Loader
Loader
Pronađite nas

Usvojen izvještaj Komisije za praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije

Tužilaštvo BiH traži zatvorske kazne za Dodika i Lukića i 10 godina zabrane obavljanja javne funkcije

    Završne riječi u predmetu koji se vodi protiv Dodika i Lukića: Veliki broj pristalica ispred zgrade Suda BiH

    Podrška Dodiku i Lukiću pred Sudom BiH (Izvor: Euronews BiH)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Uoči posljednjeg ročišta predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika RS Milošu Lukiću pred Sud Bosne i Hercegovine je stiglo desetine pristalica.

    ADVERTISEMENT

    Sve osiguravaju policijske snage i specijalci, javlja reporter Euronews BiH.





    Veliki broj pristalica dočekao je Milorada Dodika aplauzom ispred zgrade Suda BiH.


    Dodik isped zgrade Suda BiH (Izvor: Euronews BiH)


    Među okupljenima su i nosioci javnih funkcija.


    Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, rekao je novinarima u Sarajevu da i dalje ima prostora za oslobađanje od krivice.


    Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS (Izvor: Euronews BiH)


    “Svaki put dođemo da damo podršku, držim promil vjere da će Dodik biti oslobođen. Ako dođe do osude, RS će imati odgovor. Radi se o tome da moramo zašititi RS, ovo može biti bilo ko u BiH. Jer ove izmjene Kaznenog zakona nije donijela Parlamentarna skupština BiH”, rekao je Minić.


    Suđenje Dodiku i Lukiću je pokrenuto zbog činjenice da je Narodna skupština RS u junu 2023. godine donijela zakone kojima se pravni akti visokog predstavnika nisu smjeli objavljivati u Službenom glasniku RS, a odluke Ustavnog suda BiH nisu se smjele primjenjivati u ovom entitetu. Nakon čega je visoki predstavnik Christian Schmidt, koristeći svoje Bonnske ovlasti 1. jula 2023. godine poništio ove zakone, a istog dana donio je odluku o izmjeni Krivičnog zakona u BiH, pa je pored drugih nametnutih izmjena i nepoštivanje odluka OHR-a postalo krivično djelo.


    Nakon iznošenja završnih riječi, Sud BiH bi presudu trebao donijeti u roku od tri dana, ali ranija praksa, kako su nam potvrdili pravni eksperti, pokazala je da presuda može biti objavljena i nakon tog roka.


    Podsjećamo, predstavnici institucija Republike Srpske ne priznaju Christiana Schmidta kao visokog predstavnika u BiH, jer kako navode njegovo imenovanje nije pratilo donošenje odgovarajuće rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a.

    Možda će vam se svidjeti