga, Sud BiH ima rok od tri dana da saopšti presudu, ali praksa pokazuje da to može trajati znatno duže.


    Član 289. ZKP BIH definisao je i termine za pismenu izradu presude.


    " Presuda koja je objavljena mora se pismeno izraditi u roku od 15 dana po objavljivanju, a u složenim stvarima, izuzetno u roku od 30 dana. Ako presuda nije izrađena u tim rokovima, sudija, odnosno predsjednik vijeća je dužan obavijestiti predsjednika Suda zbog čega to nije učinjeno. Predsjednik Suda će, po potrebi, preduzeti mjere da se presuda što prije izradi".


    Mnogi sumnjaju da će sve danas biti okončano I da bi se iznošenje završnih riječi moglo nastaviti za sedam dana, dakle 26. februara. Izricanje presude, odnosno njeno objavljivanje u praksi Suda BIH traje I nekoliko sedmica.


    Predsjednik RS Milorad Dodik i v.d.direktora Službenog glasnika Miloš Lukić optuženi su za nepoštovanje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta, čiji legitimitet osporava Republika Srpska, jer kako navode, njegovo imenovanje nije pratilo donošenje odgovarajuće rezolucije Savjeta bezbjednosti UN-a.


    Možda će vam se svidjeti